"Nie mamy kontaktu". Współpracownik Kamińskiego i Wąsika przyznaje

- Z samymi zatrzymanymi kontaktu nie mamy - mówił doradca prezydenta, a niegdyś zastępca Mariusza Kamińskiego w MSWiA Błażej Poboży. Wskazał, że według jego informacji Kamiński i Wąsik nie przebywają razem w celi.

Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński
Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński
Źródło zdjęć: © East News | Pawel Wodzynski
Adam Zygiel

Gorący dzień w polityce. Śledź RELACJĘ NA ŻYWO w Wirtualnej Polsce.

We wtorek wieczorem Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali zatrzymani w Pałacu Prezydenckim. Politycy zostali w grudniu skazani za przekroczenie uprawnień w ramach działań operacyjnych przy tzw. aferze gruntowej.

Byli ministrowie trafili do aresztu śledczego, gdzie rozpoczęli protest głodowy. W czwartek okazało się - jak poinformowała WP - zostali wywiezieni z placówki w Warszawie.

- Z samymi zatrzymanymi kontaktu nie mamy. Natomiast wczoraj, do bardzo późnych godzin, jako Komitet Obrony Więźniów Politycznych, spotkaliśmy się i długo rozmawialiśmy z żonami ministrów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, które miały krótką możliwość spotkania się ze swoimi mężami - powiedział w rozmowie z Polsat News Błażej Poboży, doradca prezydenta, a niegdyś wiceszef MSWiA.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- Z tego co zrozumiałem, nie są (razem w celi - red.) - dodał.

Poboży przekonywał, że nowe władze podjęły działania "siłowe" w celu zatrzymania polityków PiS.

- Z pełną determinacją będziemy mówili o nich "więźniowie polityczni" - mówił Poboży. Powołał się na rezolucję Rady Europy, która mówi, że "jeżeli istnieje podejrzenie, że wyrok jest motywowany politycznie, a sam proces i jego rezultat sprawia wrażenie niesprawiedliwości, to taka osoba jest więźniem politycznym".

Poboży przekonywał, że wyrok jest motywowany polityczne i powstał w celu "zemsty politycznej", czemu przeczą opinię większości prawników.

Wąsik i Kamiński skazani

Kamiński i Wąsik zostali skazani w grudniu 2023 roku za przekroczenie uprawnień przy działaniach w tzw. aferze gruntowej. Obaj stali wówczas na czele Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Sprawa wróciła na wokandę po ponad ośmiu latach w związku z czerwcowym orzeczeniem Sądu Najwyższego. Na początku czerwca ubiegłego roku SN w Izbie Karnej, po kasacjach wniesionych przez oskarżycieli posiłkowych, uchylił umorzenie sprawy b. szefów CBA dokonane jeszcze w marcu 2016 r. przez Sąd Okręgowy w Warszawie w związku z zastosowanym przez prezydenta Andrzeja Dudę prawem łaski wobec wówczas nieprawomocnie skazanych b. szefów CBA i przekazał sprawę SO do ponownego rozpoznania.

Prezydent Duda w poniedziałek w sprawie polityków spotkał się z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią. Prezydent przekazał po spotkaniu, że zaproponował Hołowni, żeby dla zamknięcia sprawy Kamińskiego i Wąsika uznać, że ułaskawienie z 2015 r. było i jest skuteczne. Prezydent dodał, że w tej sprawie z marszałkiem nie doszli do porozumienia.

Czytaj więcej:

Źródło: Polsat News

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (124)