Trwa ładowanie...

Szef niemieckiego MSZ zajął stanowisko ws. polskich roszczeń reparacyjnych

Minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel odrzucił polskie roszczenia reparacyjne za zniszczenia dokonane przez Niemcy w Polsce w czasie drugiej wojny światowej - poinformował w sobotę niemiecki tygodnik "Der Spiegel".

Share
Szef niemieckiego MSZ zajął stanowisko ws. polskich roszczeń reparacyjnych
Źródło: Wikimedia Commons CC BY, fot: SPD in Niedersachsen
d6slwbz

- Roszczenia reparacyjne byłyby próbą pogorszenia bliskich i dobrych relacji, jakie przez lata rozwinęły się między Niemcami a Polską - powiedział Gabriel cytowany przez "Spiegla".

Niemiecki rząd powinien obecnie jego zdaniem "zachować spokój". Polityk SPD zaznaczył, że relacje między Polską a Republiką Federalną nigdy nie były lepsze a ludzie sobie bliżsi, niż teraz. - Chcemy, aby tak było nadal - powiedział Gabriel.

Podczas lipcowej konwencji Zjednoczonej Prawicy szef PiS Jarosław Kaczyński wyraził opinię, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne straty wojenne, których "tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś".

Zgodnie z opublikowaną w poniedziałek ekspertyzą Biura Analiz Sejmowych w sprawie reparacji wojennych, zasadne jest twierdzenie, że Polsce przysługują od Niemiec roszczenia odszkodowawcze.

Natomiast z opublikowanej wcześniej opinii zespołu naukowców Bundestagu wynika, że polskie roszczenia reparacyjne są bezzasadne.

d6slwbz

Podziel się opinią

Share
d6slwbz
d6slwbz
Więcej tematów