Najgorętsza plotka polityczna tygodnia. Niewygodna publikacja o prezesie Kaczyńskim
Zatrzymanie przez CBA Bartłomieja M., byłego najbliższego współpracownika Antoniego Macierewicza, wcale nie jest najważniejszym wydarzeniem politycznym tygodnia. Warszawa żyje plotką o "sensacyjnym" nagraniu z udziałem prezesa PiS. Niektórzy politycy PiS odwołali swoje wizyty w porannych programach politycznych we wtorek.
"Bomba informacyjna", która "zmiecie inne newsy" na kilka dni - tak owe nagranie określają niektórzy dziennikarze i komentatorzy na Twitterze.
Jako pierwszy o tym, że w tym tygodniu w jednym z dzienników ma się pojawić ważna publikacja polityczna, poinformował w poniedziałek rano redaktor naczelny "Newsweeka" Tomasz Lis.
Z kolei portal rp.pl napisał, że "są teorie, że moment zatrzymania Bartłomieja M. i innych wyprzedza nowy, niekorzystny dla PiS temat, który ma pojawić się w najbliższych dniach". - O tym temacie od rana huczy cała polityczna Warszawa - czytamy na portalu.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" ujawnił w końcu, że publikacja ma się pojawić w jego gazecie.
Trudny tydzień
To nie jest zbyt udany początek tygodnia dla PiS. W mediach pojawiają się kolejne materiały, które nie są korzystne dla polityków tej partii.
W poniedziałek "Gazeta Wyborcza" opisała proceder ustawiania przetargów w KGHM. Miał za tym stać chrześniak wiceprezesa PiS Adama Lipińskiego. Osoba, która ujawniła te próby, została zwolniona. Chrześniak współpracownika Jarosława Kaczyńskiego nie poniósł odpowiedzialności.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Najbliższe dni mogą przynieść kolejne złe dla PiS informacje. "29 stycznia 2019 - to będzie jeden z najważniejszych dni w osiemnastoletniej historii PIS. A z całą pewnością najprawdziwszy" - pisze na Twitterze Tomasz Lis.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Jak dodaje redaktor naczelny "Newsweeka", to, "czy w Polsce rzeczywiście wszyscy są równi wobec prawa, to się okaże za kilkadziesiąt godzin".
Przeczytaj też: Internet reaguje na zatrzymanie Bartłomieja M. przez CBA
Może chodzić o Srebrną
Bartosz Godusławski z "Dzienika Gazety Prawnej" pisze z kolei o "nowym serialu taśmowym". Sugeruje, że może zostać opublikowane nagranie, na którym słychać różne teorie dotyczące spółki Srebrna, kontrolowanej przez ludzi PiS.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Trwa ładowanie wpisu: twitter
O spółce znów zrobiło się niedawno głośno po tym, jak Krzysztof Brejza z PO ujawnił dokumenty pokazujące, że warte 12 mln zł udziały w spółce reprezentowała na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy słynna "pani Basia", czyli Barbara Skrzypek - dyrektor biura prezydialnego PiS i sekretarka Jarosława Kaczyńskiego.
Właścicielem Srebrnej jest Instytut Lecha Kaczyńskiego, czyli fundacja założona jeszcze w latach 90. Jako Fundacja Prasowa "Solidarności" (kilka lat po katastrofie smoleńskiej zmieniła nazwę). Prezesem Instytutu jest dzisiaj Barbara Czabańska, choć kiedy kilkanaście miesięcy temu pytaliśmy ją o działalność fundacji, sama przyznała, że prezesem jest głównie z nazwy, a bieżącą działalnością zajmuje się Adam Lipiński, czyli wiceprezes PiS.
W radzie Instytutu są Jarosław Kaczyński, prezes PiS, Krzysztof Czabański, były wiceminister kultury, dzisiaj szef Rady Mediów Narodowych i ksiądz Rafał Sawicz, wykonawca testamentu abpa Tadeusza Gocłowskiego. Ciekawy jest też zarząd: prezesem jest Małgorzata Kujda, która na tym stanowisku zastąpiła męża Kazimierza. Ten po zdobyciu przez PiS władzy został prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, o którym głośno z powodu kolejnych dotacji dla inicjatyw o. Rydzyka. W zarządzie jest też Janina Goss, przyjaciółka Jadwigi Kaczyńskiej, i Jacek Cieślikowski, w latach 90. asystent prezesa PiS, dzisiaj warszawski radny.
Przez firmę przewijają się też głośne nazwiska - jak pisał tygodnik "Wprost" w Srebrnej pracował Kacper Kamiński, syn Mariusza Kamińskiego, czyli ministra od służb. W czasach opozycji Srebrna była schronem dla politycznej gwardii Kaczyńskiego. Dzięki pensji ze Srebrnej, która zarabia na wynajmie powierzchni biurowych", udawało im się przetrwać czasy politycznej posuchy. Teraz środowisku PiS bieda nie grozi - jest wręcz przeciwnie, bo Srebrna ma mocarstwowe plany. Srebrna chce na swojej działce w centrum Warszawy zbudować 190-metrowy biurowiec, o czym obszernie pisaliśmy w WP.
Pilna narada na Nowogrodzkiej
W poniedziałek w siedzibie PiS na Nowogrodzkiej zwołano pilne spotkanie kierownictwa.
Politycy PiS póki co nie komentują, co było tematem rozmów. Pojawiają się pogłoski, że partia przygotowuje się przed wtorkowym "wybuchem bomby" (niektórzy ministrowie odwołali wizyty w porannych programach politycznych we wtorek).
W naradzie, która zakończyła się po godzinie 16, uczestniczył też były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. To właśnie jego bliskim współpracownikiem - szefem gabinetu politycznego i rzecznikiem resortu - był zatrzymany w poniedziałek Bartłomiej M.
Polityczny światek tak mocno huczy od plotek o spodziewanej publikacji, ze głos zabrał aż wicekoordynator służb, Maciej Wąsik.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Wreszcie - wieczorem - głos zabrała rzeczniczka PiS Beata Mazurek.
Trwa ładowanie wpisu: twitter