Trwa ładowanie...

Ogień na okupowanym terenie. Celny ostrzał Ukraińców [RELACJA NA ŻYWO]

Wtorek to 370. dzień rosyjskiej inwazji. W okupowanym mieście Kadijiwka w obwodzie ługańskim doszło do ataku na jedną z rosyjskich baz wojskowych, która znajdowała się w dawnym zakładzie napraw wagonów. Atak rakietowy spowodował duży pożar. Kadijiwka znajduje się około 40 kilometrów za linią frontu i jest kluczowym miejscem logistycznym dla Rosjan biorących udział w walkach o Bachmut. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Ogień na okupowanym terenie. Celny ostrzał Ukraińców Ogień na okupowanym terenie. Celny ostrzał Ukraińców Źródło: Telegram
ddbmo72
ddbmo72
  • W Republice Adygei u stóp gór Kaukazu znaleziono "wrak niezidentyfikowanego samolotu". Sprawę badają już śledczy. W sieci pojawiły się spekulacje, że mogą to być pozostałości drona.
  • Nocą mieszkańców rosyjskiego miasta Tuapse obudziły eksplozje. Na terenie kompleksu z magazynem ropy naftowej wybuchł pożar. Niezależny rosyjski portal Meduza twierdzi, że najpewniej wywołały go drony.
Trwa łączenie
21:01, 28.02.2023

Rosyjski dziennik "Kommiersant" w swojej publikacji stwierdził z kolei, że w pobliżu lotniska w Jejsku "odbywają się ćwiczenia wojskowo-taktyczne".

- Proszę zachować spokój. Zawsze informuję o wszystkim, co dzieje się na terenie obwodu jejskiego, dlatego proszę, abyście nie dali się nabrać na prowokacje, które szerzą się w sieci - przekazał rosyjski naczelnik obwodu jejskiego Roman Bublik, cytowany przez "Kommiersant".

20:39, 28.02.2023

O wydarzeniach w rosyjskim Jejsku pisze również doradca szefa MSW Ukrainy Anton Hereszczenko. "To właśnie z tego lotniska wystartowały samoloty bombardujące wschód i południe Ukrainy. Nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia tej informacji, czekamy i mamy nadzieję" - przekazał ukraiński polityk.

20:34, 28.02.2023

Media, w tym m.in. agencja Unian, informują o wybuchu, do którego miało dojść na lotnisku w rosyjskim mieście Jejsk, w Kraju Krasnodarskim, nad Morzem Azowskim. Rosjanie wykorzystują lotnisko jako bazę dla myśliwców atakujących infrastrukturę Ukrainy.

Telegram
20:16, 28.02.2023

W okupowanym mieście Kadijiwka w obwodzie ługańskim doszło do ataku na jedną z rosyjskich baz wojskowych, która znajdowała się w dawnym zakładzie napraw wagonów. Atak rakietowy spowodował duży pożar.

Kadijiwka znajduje się około 40 kilometrów za linią frontu i jest kluczowym miejscem logistycznym dla Rosjan biorących udział w walkach o Bachmut.

19:58, 28.02.2023

Rosja straciła więcej żołnierzy w pierwszym roku wojny na Ukrainie niż we wszystkich konfliktach, w których brała udział po II wojnie światowej, razem wziętych - poinformował w najnowszym raporcie amerykański think tank Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS).

Według szacunków CSIS od rozpoczęcia wojny w lutym 2022 do lutego 2023 roku na Ukrainie śmierć poniosło od 60 do 70 tys. Rosjan. Szacunki te obejmują nie tylko żołnierzy z regularnej armii rosyjskiej, ale także członków Rosgwardii (Gwardii Narodowej), Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), Federalnej Służby Ochrony, członków prorosyjskich milicji w tzw. republikach ludowych (Ługańskiej i Donieckiej) oraz najemników z prywatnych firm wojskowych takich jak Grupa Wagnera. Łączna liczba zabitych, zaginionych i rannych (ze wszystkich wymienionych powyżej formacji) szacowana jest na 200-250 tysięcy.

