Trwa ładowanie...

Błyskawiczna reakcja Kremla na słowa Sikorskiego. "Sygnał dla Putina"

Radosław Sikorski ogłosił, że ministrowie spraw zagranicznych NATO "podjęli decyzję o ustanowieniu misji natowskiej" na rzecz Ukrainy. - To jest wyraźny sygnał dla Putina, że Sojusz Północnoatlantycki rozszerza swoje możliwości szkoleniowe - komentuje w rozmowie z Wirtualną Polską gen. Waldemar Skrzypczak.

Kreml natychmiast zareagował na misję NATO. "Wyraźny sygnał dla Putina"Kreml natychmiast zareagował na misję NATO. "Wyraźny sygnał dla Putina"Źródło: East News, fot: AA/ABACA
d1lzh3b
d1lzh3b

Szef MSZ wyjaśnił, że podczas zakończonego posiedzenia ministrowie "podjęli decyzję o ustanowieniu misji natowskiej". - To nie znaczy, że wchodzimy do wojny, ale to znaczy, że będziemy teraz mogli wykorzystać koordynujące, szkoleniowe, planistyczne zdolności Sojuszu do wspierania Ukrainy w bardziej skoordynowany sposób - podkreślił Radosław Sikorski.

- Ważne by było, aby Putin zrozumiał, że planujemy - jak trzeba - to na parę lat. Nie jest on w stanie tego wygrać w ciągu paru miesięcy czy w ciągu nawet roku, czy dwóch. Jako Sojusz Północnoatlantycki jesteśmy 20 razy bogatsi od niego i jak trzeba będzie, to stać nas na długotrwały konflikt - wskazał minister spraw zagranicznych po rozmowach w Brukseli.

Na słowa Sikorskiego natychmiast zareagował Kreml. - Utworzenie misji NATO w Ukrainie może oznaczać legalizację kolejnych kroków, Rosja będzie je uważnie monitorować - powiedział RIA Novosti Andriej Kartapołow, szef Komitetu Obrony Dumy Państwowej.

d1lzh3b

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Nowacka obraziła Dudę? Jest riposta z Pałacu Prezydenckiego

NATO pomoże Ukrainie. "Wyraźny sygnał dla Putina"

O zapowiedzi szefa MSZ dot. ustanowienia misji NATO na rzecz Ukrainy porozmawialiśmy z gen. Waldemarem Skrzypczakiem. - Takie szkolenia już odbywają się w Europie, państwa NATO szkolą armię ukraińską, w Polsce też. W tym przypadku najprawdopodobniej chodzi o nadanie tym szkoleniom oficjalnych ram. Być może teraz będą się one odbywać jako połączone wysiłki całego Sojuszu - mówi Wirtualnej Polsce były dowódca Wojsk Lądowych.

Jak zaznacza, "to jest wyraźny sygnał dla Putina". - NATO rozszerza swoje możliwości szkoleniowe, integrując zdolności w zakresie szkolenia na potrzeby armii ukraińskiej. To pewnie będzie program długofalowy, który ma pokazać, że szkolenie ukraińskich żołnierzy nie ma charakteru jednorazowego, a będzie trwało do momentu, gdy nie będzie już potrzebne, czyli do zakończenia końca wojny - wskazuje ekspert.

d1lzh3b

Odnosząc się do słów Sikorskiego, jakoby NATO było 20 razy bogatsze od Rosji, gen. Skrzypczak przyznał, że jest to "prawda powszechna". - Potencjał ekonomiczny Sojuszu jest wielokrotnie większy, niż potencjał Rosji i jeśli zajdzie taka potrzeba, to pozwala on na prowadzenie działań wojennych przez wiele, wiele lat - dodaje w rozmowie z WP.

Eksperci przyznają: "Ważny przełom"

Waldemar Skrzypczak ocenił, że Rosjanie nie są w stanie prowadzić długookresowej wojny, ponieważ ich gospodarka jest w słabej kondycji.- Nie mają szans w konfrontacji z przewagą, jaką ma w tej chwili NATO - zarówno militarną, jak i ekonomiczną - podkreśla.

- Misje szkoleniowe może prowadzić każdy, kto tylko tego chce. Dopóki NATO się nie angażuje w konflikt zbrojny, nie ma zagrożenia dla Rosji. Naszym obowiązkiem jest, żeby podjąć się tego wyzwania i pomagać armii ukraińskiej poprzez szkolenia - przekonuje generał.

d1lzh3b

Na zapowiedź Sikorskiego zareagował także analityk geopolityczny Krzysztof Wojczal. Jego zdaniem mamy do czynienia z "ważnym przełomem", który zawęzi Putinowi pole manewru.

"To kolejny punkt dla Francji, bo nagle Macron prezentuje się jako lider, który to zapowiedział. Choć potrzebna jest zgoda Sojusz to Paryż ruszył w tym wyścigu wcześniej niż inni" - ocenia natomiast Aleksander Olech, analityk Defence24.

Radosław Opas, dziennikarz Wirtualnej Polski

Przeczytaj również:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1lzh3b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d1lzh3b
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj