Emerytury 2023. Ci seniorzy mogą stracić świadczenie. Ważna zmiana
W marcu seniorów czekają ogromne zmiany. Nastąpi waloryzacja, przez co świadczenia wzrosną, a aktualizacji ulegną limity zarobkowe dla emerytów i rencistów. Szczególną uwagę powinny zachować osoby, które pobierają świadczenie, a nie osiągnęły wieku emerytalnego.
Limity kwot, które emeryci i renciści mogą dorobić do podstawowych świadczeń, są ustalane raz na kwartał. Ich wysokość zależy od kwoty przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia. Ostatnia zmiana progu dla dorabiających seniorów miała miejsce 1 grudnia 2022.
Limity zarobkowe dla rencistów i emerytów 2023
Limity zarobkowe do świadczeń emerytalnych i rentowych dotyczą osób, które pobierają świadczenie, ale nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego (tj. 60 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat w przypadku mężczyzn). Progi zarobkowe nie dotyczą natomiast osób, które dorabiają do emerytury po przekroczeniu wieku emerytalnego, a także osób pobierających rentę dla inwalidów wojennych lub inwalidów wojskowych oraz seniorów posiadających prawo do emerytury częściowej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ekspert krytykuje waloryzację i "trzynastki". "Nie pójdziesz na emeryturę w lutym, tracisz 15 proc."
Zgodnie z przepisami, nowe limity zarobkowe dla seniorów zaczną obowiązywać od 1 marca. Zbiegnie się to z waloryzacją świadczeń, która w 2023 roku ma być rekordowa. Jak wskazują dane Głównego Urzędu Statystycznego, w czwartym kwartale średnia płaca krajowa wzrosła o ponad 250 złotych. Oznacza to, że zwiększeniu ulegną również limity zarobkowe dla emerytów i rencistów.
Zmiany dla emerytów 2023. Nowe limity dla dorabiających seniorów
Limit zarobkowy dla seniorów wynosi zawsze 70 procent średniej płacy krajowej. Ta w czwartym kwartale 2022 roku wyniosła 6733,49 zł, co oznacza, że od 1 marca seniorzy bez konsekwencji będą mogli dorobić do świadczenia ok. 4713,50 zł. Ci, którzy zarobią więcej, będą musieli liczyć się z pomniejszeniem przez ZUS emerytury lub renty. Jednostka może również zdecydować o zawieszeniu świadczenia w przypadku, gdy kwota dorabiana do świadczenia przekroczy 130 procent średniego wynagrodzenia. Od marca będzie to 8753,60 złotych.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.