Trwa ładowanie...
d21tf08

"Andrzej Duda pozytywnie ocenia poprawki PiS". Wiceszef kancelarii prezydenta o ustawach ws. sędziów

- Prezydent Andrzej Duda pozytywnie ocenia poprawki PiS do projektu zmian w systemie sprawiedliwości - powiedział Paweł Mucha, zastępca szefa kancelarii prezydenta. W nocy po 10 godzinach obrad sejmowa Komisja Sprawiedliwości przyjęła 22 poprawki obozu rządzącego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Andrzej Duda i wiceszef jego kancelarii Paweł Mucha
Prezydent Andrzej Duda i wiceszef jego kancelarii Paweł Mucha (Forum, Fot: Michał Dyjuk)
d21tf08
  • Paweł Mucha zapowiedział, że Andrzej Duda oceni ustawę po zakończeniu prac przez parlament
  • Prezydent dobrze ocenił zmiany dot. aktywności sędziów w internecie
  • Mucha nazwał działania opozycji "teatrum politycznym"

Paweł Mucha w rozmowie z Polską Agencją Prasową stwierdził, że Andrzej Duda odniesie się do ustawy jako całości, po tym jak prace nad dokumentem zakończy parlament.

Wiceszef kancelarii prezydent wskazał jednak, że jego przełożony pozytywnie ocenił wycofanie zapisu o składaniu przez sędziów oświadczeń o aktywności w mediach społecznościowych.

d21tf08

- Jeżeli chodzi o podstawę odpowiedzialności dyscyplinarnej, to mamy odwołanie wprost do Konstytucji RP. Natomiast rzeczy, które potencjalnie u niektórych budzą wątpliwości, co do zgodności z prawem europejskim też zostały wykreślone - powiedział Mucha, którego słowa dla PAP cytuje Polskie Radio.

Wskazał też, że projekt gwarantuje niezawisłość sędziowską i apolityczność. Krytykę zmian ze strony opozycji współpracownik Dudy nazwał - "teatrum politycznym".

Zobacz też: Kamil Bortniczuk: posłowie opozycji robili show

d21tf08

Zgodnie z poprawkami sędziowie nie będą m.in. składać oświadczeń ws. aktywności w mediach społecznościowych. Zniesiono część zapisów o odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, a dwie Izby Sądu Najwyższego zyskały kompetencje dot. oceny pracy sędziów

Projekt w piątek ponownie będzie omawiany przez Sejm. Początkowo piątkowe posiedzenie Sejmu miało rozpocząć się o godz. 9, ale po nocnych obradach Komisji Sprawiedliwości sejmowi prawnicy opracowują zapisy zgłaszanych poprawek.

Projekt PiS w sędziów. Nocna seria głosowań i burzliwe obrady

Zapisy projektu PiS krytykują środowiska sędziowskie i politycy opozycji. Ostrzegają, że proponowane przepisy są niekonstytucyjne i naruszają prawo unijne. Ocen tych nie zmieniły 22 poprawki wprowadzone przez obóz Jarosława Kaczyńskiego po niemal 10-godzinnych nocnych obradach.. Po burzliwych dyskusjach, a momentami wręcz awanturach, odrzucono 80 poprawek opozycji, które mają zostać przedstawione w piątek w drugim czytaniu w Sejmie jako wnioski mniejszości.

d21tf08

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki z Platformy Obywatelskiej już zapowiedział, że jego izba będzie analizować zapisy dokumentu pełne 30 dni, które przewiduje prawo.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d21tf08

Podziel się opinią

Share
d21tf08
d21tf08
Więcej tematów