Trwa ładowanie...

Mama 4+. Co to za program? Te osoby mogą dostać co miesiąc ponad 1500 zł

Program Mama 4 plus to kolejny z rządowych pakietów pomocy dla seniorów. Świadczenie uruchomiono w 2019 r., jednak również w tym roku mogą z niego skorzystać osoby uprawnione. Jakie warunki należy spełnić, by móc ubiegać się o rodzicielskie świadczenie uzupełniające?

Emerytura za urodzenie dziecka, czyli Rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Komu przysługuje?Emerytura za urodzenie dziecka, czyli Rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Komu przysługuje?Źródło: Pixabay
d1v5q9r
d1v5q9r

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające znane pod nazwą Mama 4 plus lub "emerytura za urodzenie dzieci", jest skierowane do seniorów, którzy ze względu na opiekę nad co najmniej czwórką dzieci nie mogli podjąć pracy zarobkowej lub z niej zrezygnowali. Aby je otrzymać, należy spełnić warunki określone przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Mama 4+. Dla kogo?

Mimo mylącej nazwy, program Mama 4 plus obejmuje zarówno do kobiety, jak i mężczyzn. Dodatek ten jest skierowany do osób, które wychowując co najmniej czwórkę dzieci nie podjęły pracy zarobkowej - jego zadaniem jest zapewnienie podstawowych środków do życia i zrekompensowanie strat poniesionych w wyniku braku zatrudnienia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wiek emerytalny trzeba podnieść? Borys: nie róbmy tego na siłę, to się dzieje naturalnie

Z rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego najczęściej korzystają matki, jednak mogą o nie ubiegać się również ojcowie. Jednym z warunków, który należy spełnić, by móc ubiegać się o dodatek Mama 4 plus jest osiągnięcie odpowiedniego wieku, który wynosi:

  • 60 lat dla kobiet, które urodziły i wychowały co najmniej czwórkę dzieci
  • 65 lat dla mężczyzn, którzy wychowali co najmniej czwórkę dzieci, ponieważ ich matka zmarła, porzuciła je lub przez długi czas nie uczestniczyła w ich wychowaniu.
d1v5q9r

Jak wyjaśnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych, warunek urodzenia i/lub wychowania dzieci dotyczy "dzieci własnych, dzieci współmałżonka, dzieci przysposobionych lub dzieci przyjętych na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej".

Mama 4 plus. Warunki, które należy spełnić

Aby móc wnioskować o przyznanie dodatku, należy również spełnić dodatkowe warunki:

  • trzeba mieszkać w Polsce przez co najmniej 10 lat i mieć tutaj "ośrodek interesów życiowych"
  • należy posiadać polskie obywatelstwo lub obywatelstwo jednego z krajów członkowskich UE, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) wraz z prawem pobytu lub prawem stałego pobytu w Polsce
  • w przypadku cudzoziemców należy posiadać zalegalizowany pobyt w Polsce.

Aby otrzymać świadczenie, niezbędne jest złożenie odpowiedniego wniosku wraz z informacjami, dotyczącymi danych personalnych dzieci, sytuacji finansowej, osobistej oraz rodzinnej, oraz innymi dokumentami, które mogą mieć wpływ na decyzję o przyznaniu świadczenia z programu Mama 4 plus.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Ile wynosi "emerytura za urodzenie dzieci"?

Wysokość świadczenia uzupełniającego zależy od wysokości podstawowej emerytury. Osoby, które nie pobierają emerytury lub renty mają prawo do dodatku w kwocie najniższego świadczenia emerytalnego. Te po marcowej waloryzacji wynosi 1588,44 zł brutto.

d1v5q9r

Seniorzy, którzy pobierają świadczenie emerytalne lub rentowe, również mają prawo do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, w przypadku, gdy wysokość podstawowego świadczenia jest niższa od minimalnej emerytury. W tym przypadku dodatek z programu Mama 4 plus będzie równy różnicy pomiędzy najniższą emeryturą a emeryturą pobieraną przez seniorkę lub seniora.

"Wysokość świadczenia po waloryzacji nie może być wyższa od najniższej emerytury. Jeśli otrzymasz świadczenie w wysokości dopełnienia do najniższej emerytury, to suma rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego i emerytury albo renty, którą pobierasz, nie może być wyższa od najniższej emerytury" - przypomina ZUS. Osoby, które pobierają emeryturę lub rentę w wysokości co najmniej minimalnego świadczenia, nie mają prawa do tzw. emerytury za urodzenie dzieci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1v5q9r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1v5q9r
Więcej tematów