PolskaPrezydent przedstawił inne rozwiązanie ws. wyboru członków KRS

Prezydent przedstawił inne rozwiązanie ws. wyboru członków KRS

Andrzej Duda przeprowadził po południu konsultacje z czterema klubami parlamentarnymi. Zabrakło polityków PO. Po spotkaniu prezydent wygłosił oświadczenie. - Nie ma szans na uchwalenie tego, co proponowałem w sprawie mechanizmu wyboru sędziów do KRS, dlatego moja propozycja będzie inna - powiedział.

Prezydent przedstawił inne rozwiązanie ws. wyboru członków KRS
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Supernak
Adam Przegaliński

- Wierzę, że ta reforma, prawdziwa reforma Sądu Najwyższego, prawdziwa reforma KRS o dużym wymiarze prospołecznym zostanie dokonana, że polski parlament te propozycje przyjmie - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Sędziowie SN mają przechodzić w stan spoczynku w wieku 65 lat (o możliwości dalszego zajmowania stanowiska przez sędziego Sądu Najwyższego zadecyduje prezydent), do SN będzie można wnosić skargę nadzwyczajną na prawomocne orzeczenie sądu, w Sądzie Najwyższym ma być Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych (zajmująca się skargami nadzwyczajnymi) oraz Izba Dyscyplinarna.

W projekcie ustawy o KRS zostanie utrzymany zapis dot. wyboru rady większością 3/5 przez Sejm, a w przypadku, gdy Sejm nie wybierze członków KRS w wyznaczonym terminie, wyboru dokona prezydent - m.in. takie zmiany proponuje Andrzej Duda.

Ławnicy zgłaszani przez obywateli

W postępowaniach dyscyplinarnych prowadzonych przed Sądem Najwyższym oraz w sprawach ze skarg nadzwyczajnych orzekać będą składy sędziowsko-ławnicze. Zaproponowano, by ławników wybierał Senat Rzeczypospolitej Polskiej spośród kandydatów zgłaszanych przez obywateli – bezpośrednio lub za pośrednictwem organizacji społecznych. Liczbę ławników Sądu Najwyższego określać będzie Kolegium Sądu Najwyższego. Ławnicy Sądu Najwyższego będą wybierani na czteroletnią kadencję.

Kto mógłby wnieść skargę nadzwyczajną do SN?

Skargę nadzwyczajną będzie mógł wnieść Prokurator Generalny, Rzecznik Praw Obywatelskich, grupa co najmniej 30 posłów lub 20 senatorów, oraz – w zakresie swojej właściwości – Prezes Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej, Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Praw Pacjenta, Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego i Rzecznik Finansowy - czytamy na stronie prezydent.pl.

- Wiceszef KE Frans Timmermans chce, by ws. projektów ustaw prezydenta Dudy wypowiedziała się Komisja Wenecka - donosi z Brukseli dziennikarka Polsat News Dorota Bawołek.

Prezydent Duda zawetował 24 lipca przygotowane przez posłów PiS nową ustawę o SN i nowelę ustawy o KRS, wytykając im m.in. niekonstytucyjność części przepisów. Propozycje te były krytykowane przez KE. W poniedziałek w południe prezydent przedstawi swoje projekty dotyczące SN i KRS. W piątek Andrzej Duda spotkał się w tej sprawie z prezesem PiS w Belwederze, wcześniej odbył konsultacje z klubami partii obecnych w Sejmie.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Andrzej Dudaprezydentkrajowa rada sądownictwa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (314)