Trwa ładowanie...

Naukowcy podejmą własną analizę katastrofy na Siewiernym

Komputerową symulację ostatniej fazy lotu tupolewa, stworzenie cyfrowego modelu maszyny i zbadanie mechanizmu utraty części skrzydła przewiduje projekt badawczy grupy naukowców z Politechniki Gdańskiej i Instytutu Maszyn Przepływowych PAN - ujawnia "Nasz Dziennik".

Naukowcy podejmą własną analizę katastrofy na SiewiernymŹródło: AFP, fot: Natalia Kolesnikova
d49zkrt
d49zkrt

Według gazety, prace oficjalnych organów badających katastrofę na Siewiernym rozczarowują. Dlatego naukowcy rozpoczęli starania o możliwość podjęcia własnych analiz.

"Nasz Dziennik" dodaje, że naukowcy powołują się na amerykańskie badania, podczas których symulowano odpadnięcie skrzydeł samolotów DC-7 i Lockheed Constellation.

Grupa składa się z przedstawicieli czterech wydziałów Politechniki Gdańskiej i trzech zespołów badawczych Instytutu Maszyn Przepływowych PAN. Zespół liczy 15 pracowników naukowych i co najmniej drugie tyle współpracowników. Wysokość grantu to 4 miliony 780 tysięcy złotych. "Nasz Dziennik" zauważa, że to niedużo, biorąc pod uwagę czas i rozmach projektu. Ma trwać dwa lata i obejmować komputerową pełną symulację ostatniej fazy lotu.

d49zkrt

Aby całość spełniała surowe wymogi rzetelności, naukowcy postanowili stworzyć cyfrowy model maszyny, a także wykonywać badania na drugim Tu-154M o numerze 102.

Liczą też, że prokuratura wojskowa udostępni im nieobjęte tajemnicą materiały, w tym kopie plików zapisów rejestratora parametrów lotów i innych danych pozyskanych przez śledczych w Rosji.

Jak powiedział płk Zbigniew Rzepa z Naczelnej Prokuratury Wojskowej, możliwe jest udostępnienie czy wgląd w dokumenty, ale musi się pojawić formalny wniosek w tej sprawie. Jeśli taki wniosek wpłynie, o dostępie do materiałów zdecyduje prokurator prowadzący sprawę.

d49zkrt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49zkrt
Więcej tematów