Trwa ładowanie...
dbh3sdh

Korea Północna nie użyje broni jądrowej. Zapowiedziano dalsze rozmowy

Deklaracja ws. broni jądrowej dotyczy Korei Południowej. Władze w Pjongjangu zadeklarowały, że nie zaatakują w zamian za gwarancje bezpieczeństwa. Pomiędzy stolicami obu Korei zostanie też uruchomiona "gorąca linia".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Korea Północna nie użyje broni jądrowej. Zapowiedziano dalsze rozmowy
(PAP, Fot: Yonhap)
dbh3sdh

Celem dyplomatów z Seulu przed wyjazdem do Korei Płn. było doprowadzenie do dialogu. I wygląda na to, że cel został osiągnięty. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Korei Płd. Czung Uj Jong przekazał na konferencji prasowej, że w kwietniu dojdzie spotkania obu przywódców.

Pomiędzy Seulem a Pjongjangiem zostanie też utworzona specjalna "gorąca linia".

Jak podaje AFP, Korea Północna oświadczyła, że zamrozi swoje testy broni jądrowej na czas prowadzenia rozmów. Czung Uj Jong przekazał, że reżim Kim Dzong Una jest gotów zrezygnować z broni jądrowej, ale postawił dwa warunki. Chodzi o zagwarantowanie bezpieczeństwa i zaprzestanie militarnej presji na reżim.

dbh3sdh

Ustalenia są efektem wizyty południowokoreańskiej delegacji w Pjongjangu i ocieplenia relacji pomiędzy Północą i Południem. Była to pierwsza wizyta dyplomatów z Seulu w Korei Płn. od czasu objęcia przez Kim Dzong Una władzy. Doszło nawet do rozmów z samym przywódcą Korei Płn., który zaprosił delegację na obiad.

Zobacz także: Patryk Jaki: „Nic nie wiedziałem o zakazie wstępu do Białego Domu”

Na początku roku Kim Dzong Un wezwał do obniżenia napięcia na Półwyspie Koreańskim. Władze w Seulu odebrały ją jako szansę na poprawę stosunków. Jednocześnie zaznaczyły, że zależy to od północnokoreańskiego programu nuklearnego.

dbh3sdh

Następnym krokiem był udział sportowców z Korei Płn. w igrzyskach olimpijskich i przyjazd do Pjongczangu siostry Kim Dzong Una.

dbh3sdh

Podziel się opinią

Share

dbh3sdh

dbh3sdh
Więcej tematów