Trwa ładowanie...

Kontrola na niemieckiej granicy. KE zabrała głos

KE komentuje decyzje Niemiec o kontrolach policyjnych przy granicach. Anitta Hipper wymieniła warunki, które muszą być spełnione. - Powinny one m.in. opierać się na informacjach o potencjalnych zagrożeniach dla bezpieczeństwa publicznego - mówiła w Brukseli rzeczniczka KE ds. migracji i bezpieczeństwa wewnętrznego.

Kontrola na niemieckiej granicy? KE zabrała głosKontrola na niemieckiej granicy? KE zabrała głosŹródło: East News, fot: Robert Stachnik
dickqcy
dickqcy

- Jesteśmy świadomi, że Berlin zamierza podjąć środki w celu zintensyfikowania kontroli policyjnych. Jesteśmy w bliskim kontakcie z władzami niemieckimi i wiemy, że odbywa się to w koordynacji z władzami polskimi i czeskimi - zadeklarowała Hipper.

Podkreśliła jednocześnie, że "te kontrole policyjne muszą różnić się od kontroli na granicach wewnętrznych i muszą spełniać kilka warunków: nie mogą mieć na celu kontroli na granicach wewnętrznych, muszą opierać się na informacjach o potencjalnych zagrożeniach dla bezpieczeństwa publicznego i muszą mieć na celu zwalczanie przestępczości transgranicznej."

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ukraińcy w Polsce. Mówią, co będzie dalej z pieniędzmi

Niemcy mają plan: kontrole zmienne i elastyczne

Według informacji przekazanych przez niemiecką agencję informacyjną dpa, federalna minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser (SPD) nie ma zamiaru występować teraz do Komisji Europejskiej z prośbą o wprowadzenie stacjonarnych kontroli granicznych. Chodzi tu o kontrole, które nie są obecnie przeprowadzane, z wyjątkiem tych, które już funkcjonują na granicy z Austrią.

dickqcy

Faeser przedstawiła swoje plany dotyczące zwiększenia kontroli policyjnych na granicach z Czechami i Polską. Zrobiła to podczas posiedzenia Komisji Spraw Wewnętrznych Bundestagu, niemieckiego parlamentu federalnego. Minister wyraziła swoje zamiary w kontekście planowanych działań, które mają na celu zwalczanie przemytu ludzi.

Faeser zaznaczyła, że te działania, które mają miejsce "na szlakach przemytu", powinny być "zmienne i elastyczne". To oznacza, że powinny być dostosowane do bieżącej sytuacji, zarówno na granicy, jak i poza nią. W piątek minister poinformowała o swoich planach rozszerzenia kontroli na granicach z Polską i Czechami. Celem tych działań jest lepsze zwalczanie przemytu ludzi.

Kontrola jest już na granicy niemiecko-austriackiej

Od jesieni 2015 roku na granicy niemiecko-austriackiej w Bawarii wprowadzono stacjonarne kontrole, które są przeprowadzane do dziś.

dickqcy

Niemiecka agencja informacyjna dpa przypomina, że o wprowadzeniu takich kontroli na wewnętrznych granicach Unii Europejskiej musi być powiadamiana Komisja Europejska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dickqcy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dickqcy
Więcej tematów