Trwa ładowanie...

Koronawirus a odmrażanie gospodarki. Będą nowe zasady 2. etapu znoszenia obostrzeń. Rzecznik rządu o terminie ogłoszenia

Koronawirus zmienił całkowicie życie Polaków, a niebawem czeka nas kolejna korekta obowiązujących przepisów. Premier Mateusz Morawiecki w środę przedstawić ma termin oraz zakres następnego etapu znoszenia obostrzeń związanych z pandemią.

Share
Koronawirus a odmrażanie gospodarki. Będą nowe zasady 2. etapu znoszenia obostrzeń. Rzecznik rządu o terminie ogłoszenia
Źródło: KPRM
d100ohp

Rzecznik rządu Piotr Mueller poinformował, że we wtorek odbyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Ustalane są jeszcze ostatnie szczegóły dotyczące zasad sanitarnych związanych ze znoszeniem restrykcji w 2. etapie.

"Jutro (w środę - przyp. red.) premier Mateusz Morawiecki przedstawi datę oraz zakres kolejnego etapu" - przekazał rzecznik w mediach społecznościowych.

d100ohp

Odmrażanie gospodarki i znoszenie obostrzeń. II etap

Wdrożenie II etapu znoszenia obostrzeń zaprezentowane wcześniej przez rząd zakłada otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych (choć - jak zaznaczono podczas konferencji premiera sprzed 1. etapu - z ograniczeniami). Harmonogram rządu przewiduje również otwarcie także sklepów budowlanych w weekendy i niektórych instytucji kultury (muzea, biblioteki i galerie sztuki).

Nie jest jednak przesądzone, że takie decyzje zostaną ogłoszone w środę. Członkowie gabinetu premiera Morawieckiego podkreślali wielokrotnie, że wszystko uzależnione jest od aktualnych wytycznych resortu zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego. Wcześniej minister edukacji zapowiadał wdrożenie opieki nad dziećmi osób pracujących i nie jest wykluczone, że tego też będą dotyczyć nowe zasady.

Zobacz też: <a href="https://wiadomosci.wp.pl/donald-tusk-6030131312317057c">Donald Tusk</a> zapowiada bojkot wyborów. Wydał oświadczenie

Odmrażanie gospodarki. Nowe elementy Tarczy antykryzysowej

W środę przedstawione mają być również nowe elementy Tarczy antykryzysowej - "Robimy wszystko, aby Polacy otrzymali niezbędną pomoc jak najszybciej". - zapewnił premier. "Uruchomienie kolejnych elementów pakietu antykryzysowego to tylko kwestia czasu" - napisał premier Mateusz Morawiecki na Facebooku. - "W środę poinformujemy Państwa o szczegółach" - dodał.

d100ohp

Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poinformowała, że rząd przyjął w trybie obiegowym i skierował do Sejmu projekt dotyczący zmiany niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Założenia zmian parlamentarzystom przedstawić ma minister Łukasz Schreiber.

"W przedłożonej ustawie proponuje się szereg działań, których zastosowanie będzie miało zarówno charakter doraźny (dostosowawczy do obecnej sytuacji pandemii), jak i długofalowy (pakiet dalszych uproszczeń i ułatwień mających na celu utrzymanie oraz możliwy wzrost inwestycji na etapie wychodzenia z etapu pandemii)" - napisali autorzy projektu.

KPRM
Źródło: KPRM

Znoszenie obostrzeń. Harmonogram rządu

W poniedziałek 20 kwietnia wprowadzono pierwszy etap znoszenia ograniczeń i zakazów ogłoszonych przez rząd w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa. Można m.in. przemieszczać się w celach rekreacyjnych, otwarte zostały lasy i parki oraz zwiększona została dopuszczalna liczba klientów w sklepach.

Obowiązkowe jest zakrywanie twarzy.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Mapa zagrożenia

W internecie dostępna jest mapa, która pokazuje, jaka jest skala problemu i dokąd dotarł wirus.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d100ohp

Podziel się opinią

Share
d100ohp
d100ohp
Więcej tematów