Trwa ładowanie...

KE wysłała pismo ws. ustawy PiS. Rzecznik rządu komentuje

Apel KE jest nietrafiony - tak rzecznik rządu Piotr Müller skomentował pismo do najważniejszych osób w RP ws. ustawy PiS. - Mam nadzieję, że komisja przedstawiła go nie ze złej woli, ale z braku rzetelnych informacji - dodał w rozmowie z dziennikarzami.

KE wysłała pismo ws. ustawy PiS. Rzecznik rządu komentujeŹródło: East News
doup1wt
  • Burza wokół ustawy dyscyplinującej autorstwa PiS
  • KE wysłała list do najważniejszych osób w państwie: prezydenta, premiera, marszałka Sejmu i Senatu
  • Do spraw odniósł się m.in. rzecznik rządu

- Mam takie głębokie przekonanie, że w Komisji Europejskiej ktoś niestety naopowiadał rzeczy, które w Polsce się nie dzieją i w związku z tym Komisji Europejska - mam nadzieję - nie ze złej woli, ale po prostu z braku rzetelnych informacji, taki dzisiaj apel przedstawiła - dodał Müller.

Komisja Europejska zareagowała ws. projektu ustawy PiS dot. sędziów. Pojawił się pisemny apel o powstrzymanie się od dalszych prac nad przepisami. Jak wynika ze wstępnej opinii KE, nowelizacja "godzi w praworządność i jest sprzeczna z wartościami Unii".

doup1wt

Pojawiła się sugestia, by cała reforma była konsultowana z Komisją Wenecką. List z apelem wysłano do najważniejszych osób w państwie: prezydenta, premiera, marszałka Sejmu i Senatu.

Zobacz też: Adam Bodnar o ustawie PiS: nie chciałbym żyć w państwie, w którym te przepisy będą zobowiązywały

"Z najwyższą uwagą zapoznałem się z listem Very Jourovej ws. ustawy represyjnej. Zapewniam, że Senat RP skorzysta ze wszelkich przewidzianych prawem możliwości, by stanowione w naszym kraju prawo dotyczące sędziów było zgodne z regulacjami i wartościami Unii Europejskiej" - napisał marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Ustawa PiS ws. sędziów. Gorąco w Sejmie

Przypomnijmy: po niemal 10-godzinnych nocnych obradach sejmowa komisja sprawiedliwości przyjęła wszystkie 22 poprawki klubu Prawa i Sprawiedliwości do projektu nowelizacji ustaw sądowych. Po burzliwych dyskusjach, a momentami wręcz awanturach, odrzucono 80 poprawek opozycji.

Z projektu wykreślono m.in. przepis mówiący, że sędzia odpowiada dyscyplinarnie za "odmowę stosowania przepisu ustawy, jeżeli jego niezgodności z Konstytucją lub umową międzynarodową ratyfikowaną za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie nie stwierdził Trybunał Konstytucyjny".

W dokumencie nadal znajduje się jednak zapis o odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów za "działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

doup1wt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
doup1wt
Więcej tematów