19:27, 28.02.2023

Rosyjska armia, działając na kilku kierunkach, prowadzi od początku stycznia nową ofensywę w Donbasie na wschodzie Ukrainy; jednocześnie nie zrezygnowała z celu zajęcia całej Ukrainy - oświadczyła we wtorek ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar.

Wiceminister powiedziała, że nowa ofensywa w Donbasie rozpoczęła się na początku stycznia, kiedy rosyjskie wojsko zaktywizowało swoje działania i zgromadziło tam swoje siły - pisze Interfax-Ukraina. Obecnie - jak dodała - w okolicach Bachmutu Rosja koncentruje "profesjonalne i liczne jednostki" najemniczej Grupy Wagnera.

Malar zapewniła, że pomimo zaciętych walk i liczebnej przewagi przeciwnika, straty rosyjskie są dużo większe od ukraińskich.

- Nasze jednostki likwidują (...) nawet do 80 proc. zaangażowanych jednostek Wagnera. To jest informacja, którą przekazał sztab generalny - dodała.

Według niej Rosja "nie rezygnuje ze swojego celu zajęcia całej Ukrainy".

- Wojna trwa i mogą być wszelkie scenariusze. Ale teraz ofensywa trwa na wschodzie, na kilku odcinkach. A najgorętszy z nich obecnie to odcinek bachmucki - kontynuowała przedstawicielka resortu obrony. Wskazała, że już od kilku miesięcy widać, że epicentrum działań bojowych to właśnie Bachmut.

- Wróg skoncentrował tam swoje główne wysiłki, mając na celu dojście do administracyjnej granicy obwodu donieckiego - podkreśliła wiceminister Malar.

19:12, 28.02.2023

- Pierwsza umowa wykonawcza na bojowe wozy piechoty Borsuk zostanie podpisana w tym roku, dostawy pierwszych pojazdów zaplanowano na lata 2024-25 - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek.

Umowa ramowa na dostawy blisko 1400 pojazdów Borsuk oraz wozów specjalistycznych opartych na uniwersalnej modułowej platformie gąsienicowej została zawarta we wtorek w Stalowej Woli w obecności wicepremiera, ministra obrony Mariusza Błaszczaka, który zatwierdził umowę. Zakłada ona zakup łącznie blisko 1400 pojazdów, w tym ponad 1000 BWP Borsuk. Pozostałe wozy specjalistyczne to gąsienicowe transportery rozpoznawcze Żuk, gąsienicowe wozy dowodzenia Oset, wozy ewakuacji medycznej Gotem, wozy zabezpieczenia technicznego Gekon oraz transportery rozpoznania skażeń Ares.

Szacowana wartość zamówień wykonawczych, które mają zostać udzielone na podstawie umowy ramowej ma wynieść kilkadziesiąt mld zł; dostawy pierwszych pojazdów wybranych typów planowane są już w latach 2024-2025. Jak powiedział rzecznik Agencji ppłk Krzysztof Płatek, pierwsza z umów wykonawczych zostanie podpisana w bieżącym roku.

W tym roku wojsko ma otrzymać cztery egzemplarze nowego bojowego pływającego wozu piechoty Borsuk, wyprodukowane jako dodatkowe prototypy na podstawie aneksu do umowy na prace rozwojową zawartego z NCBR, podpisanego w 2022 roku.

19:01, 28.02.2023
18:45, 28.02.2023

Rosyjskie wojsko na kilku odcinkach frontu na południu Ukrainy próbuje stworzyć sobie warunki do przejścia do ofensywy - poinformował we wtorek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.


Jak podał sztab w wieczornym komunikacie, armia rosyjska kontynuuje ofensywę na pięciu kierunkach: kupiańskim, bachmuckim, łymańskim, awdijiwskim i szachtarskim.

