Trwa ładowanie...
dsa9maj

Szef niemieckiego MSZ zajął stanowisko ws. polskich roszczeń reparacyjnych

Minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel odrzucił polskie roszczenia reparacyjne za zniszczenia dokonane przez Niemcy w Polsce w czasie drugiej wojny światowej - poinformował w sobotę niemiecki tygodnik "Der Spiegel".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel
Minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel (Wikimedia Commons CC BY, Fot: SPD in Niedersachsen)
dsa9maj

- Roszczenia reparacyjne byłyby próbą pogorszenia bliskich i dobrych relacji, jakie przez lata rozwinęły się między Niemcami a Polską - powiedział Gabriel cytowany przez "Spiegla".

Niemiecki rząd powinien obecnie jego zdaniem "zachować spokój". Polityk SPD zaznaczył, że relacje między Polską a Republiką Federalną nigdy nie były lepsze a ludzie sobie bliżsi, niż teraz. - Chcemy, aby tak było nadal - powiedział Gabriel.

Podczas lipcowej konwencji Zjednoczonej Prawicy szef PiS Jarosław Kaczyński wyraził opinię, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne straty wojenne, których "tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś".

Zgodnie z opublikowaną w poniedziałek ekspertyzą Biura Analiz Sejmowych w sprawie reparacji wojennych, zasadne jest twierdzenie, że Polsce przysługują od Niemiec roszczenia odszkodowawcze.

Natomiast z opublikowanej wcześniej opinii zespołu naukowców Bundestagu wynika, że polskie roszczenia reparacyjne są bezzasadne.

dsa9maj

Podziel się opinią

Share
dsa9maj
dsa9maj
Więcej tematów