Trwa ładowanie...

Masowe wymieranie ryb na Warmii i Mazurach. Przez upały w jeziorach brakuje tlenu

Przy brzegu jeziora Łaśmiady na Warmii i Mazurach znaleziono setki martwych ryb. Przyczyną jest brak tlenu w zbiornikach wodnych. Takie zjawisko to pokłosie upałów w Polsce. Temperatura wody może sięgać nawet 27 stopni.

Share
Masowe wymieranie ryb na Warmii i Mazurach. Przez upały w jeziorach brakuje tlenu
Źródło: East News, fot: Lukasz Dziekan/Reporter
d313pf6

Wysoka temperatura w jeziorach spowodowała, że w zbiornikach pojawiła się tzw. przyducha. Powstaje ona, gdy w wodzie gwałtownie spada zawartość tlenu. W najgorszym wypadku takie zjawisko przyczynia się do wymierania zamieszkujących zbiornik organizmów.

A im wyższa jest temperatura wody, tym jest mniejsza rozpuszczalność tlenu w wodzie. Obecnie temperatura wody dochodzi nawet do 27 stopni. Synoptycy zapowiadają jeszcze większe upały. Temperatura powietrza w Polsce może skoczyć nawet do 36 stopni, analogicznie dla ryb w zbiornikach wodnych zrobi się niebezpieczniej.

Wśród martwych ryb są stynki i sielawy. Główny Inspektorat Weterynarii ostrzega, że śnięte ryby nie są już zdatne do spożycia. W ich organizmach szybko rozwijają się szkodliwe bakterie i grzyby. Konsumpcja takich ryb mogłaby zakończyć się zatruciami jelitowo- żołądkowymi, a w groźniejszych przypadkach poważnym uszkodzeniem wątroby, a nawet trzustki.

Źródło: Rozmaitości Ełckie

d313pf6

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: "Premier Morawiecki walczył z komuną jako 13-latek? To możliwe”

d313pf6

Podziel się opinią

Share
d313pf6
d313pf6
Więcej tematów