Deklaracja maturalna 2023. Upływa termin na złożenie dokumentu
Kończy się termin składania ostatecznych deklaracji maturalnych. Uczniowie, którzy chcą przystąpić do egzaminu w 2023 roku, mają czas na złożenie dokumentów jedynie do 7 lutego. Później zmiana w zadeklarowanych przedmiotach będzie niemal niemożliwa.
Deklaracje maturalne to dokumenty, które obowiązkowo powinni złożyć uczniowie ostatnich klas szkół ponadpodstawowych. Zawierają informacje dotyczące przedmiotów zdawanych w czasie egzaminu dojrzałości.
Ostateczna deklaracja maturalna. Jak złożyć?
Uczniowie, którzy w danym roku szkolnym chcą przystąpić do egzaminów maturalnych, muszą złożyć dokumenty, w których zadeklarują, z których przedmiotów dodatkowych chcą zdawać egzamin dojrzałości. Pierwszą, wstępną deklarację, przekazywali we wrześniu. Ostateczną, która jest wiążąca, muszą złożyć najpóźniej do wtorku, 7 lutego 2023 roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: 34-osobowe klasy, praca na kilka zmian. "Dramat w szkołach"
W przypadku, gdy uczniowie nie chcą dokonywać zmian w deklaracjach wstępnych, zdając na egzaminie dokładnie te przedmioty na tym samym poziomie, który zadeklarowali we wrześniu, składanie kolejnej deklaracji nie jest konieczne.
W przypadku chęci dokonania zmian, należy złożyć deklarację ostateczną w formie papierowej (u dyrektora placówki) lub elektronicznie, przez system ZIU.
"Deklarację można zmienić do 7 lutego 2023 roku. Po tym czasie złożona na początku roku szkolnego deklaracja wstępna staje się deklaracją ostateczną. Oznacza to, że maturzysta podejdzie do egzaminów maturalnych dokładnie z tych przedmiotów i w takiej formie (podstawowej lub rozszerzonej), jaką wybrał w deklaracji wstępnej" - informuje portal strefaedukacji.pl, jednocześnie przypominając, że dokumenty można złożyć tylko w jednej formie w danym roku szkolnym.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ
Deklaracja maturalna - kiedy można dokonać zmian?
Po 7 lutego dokonanie zmian w ostatecznych deklaracjach maturalnych jest możliwe wyłącznie w szczególnych przypadkach. Są nimi między innymi:
- uzyskanie tytułu laureata lub finalisty olimpiady przedmiotowej z innego przedmiotu, niż wskazany w deklaracji - wówczas uczeń może złożyć wniosek o zmianę wyboru poziomu lub przedmiotu maturalnego u dyrektora szkoły; termin na jego złożenie mija 20 kwietnia;
- uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe lub dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika; wniosek o możliwość rezygnacji z przedmiotu dodatkowego należy złożyć u dyrektora szkoły do 20 kwietnia.
Tegoroczni maturzyści, uczący się w liceach ogólnokształcących, będą pierwszymi rocznikami, zdającymi egzamin w tzw. nowej formule 2023 - są to uczniowie, którzy uczęszczali do szkół po reformie edukacji. Absolwenci pięcioletnich techników maturę według nowych zasad po raz pierwszy będą zdawać w 2024 roku.