Matura 2023. Angielski rozszerzony. Co warto wiedzieć o egzaminie?
We wtorek, 9 maja o godzinie 9:00 rozpocznie się matura rozszerzona z języka angielskiego. To najpopularniejszy, dodatkowy przedmiot, który wybrali tegoroczni absolwenci szkół średnich. O czym powinni pamiętać zdający? W tym roku egzamin odbędzie się na specjalnych zasadach
Matury 2023 trwają od 4 do 23 maja. Abiturienci rozpoczęli zmagania egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym. Następnie mierzyli się z językiem obcym oraz matematyką - również na poziomie podstawowym. Obowiązkowym jest także co najmniej jeden przedmiot zdawany na poziomie rozszerzonym oraz dwa egzaminy ustne - z j. polskiego oraz języka obcego nowożytnego.
Angielski rozszerzony. Matura 2023. Czas trwania
Matury na poziomie rozszerzonym - podobnie, jak matury podstawowe - będą odbywać się w dwóch formułach. Do "starej" przystąpią absolwenci trzyletnich liceów i czteroletnich techników. "Nową" napiszą zaś uczniowie objęci reformą edukacji sprzed sześciu lat. To abiturienci czteroletnich liceów i pięcioletnich techników.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ernest Bryll interpretuje swój utwór z matury. „Data napisania wiersza jest szalenie ważna”
Pomimo różnic, wynikających zarówno z podstawy programowej, obowiązującej w trakcie egzaminów, jak i zmianach w typach i liczbie zadań, osoby zdające rozszerzoną maturę z angielskiego i innych języków obcych, mają tyle samo czasu na rozwiązanie arkuszy. Zarówno w przypadku formuły 2015, jak i formuły 2023 jest to 150 minut - o 30 więcej, niż w przypadku poziomu podstawowego.
Matura angielski rozszerzony 2023 - arkusz. Tych zadań mogą spodziewać się zdający
Zakres wymagań, które będą sprawdzane w trakcie matury rozszerzonej w 2023 roku, jeszcze przed rozpoczęciem egzaminów został opublikowany m.in. przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Jak zaznaczono w komunikacie CKE, zasady przeprowadzania matur w 2023 oraz 2024 roku, będą nieco inne, niż w latach kolejnych.
Matura rozszerzona z angielskiego w formule 2015, będzie przeprowadzana według wymagań egzaminacyjnych, które będą zawierać "ograniczony zakres wymagań podstawy programowej". Jak wskazuje CKE, pomniejszeniu ulegną wymagania dotyczące zakresu środków gramatycznych, oraz ogólnego, średniego poziomu biegłości językowej, w tym środków językowych, używanych w wypowiedziach pisemnych.
Poziom wg. skali ESOKJ (Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego) na "starej" maturze rozszerzonej z j. angielskiego wyniesie B1+ (B2 w zakresie rozumienia ze słuchu oraz rozumienia tekstów pisanych). Co ważne, tegoroczni maturzyści mają obowiązek przystąpienia do egzaminów na poziomie rozszerzonym - oznacza to, że próg zaliczenia nie obowiązuje.
Matura angielski rozszerzony. CKE podała wymagania dla "nowej" formuły
Centralna Komisja Egzaminacyjna podała również wymagania dla osób, które przystąpią do rozszerzonej matury z języka angielskiego w formule 2023. Egzamin zostanie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, opracowanych na podstawie ograniczonego zakresu wymagań podstawy programowej. Abiturienci - podobnie, jak w przypadku formuły 2015, mają obowiązek przystąpienia do przedmiotu rozszerzonego - do 2025 roku nie będzie jednak obowiązywał minimalny próg jego zaliczenia.
Jak informuje CKE, w 2023 oraz 2024 roku na egzaminie będzie obowiązywał ograniczony zakres środków gramatycznych, a także "obniżony ogólny średni poziom biegłości językowej, w tym zakresu środków językowych w wypowiedziach pisemnych (w skali ESOKJ)" - w przypadku matury rozszerzonej z angielskiego i innych języków obcych nowożytnych będzie to B2 (B2+ w zakresie rozumienia ze słuchu i rozumienia tekstów pisanych).
Centralna Komisja Edukacyjna poinformowała, że język angielski jest najczęściej wybieranym przedmiotem rozszerzonym na maturze w 2023 roku. Wybrało go 76,6 procent osób, które przystąpią do egzaminu w "nowej" formule oraz 65,3 proc. osób, które będą zdawać maturę na "starych" zasadach. Łącznie angielski, jako przedmiot rozszerzony zadeklarowało ponad 195 tysięcy zdających.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.