Średnie wynagrodzenie w Polsce. GUS podał dane za październik
Główny Urząd Statystyczny przekazał we wtorek informacje o poziomie średniego wynagrodzenia w październiku 2022 roku. Choć dane pokazują wzrost płac w porównaniu do ubiegłego roku, ich realna wartość maleje. Jak informują analitycy Pekao "ten trend się pogłębi".
Inflacja i rosnące ceny w niemal każdym sektorze gospodarki sprawiają, że kwestia średnich, miesięcznych wynagrodzeń interesuje Polaków coraz bardziej. Dane te są cyklicznie publikowane przez GUS.
Ile zarabiają Polacy? Płace realne maleją
"Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w październiku 2022 r. w porównaniu z październikiem 2021 r. było wyższe o 13,0% i wyniosło 6687,92 zł (brutto)" - informuje komunikat na stronie Głównego Urzędu Statystycznego. Niemal o 3 proc. wzrosło zatrudnienie we wskazanym sektorze. Choć dane te przedstawiają pozytywne wiadomości dla pracowników, analizy przedstawione przez ekspertów nie są optymistyczne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak wylicza Biuro Analiz Pekao, realna wartość średniego wynagrodzenia w Polsce spadła o 5 procent, w porównaniu do ubiegłego roku. To pokłosie spadku siły nabywczej pieniądza, spowodowanego najwyższą od wielu lat inflacją. "W pogarszającym się otoczeniu makro czekanie tu na opóźnienia (że płace dogonią inflację) raczej nie ma sensu" - informują eksperci z mBank Research.
Średnie wynagrodzenie 2022. Ceny idą w górę
Dane dotyczące wysokości średniego wynagrodzenia w Polsce w październiku 2022 przeanalizował także Polski Instytut Ekonomiczny. Wzrost płac wciąż jest niższy niż inflacja "sytuacja ta utrzyma się przez większość przyszłego roku". Jak wskazują eksperci, nawet wypłaty premii oraz podwyżek inflacyjnych, nie zrównają tych wartości, co oznacza, że realna wartość zarobków Polaków będzie dalej spadać. Informacje te nie napawają optymizmem zwłaszcza w obliczu prognozowanych wzrostów inflacji w 2023 roku.
Średnia krajowa październik. Jak została obliczona?
Dane, publikowane każdego miesiąca przez Główny Urząd Statystyczny, dotyczą sektora wybranych przedsiębiorstw, które zatrudniają więcej niż 9 osób - odnoszą się więc do prawie połowy wszystkich pracowników, którzy są zatrudnieni w łącznie 3 proc. wszystkich firm w Polsce. Przedstawione wyniki są więc jedynie częścią obrazu miesięcznego, średniego wzrostu płac. W statystyce nie zostali ujęci m.in. pracownicy opieki zdrowotnej, administracji publicznej i edukacji.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.