"Na kierunku bachmuckim przeciwnik kontynuuje ofensywę. Nie przestaje szturmować miasta Bachmut. Nasi obrońcy odparli ataki w okolicach miejscowości Dubowo-Wasyliwka, Bohdaniwka, Bachmut, Czasiw Jar i Biła Hora w obwodzie donieckim" - czytamy.


Na odcinku awdijiwskim i szachtarskim wojska rosyjskie kontynuują ataki na pozycje sił ukraińskich.


Na kierunku zaporoskim i chersońskim przeciwnik broni się; na pewnych odcinkach próbuje stworzyć sobie warunki do przejścia do ofensywy - dodaje sztab. Wojska rosyjskie prowadzą artyleryjski ostrzał miejscowości zlokalizowanych w pobliżu linii frontu.


W ciągu minionej doby siły przeciwnika przeprowadziły jeden ostrzał rakietowy, dwa ataki lotnicze oraz ponad 20 ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych - informuje sztab.

18:26, 28.02.2023

Rosjanie przygotowują się do długiej wojny w Ukrainie, użycie przez nich broni nuklearnej wydaje się nieprawdopodobne - to wnioski z ogłoszonego we wtorek raportu włoskich służb specjalnych dla parlamentu. Według wywiadu należy spodziewać się dalszych cyberataków ze strony Rosji oraz prób ingerencji w politykę państw NATO.

Jak zaznaczono w dorocznym sprawozdaniu, "dla Rosjan przerwa operacyjna jest konieczna dla regeneracji i przygotowania się na długą wojnę".

"Moskwa stara się wykorzystać ten okres względnego zastoju, by wznowić aktywność rosyjskiego kompleksu militarno-produkcyjnego, który choć zachowuje znaczące zdolności produkcyjne, zaczyna odczuwać skutki zachodnich sankcji" - oceniono w raporcie.

Włoski wywiad przypomniał, że zeszły rok zakończył się uznaniem przez Władimira Putina trudności w Donbasie w walce z siłami ukraińskimi. W dokumencie zaznaczono, że sygnał ten, połączony z propozycją przebudowy rosyjskich sił zbrojnych i ich wzmocnieniem do 1,5 miliona żołnierzy, "potwierdza zamiar kontynuowania konfliktu aż do osiągnięcia podstawowych celów, do jakich dąży Moskwa".

18:10, 28.02.2023

Wiceminister obrony USA ds. politycznych Colin Kahl powiedział we wtorek, że nie spodziewa się, aby wojska rosyjskie w najbliższym czasie były w stanie osiągnąć znaczące zdobycze terytorialne w Ukrainie. Walki na froncie określił jako "ciężką harówkę".

- Może zobaczymy, jak małe części terytorium zmienią właściciela w nadchodzących tygodniach i miesiącach. Nie wydaje mi się, aby było cokolwiek, co sugerowałoby, że Rosjanie mogą przeprowadzić ofensywę w Ukrainie i osiągnąć znaczące zdobycze terytorialne w ciągu najbliższego roku - oświadczył Kahl podczas przesłuchania w Izbie Reprezentantów USA.

18:04, 28.02.2023

W ciągu jednej doby ataki dronów odnotowano w pięciu regionach Rosji. Trafiona została m.in. rafineria w Tuapse nad Morzem Czarnym. Ten cel leży aż 700 km od linii frontu w Ukrainie. Kraj Krasnodarski to nowy kierunek ataku ukraińskich sił. Na tym samym wybrzeżu, co zaatakowana rafineria, znajduje się słynny nadmorski pałac Putina.

17:48, 28.02.2023

W Sewastopolu na anektowanym przez Rosję Krymie zatrzymana została 62-letnia kobieta, która namalowała flagi ukraińskie na ławkach w parku i ogrodzeniach - podał we wtorek niezależny portal Mediazona. Wobec kobiety wszczęto sprawę karną.

Mieszkanka Sewastopola została oskarżona o wandalizm z motywów politycznych, co grozi wyrokiem prac poprawczych, ograniczenia bądź pozbawienia wolności do trzech lat.

