"Andrzej Duda pozytywnie ocenia poprawki PiS". Wiceszef kancelarii prezydenta o ustawach ws. sędziów
- Prezydent Andrzej Duda pozytywnie ocenia poprawki PiS do projektu zmian w systemie sprawiedliwości - powiedział Paweł Mucha, zastępca szefa kancelarii prezydenta. W nocy po 10 godzinach obrad sejmowa Komisja Sprawiedliwości przyjęła 22 poprawki obozu rządzącego.
20.12.2019 | aktual.: 25.03.2022 13:35
- Paweł Mucha zapowiedział, że Andrzej Duda oceni ustawę po zakończeniu prac przez parlament
- Prezydent dobrze ocenił zmiany dot. aktywności sędziów w internecie
- Mucha nazwał działania opozycji "teatrum politycznym"
Paweł Mucha w rozmowie z Polską Agencją Prasową stwierdził, że Andrzej Duda odniesie się do ustawy jako całości, po tym jak prace nad dokumentem zakończy parlament.
Wiceszef kancelarii prezydent wskazał jednak, że jego przełożony pozytywnie ocenił wycofanie zapisu o składaniu przez sędziów oświadczeń o aktywności w mediach społecznościowych.
- Jeżeli chodzi o podstawę odpowiedzialności dyscyplinarnej, to mamy odwołanie wprost do Konstytucji RP. Natomiast rzeczy, które potencjalnie u niektórych budzą wątpliwości, co do zgodności z prawem europejskim też zostały wykreślone - powiedział Mucha, którego słowa dla PAP cytuje Polskie Radio.
Wskazał też, że projekt gwarantuje niezawisłość sędziowską i apolityczność. Krytykę zmian ze strony opozycji współpracownik Dudy nazwał - "teatrum politycznym".
Zgodnie z poprawkami sędziowie nie będą m.in. składać oświadczeń ws. aktywności w mediach społecznościowych. Zniesiono część zapisów o odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, a dwie Izby Sądu Najwyższego zyskały kompetencje dot. oceny pracy sędziów
Projekt w piątek ponownie będzie omawiany przez Sejm. Początkowo piątkowe posiedzenie Sejmu miało rozpocząć się o godz. 9, ale po nocnych obradach Komisji Sprawiedliwości sejmowi prawnicy opracowują zapisy zgłaszanych poprawek.
Projekt PiS w sędziów. Nocna seria głosowań i burzliwe obrady
Zapisy projektu PiS krytykują środowiska sędziowskie i politycy opozycji. Ostrzegają, że proponowane przepisy są niekonstytucyjne i naruszają prawo unijne. Ocen tych nie zmieniły 22 poprawki wprowadzone przez obóz Jarosława Kaczyńskiego po niemal 10-godzinnych nocnych obradach.. Po burzliwych dyskusjach, a momentami wręcz awanturach, odrzucono 80 poprawek opozycji, które mają zostać przedstawione w piątek w drugim czytaniu w Sejmie jako wnioski mniejszości.
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki z Platformy Obywatelskiej już zapowiedział, że jego izba będzie analizować zapisy dokumentu pełne 30 dni, które przewiduje prawo.
Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl