Trwa ładowanie...

Polacy rezygnują z zakupu mieszkania. Złe wieści w najnowszym badaniu

Szalejąca inflacja i rosnące z miesiąca na miesiąc raty kredytów hipotecznych nie pozostają bez wpływu na decyzję Polaków w sprawie zakupu mieszkania. Tylko 18 proc. Polaków planuje taki krok, a co trzeci wycofał się z wcześniejszych zamierzeń - wynika z badania dla Wirtualnej Polski.

Narodowy Bank Polski i jego prezes Adam Glapiński winiony jest przez opozycję - ale i co trzeciego Polaka - o rosnące raty kredytów hipotecznych Narodowy Bank Polski i jego prezes Adam Glapiński winiony jest przez opozycję - ale i co trzeciego Polaka - o rosnące raty kredytów hipotecznych Źródło: PAP
d4donm8

W najnowszym badaniu Ogólnopolskiego Panelu Badawczego Ariadna dla WP zapytaliśmy Polaków o plany dotyczące zakupu mieszkania.

Tylko 18 proc. ankietowanych odpowiedziało "tak" na pytanie o to, czy brali lub nadal biorą pod uwagę zakup mieszkania, domu, działki lub innej nieruchomości w tym roku. Aż trzy czwarte uczestników badania (82 proc.) nie ma takich planów.

WP Adriadna
WPŹródło: Adriadna

Zapytaliśmy też osoby zamierzające wcześniej zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości o to, jak opisaliby swoje obecne nastawienie.

d4donm8

Co czwarty kupi za gotówkę, a 10 proc. weźmie jednak kredyt

Dwie trzecie ankietowanych wskazało, że chwilowo wstrzymało się z zakupem, ale jednocześnie co czwarta osoba stwierdziła, iż nadal ma zamiar kupić planowaną nieruchomość bez brania kredytu.

22 proc. badanych zmieniło z kolei decyzję co do wielkości czy lokalizacji mieszkania, działki czy domu, licząc na niższą cenę.

Tylko co 10. ankietowany w ramach badania Ariadna dla WP stwierdził, że nadal ma zamiar kupić nieruchomość na kredyt hipoteczny.

Całkowicie z planu zakupu zrezygnowało natomiast 8 proc. uczestników badania.

WP Ariadna
WPŹródło: Ariadna

Polacy winią Glapińskiego za wysokie raty

Przypomnijmy: według niedawnego sondażu pracowni IBRiS dla "Rzeczpospolitej" niemal co trzeci Polak uważa, że winni rosnących rat kredytów hipotecznych są Narodowy Bank Polski i prezes NBP Adam Glapiński. Uważa tak 31,3 proc. respondentów. 28,8 proc. pytanych obarcza odpowiedzialnością rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Badanie w ramach Ogólnopolskiego Panelu Badawczego Ariadna dla WP przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1067 pełnoletnich Polaków metodą CAWI w dniach 6-9 maja.

Zobacz też: Adam Glapiński na spotkaniu klubu PiS? Wicerzecznik wyjaśnia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4donm8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4donm8
Więcej tematów