Jan Paweł II - papież przełomu tysiącleci, wielkich nadziei i oczekiwań
Podczas swojej 24-letniej posługi Jan Paweł II ogłosił 13 encyklik, 13 adhortacji, 11 konstytucji apostolskich, 43 listy apostolskie, zwołał 9 konsystorzy, mianował 201 kardynałów (w tym 6 Polaków), kanonizował 467 świętych (w tym 8 Polaków), beatyfikował 1291 błogosławionych (w tym 138 Polaków), przewodniczył 6 zgromadzeniom generalnym zwyczajnym synodu biskupów, 1 zgromadzeniu nadzwyczajnemu synodu biskupów, 7 zgromadzeniom specjalnym synodu biskupów, przyjął ponad 1350 osobistości politycznych oraz ponad 1018 razy przyjął wiernych na audiencjach generalnych.
Jan Paweł II
Biografia papieża
Jan Paweł II - papież przełomu tysiącleci, wielkich nadziei i oczekiwań
Papieskie pielgrzymki do Polski:
1979 r. – "Odnów oblicze tej ziemi"
1983 r. - zatroskanie losem "Solidarności"
1987 r. - prośba o "zwycięską nadzieję" dla Polaków
1991 r. - nauczanie "Dekalogu"
1991 r. - Światowe Dni Młodzieży
1995 r. - Polska woła o "ludzi sumienia"
1997 r. - "Bez pojednania nie może być jedności"
1999 r. - "nie ma solidarności bez miłości"
Poradnik pielgrzyma
Program podróży Jana Pawła II do Polski
Objazy, parkingi, trasy - samochodem na pielgrzymkę
Serwis dla Pielgrzymów
Objazdy Krakowa - strona MSWiA
Parkingi i trasy dojścia - Strona MSWiA
Wiadomości ogólne
Watykan - informacje ogólne
Konklawe, gwardia, kuria..., czyli jak nie pomieszać pojęć
Pielgrzymka papieża ważna dla Polaków
Dary dla papieża: od relikwiarzy po miód
Podczas 97 swoich podróży zagranicznych, Jan Paweł II spotykał się nie tylko ze środowiskami Kościoła katolickiego, lecz również z przedstawicielami innych chrześcijańskich Kościołów, a także z wyznawcami religii niechrześcijańskich. Zgodnie z nauczaniem Soboru Watykańskiego II, Jan Paweł II szczególny nacisk kładzie na dobre stosunki Kościoła katolickiego ze "starszymi braćmi w wierze", tj. z Żydami. Na gruncie ekumenicznym dąży do ożywienia dialogu teologicznego z protestantami i prawosławnymi. W porównaniu z poprzednimi pontyfikatami, w ciągu ostatnich kilkunastu lat Stolica Apostolska zdołała dokonać znacznego postępu na drodze zbliżenia do judaizmu i islamu.
Oprócz licznych listów apostolskich, adhortacji, dekretów i innych dokumentów Jan Paweł II przemawia do świata również poprzez encykliki, w których ukazuje nie tylko fundamenty chrześcijańskiego posłannictwa ("Redemptor hominis" 1979 r.), ale także problemy pracy i sprawiedliwości społecznej ("Laborem exercens" 1981 r.). Szerokie zainteresowanie wzbudziła encyklika "Veritatis splendor" (1993 r.) ukazująca naukę moralną Kościoła, oraz ostatnia encyklika "Evangelium vitae" (1995 r.), w której Ojciec Święty zdecydowanie broni życia ludzkiego od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci.
Papież Jan Paweł II jest człowiekiem o głębokiej maryjnej pobożności, co znalazło swój wyraz w papieskim herbie z literą M i łacińskim zawołaniem, w którym zwraca się do Matki Boskiej - Totus Tuus (Cały Twój).
Jan Paweł II cieszy się wielkim autorytetem moralnym w świecie, jako obrońca praw człowieka i inicjatyw podejmowanych na rzecz zachowania pokoju, sławiąc zarazem dobre imię Polski w świecie. Były prezydent Lech Wałęsa w 1993 r. podczas uroczystości z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja nadał papieżowi pierwszy w III RP Order Orła Białego. Papież w 1994 r. został również pierwszym laureatem "Nagrody Rzymu za zasługi dla pokoju i akcje humanitarne" oraz Człowiekiem Roku, wybranym przez tygodnik "Time". Po raz drugi Człowiekiem Roku został wybrany w 1996 r. przez tygodnik "Newsweek".
Uhonorowany został też w 1995 r. specjalną nagrodą organizacji religijnej The Christophers za książkę "Przekroczyć próg nadziei".
Wracając do Watykanu nie opuszczam mego rodzinnego kraju. Zabieram w pamięci widoki ojczystej ziemi - od Bałtyku do gór, a w sercu zachowuje to wszystko czego dane było mi doświadczyć pośród moich rodaków. Pragnę zapewnić w moich myślach i modlitwach Polska i Polacy zajmują miejsce szczególne.... (an)