Jak głosować? Godziny otwarcia lokali wyborczych w wybory 2020. Jak znaleźć swój lokal wyborczy

28 czerwca odbywają się wybory prezydenckie 2020. Głosować można w lokalu, w którym jesteśmy ujęci w spisie wyborców lub korespondencyjnie. Jak głosować, żeby głos był ważny? Do której będą otwarte lokale wyborcze i kto znalazł się na liście kandydatów na prezydenta? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

Jak głosować? Godziny otwarcia lokali wyborczych w wybory 2020. Jak znaleźć swój lokal wyborczy
Źródło zdjęć: © PAP

28.06.2020 | aktual.: 28.06.2020 08:46

Podczas wyborów 2020 wybierzemy Prezydenta RP, którego kadencja będzie trwała pięć lat.

Głos w wyborach prezydenckich może oddać każdy pełnoletni obywatel Polski, który najpóźniej w dniu wyborów ukończy 18. rok życia. Zagłosować nie będą mogły osoby pozbawione praw wyborczych prawomocnym wyrokiem sądu, ubezwłasnowolnione i niepełnoletnie.

Jak znaleźć swój lokal wyborczy? Godziny otwarcia lokali wyborczych w wybory 2020

28 czerwca lokale wyborcze będą czynne w godzinach 7-21. W wyjątkowych sytuacjach PKW może zarządzić wydłużenie ciszy wyborczej, a co za tym idzie - wydłużyć godziny otwarcia lokali wyborczych.

Znalezienie swojego lokalu wyborczego jest bardzo ważne, ponieważ głosować można jedynie w lokalu wyborczym, w którym jesteśmy wpisani do spisu wyborców.

Swój lokal wyborczy można znaleźć w internecie. Wystarczy wejść na stronę PKW dostępną pod adresem wybory.gov.pl i przejść do zakładki "wyszukiwarka obwodów". Żeby znaleźć swój lokal wyborczy, wystarczy wpisać swój adres na górze strony lub ręcznie wybrać miejsce, w którym jesteś ujęty w spisie wyborców, klikając w odpowiednie miejsca na mapie lub w rubryki tabeli.

Żeby ułatwić odnalezienie właściwego lokalu wyborczego, poniżej zamieszczamy linki do lokali wyborczych w poszczególnych województwach.

Jak głosować korespondencyjnie i stacjonarnie w wybory 2020?

Jeżeli wiesz już, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy, to udaj się tam w godzinach 7-21. Pamiętaj o zabraniu ze sobą dokumentu ze zdjęciem (prawo jazdy, paszport, dowód osobisty, legitymacja szkolna), który okażesz podczas odbierania karty do głosowania. W lokalu wyborczym obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa, dlatego zabierz ze sobą również maseczkę lub część odzieży, która ci to umożliwi.

Sama procedura głosowania jest bardzo prosta. Wystarczy, że na karcie do głosowania wstawisz znak "X" w kratce obok nazwiska jednego kandydata.

Twój głos będzie nieważny, jeżeli:

  • nie wstawisz znaku "X" w żadnej kratce lub wstawisz w niej inny znak
  • wstawisz znak "X" w więcej niż jednej kratce
  • karta do głosowania nie będzie zawierać odcisku pieczęci obwodowej komisji wyborczej i wydruku pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej (znajdziesz je w prawym dolnym roku karty do głosowania)

Jeżeli głosujesz korespondencyjnie, kartę do głosowania wypełniasz tak samo jak w przypadku głosowania stacjonarnego. Z tą różnicą, że wypełnioną kartę wkładasz do oznaczonej koperty i zaklejasz ją, zamiast wrzucić do urny. Następnie pamiętaj o wypełnieniu oświadczenia o samodzielnym i tajnym oddaniu głosu. Całość zapakuj do koperty zwrotnej i zanieś do lokalu wyborczego, w którym jesteś ujęty w spisie wyborców.

Wybory 2020. Lista kandydatów na prezydenta

PKW zarejestrowała 11 komitetów wyborczych. Na liście kandydatów na prezydenta znaleźli się:
1. Robert Biedroń
2. Krzysztof Bosak
3. Andrzej Duda
4. Szymon Hołownia
5. Marek Jakubiak
6. Władysław Kosiniak-Kamysz
7. Mirosław Piotrowski
8. Paweł Tanajno
9. Rafał Trzaskowski
10. Waldemar Witkowski
11. Stanisław Żółtek

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (117)