Meteorolodzy ostrzegają: idą silne mrozy
Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w najbliższych dniach możemy się spodziewać silnych mrozów - nawet -20 st. C.
29.12.2010 | aktual.: 29.12.2010 14:27
W czwartek południowo-zachodnie i zachodnie dzielnice kraju będą pod wpływem słabego wyżu z kilkoma centrami w zachodniej, środkowej i południowo-wschodniej Europie. Pozostały obszar kraju będzie w zasięgu niżu z rejonu krajów nadbałtyckich. W piątek wyż stopniowo odsunie się na południe i Polska znajdzie się pod wpływem rozległego niżu znad Morza Norweskiego, Morza Barentsa i Finlandii, w strefie frontów atmosferycznych.
W sobotę główne ośrodki niżu znajdą się nad północną Szwecją i Łotwą, a Polska pozostanie w jego zasięgu. Będziemy w mroźnym arktycznym powietrzu, tylko w piątek i sobotę nad Polskę, a zwłaszcza nad zachodnie rejony kraju, przejściowo napłynie cieplejsze powietrze znad Atlantyku.
Noc ze środy na czwartek
W południowo-zachodniej części kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami, miejscami mgły osadzające szadź, lokalnie ograniczające widzialność do 200 m. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie całkowite lub duże i opady śniegu. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej na Warmii, Mazurach, Suwalszczyźnie, Podlasiu, Mazowszu i północy Lubelszczyzny od 5 do 8 cm.
Temperatura minimalna od -16°C na południowym zachodzie do -7 st. C, -8 st. C na północnym wschodzie, cieplej nad samym morzem, od -8 st. C do -4 st. C, chłodniej w kotlinach sudeckich, od -17 st. C do -20 st. C.
Wiatr na zachodzie i południu kraju słaby, zmienny z przewagą zachodniego. Na pozostałym obszarze wiatr umiarkowany, porywisty, a na Wybrzeżu Wschodnim dość silny w porywach do 60 km/h, zachodni i północno-zachodni, powodujący zamiecie i zawieje śnieżne.
Czwartek
W południowo-zachodniej części kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie całkowite lub duże i opady śniegu. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej na Warmii, Mazurach, Suwalszczyźnie, Podlasiu i północnym wschodzie Mazowsza od 5 do 8 cm.
Temperatura maksymalna od -9 st. C na zachodzie kraju do -4 st. C na północnym wschodzie, nieco cieplej na Warmii i Mazurach oraz Wybrzeżu Wschodnim, -3 st. C.
Wiatr na zachodzie kraju słaby, zachodni. Na pozostałym obszarze wiatr umiarkowany, porywisty, a na Wybrzeżu Wschodnim dość silny w porywach do 60 km/h, zachodni i północno-zachodni, powodujący zamiecie i zawieje śnieżne.
Noc z czwartku na piątek
Zachmurzenie duże, na północy kraju całkowite. Na południu kraju na ogół bez opadów, na pozostałym obszarze okresami słabe opady śniegu, na krańcach północno-zachodnich w drugiej części nocy możliwe opady marznącego deszczu powodującego gołoledź.
Temperatura minimalna: na południu kraju od -12 st. C do -10 st. C (chłodniej w obszarach podgórskich, od -15 st. C do -13 st. C), na pozostałym obszarze od -10 st. C do -7 st. C, jedynie nad samym morzem cieplej, od -6 st. C do -5 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni.
Piątek
Zachmurzenie duże. Na zachodzie kraju opady marznącego deszczu powodującego gołoledź, na pozostałym obszarze opady śniegu. Temperatura maksymalna od -5 st. C na Podkarpaciu do 1 st. C na Wybrzeżu Zachodnim. Wiatr słaby do umiarkowanego, na Wybrzeżu wieczorem dość silny, zachodni.
Sobota
Zachmurzenie duże. Przelotne opady śniegu, na północy i północnym wschodzie miejscami o natężeniu umiarkowanym. Temperatura minimalna od -6 st. C na Podkarpaciu do -1 st. C na północnym zachodzie i w centrum. Temperatura maksymalna od -2 st. C w województwach południowo-wschodnich do -1 st. C, 0 st. C na pozostałym obszarze. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 80 km/h, na Wybrzeżu silny, porywisty, w porywach do 100 km/h, północno-zachodni i zachodni, a na północnym wschodzie południowo-zachodni, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.
Przekroczone stany alarmowe
Przekroczenie stanu alarmowego w dorzeczu Wisły zanotowano na siedmiu stacjach wodowskazowych, maksymalnie o 115 cm w Wyszogrodzie na Wiśle.
Na górnej i środkowej Wiśle i w dorzeczu górnej Wisły prognozuje się wahania stanu wody z tendencją do opadania. Na dolnej Wiśle prognozowane są wzrosty stanu wody w strefie wody wysokiej związane ze spływem wód roztopowych. W dorzeczu środkowej i dolnej Wisły przewiduje się niewielkie wahania stanu wody na ogół w strefie wody wysokiej.
W dalszym ciągu będą się utrzymywać przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych na Wiśle (na odcinku od ujścia Narwi do zb. Włocławek), Pilicy (przed zb. Sulejów), Krznie w rejonie Malowej Góry oraz na Bugu w rejonie Wyszkowa.
W dorzeczu Odry przekroczenie stanu alarmowego zanotowano na 22 stacjach, maksymalnie o 165 cm w Obornikach na Warcie.
W ciągu najbliższych czterech dni na górnej Odrze oraz na górskich dopływach prognozowane są niewielkie wahania oraz spadki poziomu wody. Większe wahania i wzrosty, miejscami powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych, prognozowane są na środkowej Odrze w wyniku spływu wód roztopowych. Wahania stanu wody miejscami mogą być znaczne.
W dolnym biegu Odry oraz na dolnej Warcie i na Noteci prognozowane są wahania z możliwymi lokalnymi wzrostami związanymi z piętrzeniem wody przez lód. Miejscami utrzymywać się będą przekroczenia stanów alarmowych.
Na pozostałych rzekach dorzecza dolnej Odry prognozowane są niewielkie wahania w strefie wody wysokiej i powyżej stanów ostrzegawczych.