Laurka dla Lecha Wałęsy i gromy w PiS. Zagraniczny portal poświęcił im sporo miejsca
"Były prezydent RP i ikona demokracji Lech Wałęsa utworzył komitet monitorujący wybory, cofając się o krok w stronę aktywnej polityki" - donosi bloomberg.com. Pisze też o "nacjonalistycznych władcach Polski" i "erozji rządów prawa".
Komitet Obywatelski został powołany do życia w sobotę. Nowa inicjatywa ma skupić się na prawidłowym przebiegu wyborów w Polsce. Jej liderem jest właśnie Lech Wałęsa. - Musimy wykrzesać wszystkie siły, jakie nam zostały. Musimy odzyskać to, co straciliśmy nieroztropnie - przekonywał podczas spotkania inaugurującego w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.
Sprawa odbiła się szerokim echem również w zagranicznych mediach. "Wałęsa powraca do polskiej polityki", "Bohater 'Solidarności' tworzy panel do obserwowania polskich wyborów" - donosi bloomberg.com.
Portal przywołuje słowa Wałęsy, który stwierdził, że rząd PiS odwraca porządek demokratyczny, który pomógł stworzyć dziesiątki lat temu, wyzwalając kraj z komunistycznych rządów i kierując Polskę na drogę do członkostwa w UE i NATO.
"Mówią, że nie powinieneś dwukrotnie wchodzić do tej samej rzeki, ale ja próbuję to zrobić. Naszym przeznaczeniem nie jest odpoczynek. Musimy ponownie walczyć, ponieważ Polska jest niszczona" - cytuje Wałęsę bloomberg.com.
Portal przypomina, że Wałęsa od lat nie jest aktywny politycznie.
"Erozja rządów prawa"
Informacja o nowej inicjatywie to nie wszystko. Bloomberg.com odnosi się również do rządu PiS. Nazywa go "nacjonalistycznym". Przypomina, że Polska została oskarżona przez UE o erozję rządów prawa, co podniosło widmo "bezprecedensowych sankcji politycznych".
"Partia Prawa i Sprawiedliwości twierdzi, że uzyskała od wyborców mandat do przeprowadzenia zmian politycznych, w tym do przebudowy systemu wymiaru sprawiedliwości. Wierzy, jest prowadzony przez "kastę" samodzielnych sędziów. Partia, zgodnie z sondażami, pozostaje popularna, ale zmieniła prawo wyborcze w taki sposób, że ryzykuje integralność przyszłych wyborów" - czytamy.
Komitet. Reaktywacja
Pierwotny Komitet Obywatelski przy przewodniczącym NSZZ "Solidarność" Lechu Wałęsie został utworzony 18 grudnia 1988 r. w Warszawie. Jego sekretarzem był Henryk Wujec. Wraz z powstającymi komitetami regionalnymi i lokalnymi Komitet kierował kampanią wyborczą przed wyborami 4 VI 1989 roku, zatwierdzał też listę kandydatów na posłów i senatorów.
W skład obecnego Komitetu wchodzą przedstawiciele świata polityki, nauki i kultury, w tym przedstawiciele zawodów prawniczych i uczestnicy opozycji demokratycznej z lat PRL, m.in. Michał Boni, Bogdan Borusewicz, Włodzimierz Cimoszewicz, Władysław Frasyniuk, Janusz Gajos, Agnieszka Holland, Krystyna Janda, Ryszard Kalisz, Bogdan Klich, Maja Komorowska, Daniel Olbrychski, Józef Pinior, prof. Andrzej Rzepliński, Róża Thun, Henryk Wujec i prof. Andrzej Zoll.
Zobacz także: "Ja panu mogę nogę podać". Suchocka wyjaśnia szczegóły słynnej sceny z Wałęsą i Kwaśniewskim
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl