Mieszkanie bez wkładu własnego. Są nowe zasady programu na 2023 rok

Od marca 2023 zmianie ulegną zasady korzystania z rządowego programu Mieszkanie bez wkładu własnego. Zgodnie z zapowiedziami, z pomocy będzie mogło skorzystać więcej Polaków. Które przepisy zostaną znowelizowane? Przedstawiamy szczegóły.

Mieszkanie bez wkładu własnego z nowymi zasadami
Mieszkanie bez wkładu własnego z nowymi zasadami
Źródło zdjęć: © Pixabay

03.01.2023 | aktual.: 03.01.2023 13:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mieszkanie bez wkładu własnego to rządowy program dopłat, który ma pozwolić na zakup mieszkania osobom, które stać na spłatę zobowiązania, jednak nie posiadają środków na wymagany wkład własny. Dotychczas objętych gwarancją (zastępującą wkład własny) było nie mniej niż 10% i nie więcej niż 20% wydatków.

Mieszkanie bez wkładu własnego 2023. Duże zmiany dla kredytobiorców

Zapowiadane zmiany w programie Mieszkanie bez wkładu własnego, dotyczą przede wszystkim zniesienia limitu minimalnego, gwarantowanego wkładu do kredytu hipotecznego. Dzięki temu z pomocy będą mogły skorzystać osoby, które nie posiadają żadnych środków, stanowiących wkład do kredytu oraz ci, których wkład własny nie przekracza 200 tys. złotych i jest niższy niż 20 proc. kwoty wydatków, na który kredyt jest udzielany (w przypadku kredytów o stałym lub okresowo stałym oprocentowaniu - 30 proc.).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zmianom ulegną również zasady dopłat dla osób posiadających część środków potrzebnych do zakupu mieszkania. W ich przypadku państwo dopłaci pozostałą kwotę potrzebną do osiągnięcia wymaganego wkładu własnego - np. w przypadku dysponowania finansami w wysokości 10 proc. wymaganego wkładu, gwarancją BGK będzie mogła być objęta także brakująca część wkładu (kolejne 10 proc.) do wymaganych bez żadnych dodatkowych kosztów, 20 procent.

Mieszkanie bez wkładu własnego. Kto może skorzystać z programu?

Wymagania, które należy spełnić, by skorzystać z programu Mieszkanie bez wkładu własnego, przedstawiło Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Zgodnie z przedstawionymi informacjami, rządowa pomoc nie jest skierowana do osób o niskich dochodach "do mniej zamożnych gospodarstw domowych adresujemy większość programów polityki mieszkaniowej, na które też przeznacza się najwyższe wydatki z budżetu". Z programu mogą skorzystać osoby, które nie posiadają prawa własnościowego do mieszkania lub domu. Co ważne, zarówno kredytobiorca, jak i członkowie jego gospodarstwa domowego nie mogą być właścicielami mieszkań lub innych lokali mieszkalnych, chyba że w skład gospodarstwa wchodzi co najmniej dwójka dzieci. W takim przypadku metraż posiadanego mieszkania, które nie przekreśla możliwości skorzystania z programu, rośnie wraz z liczbą dzieci i wynosi:

  • nie więcej, niż 50 mkw., gdy dzieci jest dwoje,
  • 75 mkw., gdy dzieci jest troje,
  • 90 mkw. , gdy dzieci jest czworo.

W przypadku posiadania więcej niż pięciu dzieci limit metrażowy nie obowiązuje.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (3)