Laptopy dla uczniów za darmo? Jasna deklaracja rządu. Kto dostanie?
- Począwszy od września tego roku, wszyscy uczniowie IV klasy otrzymają nieodpłatnie laptopy, które będą służyły im przez kolejne lata edukacji. W tym roku sprzęt trafi do 370 tys. uczniów - poinformował podczas konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki. Na jakich zasadach zostanie przekazany sprzęt? To jeden z elementów wsparcia transformacji cyfrowej.
Szczegóły wsparcia dla uczniów klas czwartych, premier przedstawił we wtorek 24 lutego. "Naszym zdaniem nierówności nie są napędem rozwoju, ale przyczyną straconych szans, utraconych talentów, także przyczyną wielu tragedii. Staramy się na wszystkie możliwe sposoby te nierówności wyrównywać".
Laptopy dla uczniów klas 4. Szczegóły projektu
Zgodnie z przekazanymi przez rząd informacjami, darmowe laptopy trafią do 370 tysięcy uczniów, którzy rozpoczną naukę w IV klasie w roku szkolnym 2023/24. Premier podczas konferencji przypomniał, że już w ubiegłym roku do uczniów szkół, znajdujących się na terenach popegeerowskich trafiło około ok. 218 tysięcy komputerów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Darmowe laptopy, które trafią do uczniów klas czwartych, mają przechodzić na "własność rodziny, na własność ucznia". Podobną praktykę zastosowano w ramach programu skierowanego do uczniów szkół z obszarów popegeerowskich. "Chcemy, żeby komputery były przekazane uczniom na własność, aby z tego sprzętu korzystały całe rodziny. Zależy nam na tym, żeby program został w szkołach na stałe i kolejne roczniki również otrzymały takie wsparcie" - podkreślił Janusz Cieszyński, Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa.
Laptopy dla 4-klasistów. Pieniądze z KPO
Według wyliczeń Kancelarii Premiera, koszt programu ma wynieść 760 mln złotych plus VAT. Pieniądze na zakup sprzętu będą pochodzić ze środków z Krajowego Planu Odbudowy. W trakcie konferencji, Cieszyński zapowiedział również ogłoszenie przetargu na nowy sprzęt komputerowy dla nauczycieli a w następnym roku - na kolejne laptopy dla uczniów.
W trakcie konferencji głos zabrał również minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek. Jak podsumował, w ostatnich latach na rozwój i unowocześnienie szkół wydano 5 mld złotych. Przypomniał również o rządowych programach dla uczniów i nauczycieli. "Szkołę przyszłości mamy już dziś. W 2022 r. przeznaczyliśmy 1 mld 144 mln zł na Laboratoria Przyszłości w polskich szkołach. Ostatnie 2 lata to ponad 5 mld zł na nowoczesną szkołę. Dbamy o to, by edukacja była na jak najwyższym poziomie".
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.