22 poprawki PiS do "ustawy represyjnej". Co zmieniono w projekcie?
22 poprawki klubu PiS przyjęła w nocy Komisja Sprawiedliwości. Zmieniono m.in. przepisy, które budziły kontrowersji, a dotyczą aktywności sędziów w mediach społecznościowych i tematu ich wypowiedzi publicznych. Inne krytykowane zapisy jednak pozostały.
20.12.2019 | aktual.: 25.03.2022 13:35
- Zgodnie z poprawkami sędziowie nie będą składać oświadczeń ws. internetu
- Zniesiono część zapisów o odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów
- Dwie Izby Sądu Najwyższego zyskały kompetencje dot. oceny pracy sędziów
- W piątek ustawą ponownie zajmie się Sejm
Po niemal 10-godzinnych nocnych obradach sejmowa komisja sprawiedliwości przyjęła wszystkie 22 poprawki klubu Prawa i Sprawiedliwości do projektu nowelizacji ustaw sądowych. Po burzliwych dyskusjach, a momentami wręcz awanturach, odrzucono 80 poprawek opozycji, które mają zostać przedstawione w piątek w drugim czytaniu w Sejmie jako wnioski mniejszości.
Za pozytywnym zaopiniowaniem całego projektu wraz z przyjętymi poprawkami głosowało 14 posłów komisji, przeciwko było 10. Nikt nie wstrzymał się od głosu.
Pierwsza poprawka przyjęta podczas posiedzenia komisji dotyczy preambuły i głosi, że ustawa została uchwalona "w poczuciu odpowiedzialności za wymiar sprawiedliwości w RP (...), uznając konieczność poszanowania trójpodziału i równoważenia władz".
- Posłom opozycji nie spodobało się to, chcieli to wykpić. Preambuła zyskała jednak akceptację - mówił Marek Ast w piątek rano na antenie Polskiego Radia. - Każdy pretekst dla posłów opozycji był dobry, by zakwestionować cały pomysł. Jeśli celem opozycji jest, by w sądownictwie była tak jak było, to trudno się dziwić. Projekt ma zapobiec anarchizacji wymiaru sprawiedliwości - przekonywał.
Przewodniczący Komisji Sprawiedliwości zaznaczył, że uchylenie zapisu ws. aktywności sędziów w mediach społecznościowych był "ukłon w stronę opozycji".
Bez oświadczeń sędziów ws. internetu
Zgodnie z przyjętymi poprawkami zniesiony zostać ma bowiem wymóg składania przez sędziów oświadczeń o prowadzeniu portalu lub aktywności na internetowych portalach, jeśli dotyczą one spraw publicznych.
"Należy uznać, że składanie tego rodzaju oświadczenia nie jest konieczne dla zapewniania prawidłowości wykonywania obowiązków związanych z pełnieniem urzędu sędziego" - stwierdzili autorzy poprawki.
Z projektu wykreślono przepis mówiący, że sędzia odpowiada dyscyplinarnie za "odmowę stosowania przepisu ustawy, jeżeli jego niezgodności z Konstytucją lub umową międzynarodową ratyfikowaną za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie nie stwierdził Trybunał Konstytucyjny".
Zapisy o odpowiedzialności dyscyplinarnej zostały
W dokumencie nadal znajduje się jednak zapis o odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów za "działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości".
Podobnie jest z "działaniami kwestionującymi istnienie stosunku służbowego sędziego lub skuteczność jego powołania" oraz "działalnością publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów".
Co może mówić sędzia na kolegium?
Po poprawkach z projekty wykreślono zapis, że przedmiotem obrad kolegium i samorządu sędziowskiego nie mogą być tematy polityczne, a "w szczególności zakazane jest podejmowanie uchwał wyrażających wrogość wobec innych władz Rzeczypospolitej Polskiej i jej konstytucyjnych organów, a także krytykę podstawowych zasad ustroju RP".
Komisja zmieniła ten przepis i teraz mówi on, że "w szczególności zabronione jest podejmowanie uchwał podważających zasady funkcjonowania władz RP i jej konstytucyjnych organów".
Izby Sądu Najwyższego z większymi kompetencjami
Poprawki przyjęte głosami posłów PiS zwiększyły też kompetencje dwóch nowych izb Sądu Najwyższego. Chodzi o Izbę Kontroli Nadzwyczajnej SN, która zyskała m.in. kompetencje do rozpatrywania skarg, jeśli "niezgodność z prawem polega na podważeniu statusu osoby powołanej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego, która wydała orzeczenie w sprawie".
Z kolei Izba Dyscyplinarna SN będzie mogła rozpoznawać wnioski o uchylenie immunitetów sędziów i prokuratorów, czym teraz zajmują się sądy dyscyplinarne w okręgach lub rejonach.
Źródła: tvn24.pl, RMF FM
Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl