PolitykaPrezydent przedstawi projekty ustaw o KRS i SN. Czego oczekują politycy?

Prezydent przedstawi projekty ustaw o KRS i SN. Czego oczekują politycy?

O godzinie 12 prezydent ma przedstawić projekty swoich ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS. Jakich zapisów spodziewają się politycy? - Chciałbym, żeby reforma KRS i SN przedstawiona przez prezydenta Andrzeja Dudę była reformą z prawdziwego zdarzenia - stwierdził wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Politycy Kukiz'15 liczą na uwzględnienie w projekcie własnych propozycji.

Prezydent przedstawi projekty ustaw o KRS i SN. Czego oczekują politycy?
Źródło zdjęć: © PAP | Jacek Turczyk
Violetta Baran

Wójcik był pytany w Polsat News, czego się spodziewa po prezydenckich projektach ustaw o KRS i SN. - Byłoby to dyskomfortem dla innych osób, gdybym teraz, jako wiceminister sprawiedliwości, w sytuacji zawetowania (przez prezydenta) dwóch ustaw wcześniej, wypowiadał jakieś swoje oczekiwania. Może poza jednym: chciałbym, żeby to była reforma z prawdziwego zdarzenia, taka, na jaką oczekują ludzie od dwudziestu siedmiu lat - odparł wiceszef MS.

Jego zdaniem są dwie drogi. - Albo korporacyjny charakter reformy, albo to, co my proponowaliśmy - reforma otwarta na całe społeczeństwo - dodał wiceminister. Podkreślił, że "to bardzo ważne, jaki kierunek przyjmie prezydent".

Dopytywany, czy - jego zdaniem - w prezydenckich projektach ustaw znajdzie się zapis określający wybór członków KRS-u przez Sejm większością 3/5 głosów, ocenił, że "w obecnych warunkach uzyskanie w parlamencie takiej większości jest bardzo trudne". Dodał, że w zawetowanych projektach PiS-u "minister sprawiedliwości nie miał decydować o wyborze członków KRS". - Tu chodziło o coś zupełnie innego - podkreślił.

Wójcik: wieczorem odniesiemy się do zapisów

Pytany, czy w projektach prezydenta mogą znaleźć się propozycje zgłoszone przez przedstawicieli partii politycznych, odparł: "Trudno mi się odnosić od tego; dla mnie istotne jest to, co przedstawi pan prezydent". - Nas interesuje najważniejszy beneficjent tych reform, to jest obywatel - oświadczył wiceszef MS.

- Wieczorem odniesiemy się do wszystkich zapisów - zaznaczył.

Dodał, że w związku z prezentacją prezydenckich projektów ustaw, w resorcie sprawiedliwości, "nie ma dziś napięcia".

Karczewski: jestem optymistą

Marszałek Senaty Stanisław Karczewski na swoim profilu na Twitterze napisał, że "iczy na dobre propozycje".

Politycy Kukiz'15 poinformowali, że liczą na uwzględnienie postulatów swojego ugrupowania, a więc "wyboru do KRS większością 3/5 głosów".

Morawiecki: polskie sądy jak wozy drabiniaste

Zdaniem premiera Morawieckiego polskie sądownictwo "jest radykalnie niewydolne i wymaga radykalnej reformy".

- Dzisiaj polskie sądy to trochę jak wozy drabiniaste przy samochodach hybrydowych. Teraz na to wszystko nakłada się spór polityczny, czy mamy prawo reformować SN, KRS. Uważam, że nie tylko mamy prawo, mamy wręcz obowiązek. Ruch należy obecnie do prezydenta – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki w rozmowie z portalem 300polityka.pl.

Łapiński: o 12 prezydent wyda oświadczenie dla mediów

W poniedziałek o godz. 12.00 prezydent Andrzej Duda wyda oświadczenie dla mediów - poinformował na Twitterze rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w poniedziałek mamy poznać prezydenckie projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

24 lipca Andrzej Duda zawetował przygotowane przez posłów PiS: nową ustawę o SN i nowelę ustawy o KRS, wskazując m.in. na niekonstytucyjność części przepisów.

Prezydent mówił, że co prawda regulacje "w dużej części wychodziły naprzeciw społecznym oczekiwaniom", jednak nie mógł ich zaakceptować. "Wymagają one zmian zapewniających ich zgodność z konstytucją, aby utrzymywały niezależność władzy sądowniczej, ale bez poczucia absolutnej nadrzędności i bezkarności oraz stwarzały warunki, by sędziowie czuli się niezależni od rożnego rodzaju nacisków" - podkreślał Duda, uzasadniając lipcowe weto.

W piątek prezydent spotkał się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i była to już jego druga rozmowa na temat projektowanych przez jego kancelarię zmian w KRS i Sądzie Najwyższym (do pierwszego spotkania doszło 8 września). Łapiński ocenił piątkową rozmowę jako "konstruktywną". Według jego relacji lider Prawa i Sprawiedliwości przedstawił prezydentowi "pewne postulaty" swej partii dotyczące reformy sądownictwa. Duda - jak mówił jego rzecznik - zadeklarował, że się nad nimi pochyli i przeanalizuje z prawnikami.

Z kolei 13 września prezydent spotkał się z przedstawicielami klubów parlamentarnych na temat projektowanych w jego kancelarii nowych rozwiązań dotyczących Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)