Trwa ładowanie...

Ksiądz dopuścił się okropnych czynów. Sąd wymierzył mu karę

Sąd Rejonowy we Wrześni skazał księdza Mateusza N. na karę dwóch lat i czterech miesięcy bezwzględnego więzienia. Były proboszcz jednej z parafii w Kostrzynie (województwo wielkopolskie) był oskarżony o seksualne wykorzystanie małoletniego chłopca.

Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneŹródło: Adobe Stock
d1gc61s
d1gc61s

Sprawa księdza Mateusza N., która toczyła się przed Sądem Rejonowym we Wrześni od początku roku, była prowadzona za zamkniętymi drzwiami. W piątek sąd wydał wyrok, uznając duchownego za winnego zarzucanych mu przestępstw.

Zgodnie z art. 199 par. 2 Kk, Mateusz N. został oskarżony o seksualne wykorzystanie małoletniego przy nadużyciu stosunku zależności, a także o seksualne wykorzystanie małoletniego, co jest zgodne z art. 200 par. 1 Kk.

Ponad dwa lata bezwzględnego więzienia

Katarzyna Błaszczak, przedstawicielka biura prasowego Sądu Okręgowego w Poznaniu, poinformowała o treści wyroku. Jak podała, Sąd Rejonowy we Wrześni nałożył na oskarżonego karę dwóch lat i czterech miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności. Dodatkowo, sąd orzekł wobec oskarżonego pięcioletni zakaz zbliżania się do pokrzywdzonego na odległość nie mniejszą niż 50 metrów oraz pięcioletni zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonym.

d1gc61s

Sąd zdecydował również, że oskarżony nie może przez pięć lat przebywać w miejscach, w których mogą przebywać osoby małoletnie poniżej 15. roku życia.

Wyrok sądu nałożył na oskarżonego również zakaz wykonywania wszelkich stanowisk, zawodów oraz działalności związanych z wychowaniem, edukacją i opieką małoletnich przez okres pięciu lat.

Sąd orzekł także 10 tys. zł zadośćuczynienia od oskarżonego na rzecz pokrzywdzonego za doznaną krzywdę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Matecki miał "zrujnować" Lasy Państwowe? "Tworzono fikcyjne etaty"

"Nadużycie stosunku zależności pomiędzy nauczycielem a uczniem"

Warto zaznaczyć, że wyrok wydany w piątek przez Sąd Rejonowy we Wrześni nie jest prawomocny. Wobec Mateusza N. prowadzone jest także postępowanie kanoniczne.

d1gc61s

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do wrzesińskiego sądu rejonowego przez prokuraturę pod koniec listopada ubiegłego roku. - 39-letni Mateusz N. został oskarżony "o jeden czyn polegający na nadużyciu stosunku zależności pomiędzy nauczycielem a uczniem, oraz proboszczem a ministrantem i kilkukrotne doprowadzenie 13-letniego wówczas pokrzywdzonego do poddania się innej czynności seksualnej - informował wówczas prokurator Łukasz Wawrzyniak.

Ksiądz nie przyznał się do winy

Oskarżony nie przyznał się do winy i odmówił złożenia wyjaśnień. Prokuratura zastosowała wobec podejrzanego księdza wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci zakazu kontaktowania się i zbliżania do pokrzywdzonego oraz zakazu przebywania w miejscach pobytu dzieci, a także poręczenie majątkowe w wysokości 7 tys. zł.

d1gc61s

Zgłoszenie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w tej sprawie przez księdza do prokuratury złożył delegat biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży działający przy metropolicie poznańskim. Alarm został podniesiony przez matkę poszkodowanego chłopca, która skontaktowała się z poznańską kurią.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1gc61s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gc61s
Więcej tematów