Trwa ładowanie...

Kaczyński znów mówi o reparacjach. "Próba wykręcania się Niemców"

To są słowa, które są próbą wykręcania się Niemców od tego, co jest aktem sprawiedliwości - tak Jarosław Kaczyński skomentował wypowiedź szefa MSZ Niemiec Sigmara Gabriela o odrzuceniu polskich roszczeń reparacyjnych. - Przed nami pewnie długa walka, mam nadzieję, że zwycięska - podkreślił prezes PiS.

Kaczyński znów mówi o reparacjach. "Próba wykręcania się Niemców"Źródło: PAP, fot: marcin kmieciński
d3vimjc
d3vimjc

W sobotę niemiecki tygodnik "Der Spiegel" zacytował ministra spraw zagranicznych Niemiec Sigmara Gabriela, który stwierdził, że "roszczenia reparacyjne byłyby próbą pogorszenia bliskich i dobrych relacji, jakie przez lata rozwinęły się między Niemcami a Polską".

- Jeżeli dojdzie do wypłacenia tych reparacji, to będzie to po prostu akt sprawiedliwości - stwierdził prezes PiS, pytany przez dziennikarzy o słowa członka rządu Angeli Merkel. Według Kaczyńskiego "Niemcy nie chcą płacić".

Zobacz też: Reparacje od Niemców - sonda WP

Według Gabriela niemiecki rząd powinien obecnie, jego zdaniem, "zachować spokój". Polityk SPD zaznaczył, że relacje między Polską a Republiką Federalną nigdy nie były lepsze, a ludzie sobie bliżsi niż teraz. - Chcemy, aby tak było nadal - powiedział Gabriel.

Dwie przeciwne opinie

Podczas lipcowej konwencji Zjednoczonej Prawicy szef PiS Jarosław Kaczyński wyraził opinię, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne straty wojenne, których "tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś".

d3vimjc

Zgodnie z ekspertyzą Biura Analiz Sejmowych w sprawie reparacji wojennych, zasadne jest twierdzenie, że Polsce przysługują od Niemiec roszczenia odszkodowawcze. Natomiast z opublikowanej wcześniej opinii zespołu naukowców Bundestagu wynika, że polskie roszczenia reparacyjne są bezzasadne.

MSZ: potrzeba więcej analiz

Szef MSZ Witold Waszczykowski odnosząc się do reparacji od Niemiec, ocenił, że "kiedy będziemy mieli jasność, co do kwestii prawnej, strat ludzkich, gospodarczych, to trzeba będzie te elementy osadzić w pewnym kontekście bieżącej polityki międzynarodowej, bilateralnej polityki polsko-niemieckiej i to wymaga decyzji daleko wykraczającej poza MSZ".

Jak podkreślił, "potrzeba więcej analiz, ponieważ różne decyzje były podejmowane w różnych sytuacjach, np. te z 1953 r. Mieliśmy wtedy do czynienia z zupełnie inną Polską, pytanie, czy suwerenną, czy decyzje były też suwerennie podejmowane w NRD, czy też w obu przypadkach nie podjęto ich pod wpływem dominacji w tej części Europy Związku Sowieckiego".

Według ministra spraw zagranicznych "to są liczne wątpliwości, które mogą prowadzić do pytania, czy taka decyzja w ogóle została podjęta, czy ma jakąś wartość w prawie międzynarodowym".

d3vimjc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vimjc
Więcej tematów