Tragiczny rok 2024 dla migrantów w Azji. Ogromny wzrost liczby ofiar
Rok 2024 był najtragiczniejszym w historii dla migrantów i uchodźców w Azji. Według danych Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji Narodów Zjednoczonych (IOM), na niebezpiecznych szlakach migracyjnych w regionie zginęło co najmniej 2514 osób.
- W 2024 roku w Azji zginęło co najmniej 2514 migrantów, co stanowi wzrost o 59 proc. w porównaniu z 2023 rokiem.
- Najbardziej narażone grupy to muzułmańska mniejszość Rohingya oraz Afgańczycy.
- Migranci giną nie tylko z powodu konfliktów, ale także przez niebezpieczne podróże łodziami i nadużycia przemytników.
Opublikowane dane za rok 2024 to wzrost o 59 proc. w porównaniu z 1584 ofiarami odnotowanymi w 2023 roku, co podkreśla narastające zagrożenia dla osób zmuszonych do opuszczenia swoich domów.
"Nikt nie powinien tracić życia w poszukiwaniu bezpieczeństwa"
Jak podkreśla Iori Kato, regionalny dyrektor IOM na Azję i Pacyfik: - Nikt nie powinien tracić życia w poszukiwaniu bezpieczeństwa lub lepszej przyszłości. Każda śmierć na szlakach migracyjnych w Azji czy gdziekolwiek indziej to wyraźne przypomnienie o pilnej potrzebie zapewnienia bezpiecznych i legalnych ścieżek migracyjnych - to tragedie, którym można zapobiec.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Trump doprowadzi do pokoju? "Skupia się na sprawach drugorzędnych"
Dramatyczny wzrost liczby zgonów dotknął przede wszystkim dwie najbardziej narażone grupy w regionie: muzułmańską mniejszość Rohingya uciekającą z Mjanmy oraz Afgańczyków, którzy szukają schronienia przed konfliktami i niestabilnością. - Zwiększająca się liczba ofiar w całej Azji wśród osób uciekających przed konfliktami i prześladowaniami w regionie budzi poważne obawy - zauważył Kato.
Tragiczne statystyki
W 2024 roku podczas tranzytu zginęło co najmniej 1517 afgańskich imigrantów, co stanowi wzrost o 39 proc. w porównaniu z 2023 rokiem. Liczba zgonów wśród migrantów Rohingya wzrosła ponad dwukrotnie, osiągając 889 w porównaniu z 436 w roku poprzednim. UN News zwraca uwagę, że tylko 5 sierpnia 2024 roku, w wyniku ostrzału artyleryjskiego podczas próby przekroczenia rzeki Naf z Mjanmy do Bangladeszu, zginęło ponad 150 osób.
Zagrożenia dla migrantów wykraczają poza przemoc wynikającą z konfliktów - wskazuje IOM. Wiele osób ryzykuje życie, podróżując przepełnionymi i niebezpiecznymi łodziami, stając się ofiarami nadużyć przemytników oraz stojąc w obliczu ekstremalnych warunków pogodowych.
Czytaj też: