Trwa ładowanie...
d1s6pb0

Jak głosować w wybory 2020? Gdzie znajdziesz lokal wyborczy? Lista kandydatów na prezydenta

Już 28 czerwca zostaną przeprowadzone wybory prezydenckie 2020. Wybierzemy wówczas głowę państwa, która będzie sprawować swoją funkcję przez najbliższe 5 lat. Jak głosować w wyborach prezydenckich? Jak znaleźć lokal wyborczy i do której potrwa głosowanie? Kto znalazł się na liście kandydatów na prezydenta?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jak głosować w wybory 2020? Gdzie znajdziesz lokal wyborczy?
Jak głosować w wybory 2020? Gdzie znajdziesz lokal wyborczy? (PAP)
d1s6pb0

Zgodnie z polskim prawem udział w wyborach prezydenckich 2020 może wziąć każda osoba, która najpóźniej w dniu wyborów ukończy 18. rok życia.

Głosować nie mogą osoby niepełnoletnie, ubezwłasnowolnione lub pozbawione prawa wyborczego prawomocnym wyrokiem sądu.

Jak głosować w wybory 2020?

d1s6pb0

Procedura głosowania podczas wyborów prezydenckich jest bardzo prosta. Wystarczy w dniu wyborów udać się do lokalu wyborczego odpowiedniego dla miejsca, w którym jesteś ujęty w spisie wyborców. Ze względu na panującą pandemię koronawirusa pamiętaj o zachowaniu dystansu społecznego i obowiązku zakrywania ust i nosa.

Idąc na wybory, powinieneś pamiętać również o zabraniu dokumentu potwierdzającego twoją tożsamość. Może to być dowód osobisty, prawo jazdy, paszport, czy legitymacja szkolna. Dokument przedstaw komisji wyborczej, aby otrzymać kartę do głosowania.

Żeby oddać ważny głos, należy wstawić znak "X" w kratce obok nazwiska tylko jednego kandydata. Jeżeli wstawisz znak inny niż "X" lub znak będzie przy większej liczbie nazwisk, twój głos będzie nieważny.

Głosujesz korespondencyjnie? Jeśli tak, to kartę do głosowania wypełniasz w ten sam sposób, co osoby głosujące w lokalach. Jednak, zamiast wrzucić głos do urny, chowasz go do specjalnie oznaczonej koperty i zaklejasz. Następnie powinieneś wypełnić oświadczenie o samodzielnym i tajnym głosowaniu korespondencyjnym. Pakiet powinieneś wrzucić do skrzynki pocztowej Poczty Polskiej lub zanieść do urzędu do 26 czerwca. Jeśli tego nie zrobiłeś nic straconego. Wypełniony pakiet w dniu wyborów zanieś do lokalu wyborczego, w którym jesteś ujęty w spisie wyborców.

d1s6pb0

Jak znaleźć lokal wyborczy w wybory 2020?

Nie jesteś pewien, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy? Jego lokalizację możesz sprawdzić:

  • online, dzięki stronie wybory.gov.pl. Po wejściu na tę stronę przejdź do zakładki "wyszukiwarka obwodów". Następnie wpisz swój adres lub klikając w odpowiednie miejsca na mapie, lub tabeli znajdź swoje miejsce zamieszkania. Na końcu wyświetli ci się spis lokali wyborczych w twoim mieście wraz z adresami, które znajdują się w jego zasięgu.
  • stacjonarnie, jeżeli mieszkasz na osiedlu. Na tablicach informacyjnych bardzo często umieszczane są informacje, w którym lokalu wyborczym można oddać głos

Dla ułatwienia poniżej znajdziesz linki do listy lokali wyborczych we wszystkich województwach:

Wybory 2020. Lista kandydatów na prezydenta

PKW zarejestrowała 11 komitetów wyborczych. Na liście kandydatów na prezydenta znaleźli się:
1. Robert Biedroń
2. Krzysztof Bosak
3. Andrzej Duda
4. Szymon Hołownia
5. Marek Jakubiak
6. Władysław Kosiniak-Kamysz
7. Mirosław Piotrowski
8. Paweł Tanajno
9. Rafał Trzaskowski
10. Waldemar Witkowski
11. Stanisław Żółtek

d1s6pb0

Zobacz też: Wybory 2020. Czym jest cisza wyborcza - PKW

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1s6pb0

Podziel się opinią

Share

d1s6pb0

d1s6pb0
Więcej tematów