Majówkowa akcja szczepień. Przed punktami tłumy chętnych w kolejkach
Poniedziałek 3 maja to ostatni dzień akcji "Zaszczep się w majówkę". Przez cały długi weekend majowy przed wszystkimi szesnastoma punktami szczepień w Polsce ustawiały się spore kolejki.
Akcja "Zaszczep się w majówkę" to przygotowany przez rząd w porozumieniu z Urzędami Wojewódzkimi program, w którym chętni bez wcześniejszych zapisów mogli się zaszczepić przeciw COVID-19.
W dniach 1-3 maja osoby z wystawionym e-skierowaniem w każdym województwie mogli dokonać iniekcji jednodawkowym preparatem firmy Johnson&Johnson.
Początkowo każdy z szesnastu punktów otrzymał 2,5 tys. dawek. Duże zainteresowanie zmusiło rządzących do zmiany tej decyzji. - Jutro rano dostarczymy do każdego punktu dodatkowych 1000 szczepionek - poinformował w sobotę wieczorem Michał Dworczyk, szef KPRM.
Szczepienia w majówkę. Statystyki iniekcji
Na oficjalne podsumowanie akcji ze strony Ministerstwa Zdrowia jeszcze czekamy. Z pojedynczych informacji płynących z urzędów wojewódzkich wiemy już, że przewidziane zapasy w większości będą wykorzystywane.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
- Mamy już ponad 300 zaszczepionych osób. Zainteresowanych wciąż przybywa - poinformowała w poniedziałek Beata Szczepanek, rzeczniczka świętokrzyskiego oddziału NFZ.
- Do godz. 16 powinniśmy mieć 1000 zaszczepionych - przekazała z kolei Marta Żbikowska z poznańskiej delegatury.
- Ponad 500 osób zaszczepiono już w Toruniu - o takich liczbach w poniedziałek wspomniała Barbara Nawrocka z kujawsko-pomorskiego NFZ.
- Olsztyn będzie szczepił dłużej! Mamy dodatkowe szczepionki i dodatkowy zespół - oświadczyła po południu Magdalena Mil z oddziału w Olsztynie.
Akcja odbywa się w największych miastach w Polsce. Są to: Warszawa, Łódź, Wrocław, Szczecin, Poznań, Toruń, Gorzów Wielkopolski, Lublin, Kraków, Białystok, Gdynia, Rzeszów, Opole, Chorzów, Kielce, Olsztyn.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Narodowy Program Szczepień. Dane i harmonogram
Szczepienia na COVID-19 odbywają się w Polsce od 27 grudnia 2020. Łącznie w Polsce dokonano prawie 12 mln iniekcji, w tym prawie 3 mln osób jest już w pełni zaszczepionych.
Dopuszczone do użytku są szczepionki czterech firm: Pfizer, Moderna, AstraZeneca i Johnson&Johnson.
4 maja ruszają zapisy na szczepienia dla osób urodzonych w latach 1988 i 1989. Każdego kolejnego dnia rejestracji będą mogły dokonać dwa kolejne roczniki.
Od niedzieli 9 maja na iniekcję będą mogli liczyć wszyscy pełnoletni obywatele.