Matura 2023. Czarnek: Wymagania będą obniżone
Minister Edukacji i Nauki w czwartek, 26 stycznia zapowiedział, że wymagania egzaminacyjne na tegorocznych maturach zostaną obniżone. - W związku z tym, że tegoroczni maturzyści byli w liceach (…) w okresie pandemii koronawirusa i nauki zdalnej, toteż nie obowiązują wymagania takie, jakie obowiązywałyby, gdyby nie czas pandemii i nauki zdalnej - podkreślił Przemysław Czarnek.
Tegoroczni maturzyści przystąpią do egzaminów w daniach 4-23 maja 2023. Uczniów czekają egzaminy pisemne oraz ustne, które powróciły do harmonogramu po przerwie, spowodowanej obostrzeniami. Maturę po raz pierwszy będą zadawać absolwenci, którzy uczyli się w systemie 8+4 (osiem lat szkoły podstawowej plus cztery lata liceum).
Matura 2023. Wymagania niższe niż w ubiegłych latach
- Na wszystkich egzaminach, ze wszystkich przedmiotów, tegoroczne wymagania egzaminacyjne są obniżone o ok. 20-25 procent - poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jak podkreślił, decyzja resortu nauki jest podyktowana faktem, że tegoroczni maturzyści rozpoczynali naukę w liceum w czasie pandemii koronawirusa. "Tegoroczny egzamin maturalny nie opiera się na podstawie programowej, ale na wymaganiach edukacyjnych, które MEiN ustaliło w związku z pandemią i nauką zdalną" - wyjaśnia PAP.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czarnek i kolejne reformy edukacji. „Wieje grozą”
Matura ustna 2023. Powrót po dwóch latach
Ze względu na panujące w czasie pandemii obostrzenia, maturzyści przystępujący do egzaminów przed rokiem oraz przed dwoma laty nie zdawali obowiązkowych egzaminów ustnych. W maju 2023 sytuacja ta ulegnie zmianie. -W tym roku powracamy do egzaminu ustnego i od tego odejścia nie ma. Nie ma najmniejszych powodów, żeby od egzaminu ustnego odstąpić w sytuacji, kiedy warunki sanitarne pozwalają na to, żeby się odbył - podkreślił Czarnek.
Zmianie nie ulegną zasady zdawania matury rozszerzonej. "Tak jak w latach ubiegłych do zdania egzaminu na poziomie rozszerzonym wymagane jest przystąpienie do tego egzaminu, a nie osiągnięcie progu 30 procent".
Nowa matura 2023. Znaczące zmiany w egzaminach
Do tegorocznego egzaminu przystąpią uczniowie liceów oraz techników. Ci pierwsi, będą zdawać matury w tzw. nowej formule 2023. Absolwenci szkół technicznych przystąpią zaś do egzaminu w "starym systemie". - Równolegle będą realizowane w tym roku matury według starego i nowego systemu - przypomniał wiceminister resortu edukacji i nauki, Dariusz Piontkowski - Zmiany widoczne są w języku polskim, w językach obcych na poziomie podstawowym, częściowo na poziomie matematyki jeśli chodzi o liczbę i formułę zadań. Wszystkie pozostałe przedmioty praktycznie będą realizowane na maturze na podobnych zasadach, jak ta formuła egzaminu maturalnego, która obowiązywała od kilku lat - dodał.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.