Kryzys na granicy. BBN: Odpowiednie siły
- Na polskiej granicy są cały czas odpowiednie siły - zapewnił rzecznik rządu Piotr Mueller po naradzie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Jak dodał, omówiono wszystkie awaryjne rozwiązania, które mogą wydarzyć się w rejonie przygranicznym.
16.11.2021 11:13
Prezydencki minister Jakub Kumoch przekazał, że podczas spotkania w BBN omówiono szereg spraw związanych z sytuacją na granicy z Białorusią. - Wyrażamy pełne wsparcie dla tych, którzy każdego dnia i nocy bronią naszego bezpieczeństwa - powiedział Kumoch.
Rzecznik rządu przekazał, że we wtorek migranci znów próbują forsować granicę. Piotr Mueller podkreślił, że zadaniem polskich służb jest niedopuszczenie do tego.
- Na bieżąco infrastruktura na naszej wschodniej granicy jest wzmacniana, również pod kątem logistycznym, zapewnienia odpowiednich warunków dla naszych funkcjonariuszy oraz żołnierzy - wskazał Mueller.
Rzecznik rządu podkreślił, że "są brane pod uwagę również warianty, które są pesymistyczne, czyli, że ten konflikt może się przeciągać przez najbliższe miesiące".
- Wiemy o tym doskonale, że reżim dyktatora Łukaszenki również pod kierownictwem prezydenta (Rosji - przyp. red.) Władimira Putina ma ten cały sposób organizacji przepływu migrantów na teren Białorusi zorganizowany, przemyślany - powiedział rzecznik rządu.
W czasie konferencji prezydencki minister Jakub Kumoch przekazał również, że w sprawie art. 4. Traktatu Północnoatlantyckiego trwają rozmowy z sojusznikami. - Ta opcja cały czas jest na stole - zaznaczył.
Zobacz też: Co z artykułem 4. NATO? "Mamy zapewnienie"
Kryzys na granicy. Władze o rozmowach Putina i Łukaszenki
Prezydencki minister dodał również, że polski rząd był informowany przez władze niemieckie o rozmowie z Alaksandrem Łukaszenką.
Kumocha zapytano również o rozmowy Władimira Putina z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Jak wyjaśnił, w trakcie rozmów Merkel z Łukaszenką oraz Macrona z Putinem nie zapadły żadne ustalenia dotyczące sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.
- Jesteśmy w kontakcie z niemieckimi i francuskimi partnerami. Polska sama prowadzi rozmowy na temat swojego bezpieczeństwa - mówił Kumoch.
Piotr Mueller dodał, że niedługo zostaną przedstawione informacje dot. możliwości relacjonowania wydarzeń przez dziennikarzy w pasie przygranicznym. Rzecznik rządu zaznaczył, że na stronach rządowych można znaleźć treści dotyczące sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.
- Prezydent na bieżąco jest informowany o działaniach podejmowanych na granicy. Polscy żołnierze i funkcjonariusze są często świadkami trudnych sytuacji. W razie potrzeby migrantom świadczona jest pomoc - zaznaczył Kumoch.
Kryzys na granicy. Narada BBN
We wtorek w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego rozpoczęła się kolejna narada ws. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.
Udział w niej wziął prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, a także szefowie resortów, służb oraz sił zbrojnych.
Kryzys na granicy. Informacje służb
Straż Graniczna przekazała, że w poniedziałek na granicy polsko-białoruskiej odnotowano 224 prób jej nielegalnego przekroczenia.
"Funkcjonariusze Straży Granicznej wydali dla 29 cudzoziemców postanowienia o opuszczeniu terytorium RP" - przekazano w komunikacie.
Służby dodały, że w poniedziałek na odcinku przez placówkę Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych granicę próbowała bezskutecznie forsować 100-osobowa grupa.
Przeczytaj też: