Trwa ładowanie...

Minister uderza w sędziów. Sebastian Kaleta: jeżdżą na wycieczki za granicę i skarżą się

- To kłamliwa, fałszywa, niska narracja sędziów, którą oni przekazują na Zachód - mówi wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, komentując krytykę zmian PiS w sądownictwie ze strony stowarzyszeń sędziowskich.
Share
Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta
Wiceminister sprawiedliwości Sebastian KaletaŹródło: PAP, Fot: Wojciech Olkuśnik
d40j1lo

Tzw. ustawa kagańcowa (dyscyplinująca) wchodzi w życie w piątek. Sebastian Kaleta o wątpliwości ws. nowych regulacji pytany był w Polskim Radiu 24. Zdaniem wiceszefa resortu sprawiedliwości środowiska sędziowskie "budują atmosferę, że już są w Polsce jakieś masowe aresztowania".

- Wielokrotnie w rozmowach z naszymi partnerami z Unii Europejskiej musieliśmy się z tego tłumaczyć - mówił Kaleta.

Dodał, że to "kłamliwa, fałszywa, niska narracja sędziów", którą "przekazują na Zachód". - Sędziowie ciągle jeżdżą na wycieczki za granicę i skarżą się, jak w Polsce jest źle. Opozycja im przygrywa. Niestety musimy odkręcać kłamstwa - powiedział w rozmowie z publicznym radiem Kaleta.

d40j1lo

Zobacz też: Vera Jourova napisała o "zniszczeniu". Patryk Jaki odpowiedział

Przeczytaj też: Polityk PiS: "Jeśli trzeba będzie, zrobimy ustawę dyscyplinującą koalicjantów". "Ziobryści" idą na zderzenie, Gowin walczy o "normalsów"

W podobnym tonie zastępca Zbigniewa Ziobry mówił o europosłach opozycji. Oskarżał ich o nastawianie partnerów politycznych w Europie przeciwko Polsce.

d40j1lo

- Dlatego są te wszystkie debaty o praworządności. Opozycja błaga o reakcję, o interwencję - mówił Kaleta, nawiązując do wtorkowej dyskusji na temat Polski w Parlamencie Europejskim.

Ustawa kagańcowa. Ujawnione zostaną nazwy stowarzyszeń

Minister odniósł się również do kontrowersji ws. obowiązku ujawnienia przez sędziów (ale także prokuratorów) członkostwa w stowarzyszeniach, co zakłada tzw. ustawa kagańcowa.

d40j1lo

- Ujawnione zostaną dane na temat tego, w jakich stowarzyszeniach aktywnie działają konkretni sędziowie. Natomiast nie będą ujawnione żadne dane wrażliwe na temat danego sędziego - powiedział w Polskim Radiu 24 Sebastian Kaleta.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d40j1lo

Podziel się opinią

Share
d40j1lo
d40j1lo
Więcej tematów