Trwa ładowanie...

Korea Południowa odpowiada na apel Kim Dzong Una. Rozmowy odbędą się za kilka dni

Prezydent Korei Południowej odpowiada na noworoczne orędzie Kim Dzong Una. Jest możliwy udział północnokoreańskich sportowców w zimowych igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu.

Share
Korea Południowa odpowiada na apel Kim Dzong Una. Rozmowy odbędą się za kilka dni
Źródło: Getty Images, fot: Pool
d1iijr4

Mun Dze In stwierdził, że poprawa relacji pomiędzy Południem a Północą zależy od kwestii programu nuklearnego. Jednocześnie ocenił, że propozycja Kim Dzong Una ws. zimowych igrzysk olimpijskich w Korei Południowej jest szansą na poprawę stosunków.

Jak podaje agencja Reuters, przywódca Korei Północnej w noworocznym orędziu wezwał do obniżenia napięcia na Półwyspie Koreańskim. – Wysiłek powinny podjąć obie strony – ocenił Kim Dzong Un. I dodał, że rozważy wysłanie sportowców na igrzyska w Korei Południowej.

Do pierwszych rozmów ws. udziału północnokoreańskich sportowców na igrzyskach dojdzie 9 stycznia w Panmundżomie, czyli w miejscowości leżącej na nieformalnej granicy pomiędzy obiema Koreami, które nigdy nie podpisały traktatu pokojowego.

Zobacz też: 10 szokujących faktów o Korei Północnej

Prezydent Korei Południowej Mun Dze In poprosił ministerstwo ds. zjednoczenia oraz resort odpowiadający za sport o przygotowanie warunków, które pomogą Korei Północnej wziąć udział w igrzyskach.

d1iijr4

Podziel się opinią

Share
d1iijr4
d1iijr4
Więcej tematów