Trwa ładowanie...

22 poprawki PiS do "ustawy represyjnej". Co zmieniono w projekcie?

22 poprawki klubu PiS przyjęła w nocy Komisja Sprawiedliwości. Zmieniono m.in. przepisy, które budziły kontrowersji, a dotyczą aktywności sędziów w mediach społecznościowych i tematu ich wypowiedzi publicznych. Inne krytykowane zapisy jednak pozostały.

22 poprawki PiS do "ustawy represyjnej". Co zmieniono w projekcie?Źródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d1pjtuk
d1pjtuk
  • Zgodnie z poprawkami sędziowie nie będą składać oświadczeń ws. internetu
  • Zniesiono część zapisów o odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów
  • Dwie Izby Sądu Najwyższego zyskały kompetencje dot. oceny pracy sędziów
  • W piątek ustawą ponownie zajmie się Sejm

Po niemal 10-godzinnych nocnych obradach sejmowa komisja sprawiedliwości przyjęła wszystkie 22 poprawki klubu Prawa i Sprawiedliwości do projektu nowelizacji ustaw sądowych. Po burzliwych dyskusjach, a momentami wręcz awanturach, odrzucono 80 poprawek opozycji, które mają zostać przedstawione w piątek w drugim czytaniu w Sejmie jako wnioski mniejszości.

Za pozytywnym zaopiniowaniem całego projektu wraz z przyjętymi poprawkami głosowało 14 posłów komisji, przeciwko było 10. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Pierwsza poprawka przyjęta podczas posiedzenia komisji dotyczy preambuły i głosi, że ustawa została uchwalona "w poczuciu odpowiedzialności za wymiar sprawiedliwości w RP (...), uznając konieczność poszanowania trójpodziału i równoważenia władz".

d1pjtuk

- Posłom opozycji nie spodobało się to, chcieli to wykpić. Preambuła zyskała jednak akceptację - mówił Marek Ast w piątek rano na antenie Polskiego Radia. - Każdy pretekst dla posłów opozycji był dobry, by zakwestionować cały pomysł. Jeśli celem opozycji jest, by w sądownictwie była tak jak było, to trudno się dziwić. Projekt ma zapobiec anarchizacji wymiaru sprawiedliwości - przekonywał.

Przewodniczący Komisji Sprawiedliwości zaznaczył, że uchylenie zapisu ws. aktywności sędziów w mediach społecznościowych był "ukłon w stronę opozycji".

Bez oświadczeń sędziów ws. internetu

Zgodnie z przyjętymi poprawkami zniesiony zostać ma bowiem wymóg składania przez sędziów oświadczeń o prowadzeniu portalu lub aktywności na internetowych portalach, jeśli dotyczą one spraw publicznych.

"Należy uznać, że składanie tego rodzaju oświadczenia nie jest konieczne dla zapewniania prawidłowości wykonywania obowiązków związanych z pełnieniem urzędu sędziego" - stwierdzili autorzy poprawki.

Zobacz też: Kamil Bortniczuk o "ustawie dyscyplinującej": jesteśmy usatysfakcjonowani

Z projektu wykreślono przepis mówiący, że sędzia odpowiada dyscyplinarnie za "odmowę stosowania przepisu ustawy, jeżeli jego niezgodności z Konstytucją lub umową międzynarodową ratyfikowaną za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie nie stwierdził Trybunał Konstytucyjny".

d1pjtuk

Zapisy o odpowiedzialności dyscyplinarnej zostały

W dokumencie nadal znajduje się jednak zapis o odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów za "działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości".

Podobnie jest z "działaniami kwestionującymi istnienie stosunku służbowego sędziego lub skuteczność jego powołania" oraz "działalnością publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów".

Co może mówić sędzia na kolegium?

Po poprawkach z projekty wykreślono zapis, że przedmiotem obrad kolegium i samorządu sędziowskiego nie mogą być tematy polityczne, a "w szczególności zakazane jest podejmowanie uchwał wyrażających wrogość wobec innych władz Rzeczypospolitej Polskiej i jej konstytucyjnych organów, a także krytykę podstawowych zasad ustroju RP".

Komisja zmieniła ten przepis i teraz mówi on, że "w szczególności zabronione jest podejmowanie uchwał podważających zasady funkcjonowania władz RP i jej konstytucyjnych organów".

d1pjtuk

Izby Sądu Najwyższego z większymi kompetencjami

Poprawki przyjęte głosami posłów PiS zwiększyły też kompetencje dwóch nowych izb Sądu Najwyższego. Chodzi o Izbę Kontroli Nadzwyczajnej SN, która zyskała m.in. kompetencje do rozpatrywania skarg, jeśli "niezgodność z prawem polega na podważeniu statusu osoby powołanej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego, która wydała orzeczenie w sprawie".

Z kolei Izba Dyscyplinarna SN będzie mogła rozpoznawać wnioski o uchylenie immunitetów sędziów i prokuratorów, czym teraz zajmują się sądy dyscyplinarne w okręgach lub rejonach.

Źródła: tvn24.pl, RMF FM

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1pjtuk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pjtuk
Więcej tematów