Śledczy twierdzą, że 17 lutego kobieta namalowała flagi ukraińskie na ławkach, ogrodzeniach i fasadach domów. Ona sama powiedziała, że uczyniła to, ponieważ "kocha Ukrainę" i "postanowiła ją osobiście poprzeć".

Jak zauważa Mediazona, emerytka została zatrzymana przy udziale funkcjonariuszy rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) i specjalnego wydziału policji ds. walki z ekstremizmem.

Rosja anektowała Krym w marcu 2014 roku, osiem lat przed obecną inwazją na Ukrainę. Społeczność międzynarodowa uznała aneksję za nielegalną. 

17:32, 28.02.2023

Rosja wciąż próbuje posuwać się naprzód na polach minowych w pobliżu miasta Wuhłedar w obwodzie donieckim. Na nagraniu widać, jak rosyjski bojowy wóz piechoty BMP ze 155. brygady zostaje zniszczony po uderzeniu w dwie miny i trafieniu bronią przeciwpancerną.

17:20, 28.02.2023

W kościele katolickim w miejscowości Soły w obwodzie grodzieńskim, na zachodzie Białorusi, zamalowano na polecenie władz fresk "Cud nad Wisłą" - informuje we wtorek niezależny portal Zerkalo.io.

Fresk, zamalowany w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej, wcześniej został skrytykowany w białoruskiej państwowej telewizji. Dziennikarka Ksienia Lebiediewa oceniła w programie wyemitowanym w grudniu, że dzieło podżega do "nienawiści na tle narodowościowym i religijnym".

Serwis Katolik.info podał, że fresk już raz był zamalowany w przeszłości - w czasach sowieckich. Po upadku ZSRR znajdujące się przy ołtarzu dzieło odrestaurowano i ponownie poświęcono.

"Tak już było za czasów komunistów, ale później dzieło, przedstawiające bitwę, w której rosyjską agresję powstrzymała polska armia, nie dopuszczając do rozprzestrzenienia się bolszewickiego ateistycznego reżimu, odrestaurowano" - napisał portal Katolik.info.

17:06, 28.02.2023

Holenderskie chryzantemy i tulipany nadal trafiają do Rosji, informuje portal NU. Sprzedaż kwiatów nie podlega sankcjom a eksporterzy nie mają oporów moralnych, czytamy w portalu.

Od chipów i ciężarówek po elektronikę, wielu holenderskich produktów, które były wcześniej eksportowane do Rosji, nie można już sprzedawać Rosjanom z powodu europejskich sankcji. Okazuje się jednak, że handel kwiatami ciągle trwa, choć jest mniejszy niż w poprzednich latach.

Holenderski Urząd Statystyczny (CBS) poinformował w tym tygodniu, iż wartość eksportu kwiatów i roślin do Rosji spadła w 2022 roku o 19 procent do 324 milionów euro. Według Stowarzyszenia Hurtowników Produktów Kwiaciarskich (VGB) Rosja wypadła z pierwszej dziesiątki kierunków eksportu.

- Tulipany uszczęśliwiają ludzi - mówi Arjan Smit z firmy Smit Flowers, cytowany przez NU. Jak szacuje Smit cały sektor tulipanów w Holandii sprzedaje ich rocznie w Rosji około 6 procent.

Portal wskazuje, że hodowcy kwiatów, z którymi rozmawiał, nie widzą najmniejszego problemu w sprzedawaniu swoich produktów do kraju agresora. - Handel chryzantemami znacznie się zmniejszył, ale wciąż sprzedaję kwiaty, które trafiają do Rosji - twierdzi jeden z nich.

16:31, 28.02.2023

We wtorek w fińskim parlamencie rozpoczęło się ostateczne czytanie projektu ustawy o ratyfikacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Deputowani chcą przyjąć akt, jeszcze zanim protokoły akcesyjne złożone przez Finlandię i Szwecję ratyfikują Turcja i Węgry.

