ŚwiatKryzys na granicy. Nadzwyczajne posiedzenie Sejmu i deklaracja premiera ws. UE

Kryzys na granicy. Nadzwyczajne posiedzenie Sejmu i deklaracja premiera ws. UE

Trwa kryzys na granicy polsko-białoruskiej. W Warszawie odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Sejmu, na którym głos zabrał m.in. premier Mateusz Morawiecki. - Póki co unijni przywódcy wspierają nas dobrym słowem. Ale będę przekonywać przewodniczącą KE Ursulę von der Leyen i przewodniczącego RE Charlesa Michela, aby tak pomoc była bardziej konkretna - oświadczył premier. Tymczasem jak podaje Polskie Radio Białystok, dwie duże grupy imigrantów przedostały się do Polski z terytorium Białorusi.

Kryzys na granicy. Nowe informacje
Kryzys na granicy. Nowe informacje
Źródło zdjęć: © East News | LEONID SHCHEGLOV
Karolina Kołodziejczyk

09.11.2021 21:47

Wirtualna Polska przez cały wtorek relacjonowała wydarzenia w związku z kryzysem migracyjnym. Link znajdziesz tutaj.

We wtorek odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Sejmu ws. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, gdzie od dwóch dni koczuje duża grupa migrantów z Bliskiego Wschodu.

- To pierwsza taka sytuacja od 30 lat, kiedy bezpieczeństwo naszych granic jest tak brutalnie atakowane - poinformował w Sejmie Mateusz Morawiecki. Polityk wskazał na to, że wykonawcą tego ataku jest Łukaszenka, ale ma swojego mocodawcę, którym jest prezydent Putin. - Musimy się temu przeciwstawić - dodał szef polskiego rządu.

Morawiecki oświadczył, że polski rząd chce zaostrzyć sankcje wobec Białorusi. - Rozmawiamy z partnerami w UE na temat zdecydowanej akcji wobec linii lotniczych, które transferują migrantów - poinformował premier.

- Póki co unijni przywódcy wspierają nas dobrym słowem. Ale będę przekonywać przewodniczącą KE Ursulę von der Leyen i przewodniczącego RE Charlesa Michela, aby tak pomoc była bardziej konkretna. (...) Nie damy się jednak zaszantażować, jeśli będą stawiać warunki - przekazał premier.

Ilu migrantów znajduje się na granicy? Kamiński podał liczby

- Około 1500 osób próbowało wczoraj (w poniedziałek - przyp. red.) siłowo przełamać granicę państwa polskiego. Usiłowania te były bezskuteczne i będą bezskuteczne. Mamy wystarczające siły i środki, aby skutecznie przeciwdziałać tego typu nielegalnym, sprzecznym z prawem, siłowym próbom przekraczania naszej granicy - zadeklarował Kamiński.

Według ministra odbywa się tygodniowo 40 lotów do Mińska m.in. z Dubaju i Damaszku, a 2 tys. nielegalnych migrantów trafia tygodniowo do stolicy Białorusi. - Staramy się wpływać na linie lotnicze i władze tych państw, żeby ograniczyć liczbę tych kursów. Częściowo nam się już to udaje, ale sytuacja jest taka, jaka jest - oświadczył Kamiński.

Tymczasem jak podaje Polskie Radio Białystok, dwie duże grupy imigrantów przedostały się do Polski z terytorium Białorusi. Cudzoziemcy mieli sforsować ogrodzenia w okolicach Krynek i Białowieży. Straż Graniczna podała, że część osób została zawrócona do linii granicy. "Kolejni są szukani przez funkcjonariuszy" - wynika z informacji radia.

Narada w BBN. Andrzej Duda o najnowszych ustaleniach

Nadzwyczajne posiedzenie Sejmu to reakcja na kryzys na granicy polsko-białoruskiej: w poniedziałek w pobliżu Kuźnicy pojawiła się duża grupa migrantów zmierzających ze strony Białorusi. Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało po południu, że służbom MSWiA i żołnierzom udało się zatrzymać pierwszą masową próbę przekroczenia granicy.

W poniedziałek pod przewodnictwem premiera odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego, następnie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego została zwołana narada przez Andrzeja Dudę.

We wtorek przed południem w BBN odbyło się kolejne spotkanie prezydenta ze sztabem kryzysowym z udziałem premiera, ministrów, szefów służb i najwyższych dowódców wojskowych.

Duda podkreślił, że "grupy migrantów były sterowane przez służby białoruskie, które sprowadziły tych ludzi w miejsce, w którym nie ma przejścia granicznego". - Zapewniam, że cały czas monitorujemy sytuację. Mamy konieczną infrastrukturę do obrony, a na granicy znajduje się odpowiednia liczba służb - powiedział prezydent.

Kryzys na granicy. Przewodniczący Rady Europejskiej przyjedzie do Polski

Z kolei w Brukseli w Stałym Przedstawicielstwie Polski przy UE odbyło się zamknięte spotkanie unijnych dyplomatów i urzędników w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

- Spotkanie miało charakter zamknięty. Przedstawione zostały bardzo szczegółowe, klasyfikowane informacje na temat mechanizmu ściągania na Białoruś migrantów, (...) mechanizmu transportowania osób na granicę i wykorzystywania ich, z narażeniem ich życia, do osiągania konkretnych propagandowych celów, do hybrydowego ataku na Unię Europejską i na państwa członkowskie Unii Europejskiej - przekazał w rozmowie z PAP po spotkaniu Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.

W środę wizytę w Polsce złoży przewodniczący Rady Europejskiej. Charles Michel spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim, z którym będzie omawiał sytuację na granicy polsko-białoruskiej.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (365)