Trwa ładowanie...

Wrócą kontrole na granicy z Niemcami? "To możliwe"

Nancy Faeser, niemiecka minister spraw wewnętrznych przyznała, że jest otwarta na możliwość czasowego wprowadzenia kontroli granicznych na granicach z Polską i Czechami. - Moim zdaniem jest to szansa na bardziej zdecydowaną walkę z przestępczością, jaką jest przemyt ludzi - stwierdziła

Kontrole na granicy z Niemcami? Szefowa niemieckiego MSW: to możliweKontrole na granicy z Niemcami? Szefowa niemieckiego MSW: to możliweŹródło: East News, fot: Redos/REPORTER
d2yolec
d2yolec

Faeser w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Welt am Sonntag" podkreśliła, że wprowadzenie takich środków wiązałoby się z koniecznością nadzorowania całego obszaru przygranicznego. - Znacznie zwiększyliśmy już obecność policji federalnej na granicy z Polską i z Czechami - podkreśliła.

Minister spraw wewnętrznych zwróciła jednak uwagę, że nie należy oczekiwać natychmiastowego spadku liczby osób ubiegających się o azyl po wprowadzeniu stacjonarnych kontroli granicznych. Wyjaśniła, że jeżeli dana osoba składa wniosek o azyl na granicy, to musi on być rozpatrzony na terenie Niemiec.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Działania na polsko-niemieckiej granicy. Służby pokazały zawartość bagażników aut

Faeser podkreśliła również, że "ochrona granic zewnętrznych UE pozostaje kluczowa, co osiągamy dzięki wspólnemu systemowi azylowemu".

d2yolec

W trakcie wcześniejszej debaty w Bundestagu Faeser przyznała, że "w celu zwalczania przemytników właściwym może być wprowadzenie krótkoterminowych, stacjonarnych kontroli granicznych - to absolutnie właściwe".

Agencja dpa przypomniała, że Faeser wielokrotnie odrzucała wcześniejsze żądania polityków opozycyjnej Unii (CDU/CSU) dotyczące stacjonarnych kontroli granicznych, w tym na granicach z Polską i Czechami. Wtedy jednak argumentowała, że taki krok zaangażowałby zbyt dużą liczbę funkcjonariuszy i stanowiłby "czysto symboliczną politykę, również w obliczu wysokich wyników sondaży AfD".

W wywiadzie dla "Welt am Sonntag" Faeser odniosła się również do kontroli na granicach z innymi krajami sąsiednimi. Oceniła, że ze Szwajcarią istnieje już "doskonała współpraca".

- Funkcjonariusze policji federalnej, w ścisłej współpracy z policją szwajcarską, są w stanie również kontrolować tereny przygraniczne ze Szwajcarią, zapobiegając nielegalnym przekroczeniom granicy. Podobne rozwiązanie mogłoby działać na granicy z Czechami, przygotowania w tej sprawie już trwają - dodała Faeser.

W piątek Unia przedstawiła w Bundestagu swoje propozycje dotyczące ograniczenia nielegalnej migracji. Według chadeków stałe kontrole graniczne powinny zostać wprowadzone na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią - na wzór rozwiązania, które funkcjonuje od kilku lat na granicy z Austrią.

d2yolec
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2yolec
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yolec
Więcej tematów