- Naszym celem jest wciąż przystąpienie do NATO wspólnie ze Szwecją i w miarę możliwości w jednym czasie - powiedział szef MSZ Pekka Haavisto. Na początku obrad podkreślił, że wtorkowa wizyta sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga w Helsinkach oznacza, że Sojusz jest szczególnie zainteresowany Finlandią. Minister wskazał, że decyzja parlamentu w kwestii ratyfikacji traktatu nie wpływa na zmianę polityki kraju odnośnie m.in. broni nuklearnej.

- Finlandia nie zabiega o rozmieszczenie tego rodzaju broni na swoim terytorium - zaznaczył szef resortu obrony Antti Kaikkonen, dla którego wtorek jest pierwszym dniem w pracy po powrocie z około dwumiesięcznego urlopu rodzicielskiego. Przez ten okres zastępował go Mikko Savola.

Ugrupowania parlamentarne zgodziły się zaakceptować rządowy projekt ustawy ratyfikacyjnej z wyprzedzeniem, tj. zanim wszystkie kraje członkowskie NATO to zrobią, ze względu na to, że obecna kadencja fińskiego parlamentu dobiega końca. Wybory zaplanowane są na początek kwietnia. Dotychczas spośród 30 członków NATO jedynie Turcja i Węgry nie przeprowadziły ratyfikacji protokołów akcesyjnych Finlandii i Szwecji.

16:02, 28.02.2023

Obecnie w Kijowie jest ok. 3,5 mln ludzi - poinformował Mykoła Poworoznyk z władz ukraińskiej stolicy, cytowany we wtorek przez agencję Ukrinform. W marcu 2022 roku, po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę, liczba osób w mieście spadła do ok. 800 tys.

Ludzie zaczęli wracać do stolicy w maju ubiegłego roku - przekazał Poworoznyk. Wśród 3,5 mln osób, które obecnie przebywają w mieście, są ci, którzy wrócili, a także osoby przemieszczone wewnętrznie, czyli z innych regionów Ukrainy.

Kijów oficjalnie gości ok. 230 tys. osób przemieszczonych wewnętrznie z powodu wojny, w tym ok. 40 tys. dzieci.

W połowie marca 2022 roku w stolicy było ok. 800 tys. ludzi. Według danych ukraińskiego urzędu statystycznego 1 lutego 2022 roku w Kijowie żyło niecałe 3 mln osób.

Poworoznyk poinformował, że obecnie w mieście działa ponad 400 szkół - uczniowie uczestniczą w zajęciach w trybie tradycyjnym i online. Otwartych jest niewiele przedszkoli.

Jeśli chodzi o funkcjonowanie biznesu, to przede wszystkim działają przedsiębiorstwa ze sfery usług - dodał Poworoznyk. W porównaniu z okresem sprzed rosyjskiego ataku funkcjonuje około połowa zakładów przemysłowych.

16:00, 28.02.2023

Rosyjskie wojska zastosowały nowy system uderzeniowy z użyciem dronów kamikadze – podaje rosyjska agencja Ria Nowosti. Już wcześniej media donosiły, że Rosjanie szykują się do zakupu dronów kamikadze od Chińczyków.

15:35, 28.02.2023

- Rosja próbowała kupić byle co i byle gdzie, ale Serbia, pomimo wielkich nadziei Kremla, odmówiła wysłania uzbrojenia - powiedział w wywiadzie dla ukraińskiej redakcji rozgłośni Głos Ameryki szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanow.

- Jedyny kraj, który wysyła Rosji w miarę poważne uzbrojenie, to Iran. Pojawiały się informację o sprzęcie z Korei Północnej, ale nie mamy żadnego potwierdzenia - przyznał Budanow. - Teraz próbują kupić coś w Birmie - dodał.

W poniedziałek - komentując doniesienia rosyjskich mediów o wysyłaniu Ukrainie przez Serbię uzbrojenia - serbski minister obrony Milosz Vuczević zaznaczył, że Belgrad nie wysyła żadnego uzbrojenia ani Ukrainie, ani Rosji. - To, czy prywatne firmy kupują uzbrojenie na innych rynkach i sprzedają je firmom w innych krajach, nie dotyczy serbskich władz, to handel międzynarodowy - uzupełnił.

Serbska firma Kruszik, która według rosyjskich mediów dostarcza do Ukrainy pociski do wyrzutni rakietowych Grad, zdementowała we wtorek te informacje i zapewniła, że jej rakiety nie zostały sprzedane siłom zbrojnym Ukrainy.

15:26, 28.02.2023

Premier Mateusz Morawiecki przedłuża obowiązywanie stopni alarmowych: III stopnia CHARLIE-CRP, II stopnia BRAVO na terenie całego kraju oraz II stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Polski. "Nie lekceważ żadnej informacji o zagrożeniu! Natychmiast powiadom służby dzwoniąc na numer tel. 112" - apelują władze.

15:14, 28.02.2023

Cztery osoby zginęły, a pięć zostało rannych we wtorek w wyniku rosyjskich ostrzałów artyleryjskich w obwodzie chersońskim; liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć, ponieważ lekarze walczą o życie kilkorga cywilów - powiadomiły na Telegramie władze tego regionu na południu Ukrainy.

"Rosyjska armia bez litości ostrzeliwała domy mieszkańców Chersonia. (...) Ludzie, którzy jeszcze kilka minut temu mieli dach nad głową, (teraz) z bólem i strachem pokazują zrujnowane domy i ogromne leje (powstałe po uderzeniach) pocisków" - poinformowała administracja obwodu chersońskiego.

Tylko w poniedziałek siły wroga zaatakowały region aż 119 razy, uszkadzając zabudowania w 25 miejscowościach. W Chersoniu odnotowano 18 ostrzałów - powiadomił szef regionalnych władz Ołeksandr Prokudin.

15:02, 28.02.2023

Armia Hiszpanii przekazała wojsku Ukrainy pięć pocisków przeciwokrętowych Harpoon - podał we wtorek hiszpański portal Infodefensa, precyzując, że chodzi o typ AGM 84.

Dodano, że wszystkie pociski Harpoon wysłane z Hiszpanii znajdują się już na terytorium Ukrainy.

Portal odnotował, że poza Hiszpanią pociski Harpoon wojskom ukraińskim przekazały też armie USA, Danii, Holandii oraz Wielkiej Brytanii.

Według Infodefensa właśnie dzięki rakietom Harpoon udało się w kwietniu 2022 r. zatopić na Morzu Czarnym rosyjski krążownik "Moskwa".

W środę 22 lutego minister obrony Hiszpanii Margarita Robles poinformowała deputowanych o pomocy militarnej przekazanej Ukrainie. Wprawdzie, jak odnotował dziennik "La Razon", szefowa resortu nie wymieniła nazwy pocisków Harpoon, ale potwierdziła, że wśród dostarczonego dla Kijowa uzbrojenia były "systemy okrętowe".

W sumie Hiszpania przekazała Ukrainie 54 transporty uzbrojenia, w których znalazło się m.in. 300 ton amunicji.

14:48, 28.02.2023
Premier Finlandii Sanna Marin

Po ataku Rosji na Ukrainę decyzja o ubieganiu się o członkostwo w NATO była koniec końców łatwa, ponieważ powrotu do starego świata już nie ma. W światopoglądzie Władimira Putina jedynym wyznacznikiem jest brutalna siła. Gdyby nie nasza decyzja o wejściu do NATO, Finlandia byłaby obecnie w gorszej sytuacji.

źródło: PAP / TASS / RIA Novosti / Radio Svoboda / Kanał24 / Interfax / Reuters / BBC / CNN

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
ddbmo72
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
ddbmo72
Więcej tematów