Trwa ładowanie...
d2e802e

Wybory 2020. Jak głosować korespondencyjnie?

Głosowanie korespondencyjne to jedna z możliwości głosowania w tegorocznych wyborach prezydenckich. Jak głosować korespondencyjnie?
Share
Wybory 2020. Głosowanie korespondencyjne. Jak głosować?
Wybory 2020. Głosowanie korespondencyjne. Jak głosować?Źródło: Getty Images
d2e802e

Wybory 2020. Głosowanie korespondencyjne

W tym roku, podczas wyborów prezydenckich 2020 wyborcy mogą głosować zarówno w lokalach wyborczych, jak i korespondencyjnie. Mówi o tym Ustawa z 2 czerwca 2020 r. o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego. Według jej zapisów, "Wyborca może głosować korespondencyjnie”.

Wybory 2020. Jak głosować korespondencyjnie?

Głosowanie korespondencyjne polega na tym, że wyborca, który zgłosił zamiar głosowania korespondencyjnego, dostaje na wskazany przez siebie adres na terenie gminy, w której znajduje się w spisie wyborców - pakiet wyborczy. Zawiera on:

  • kartę do głosowania,
  • kopertę na kartę do głosowania,
  • oświadczenie o samodzielnym i tajnym głosowaniu,
  • kopertę zwrotną,
  • instrukcję, jak głosować.
d2e802e

Pakiety wyborcze zostaną dostarczone pod wskazany w zgłoszeniu adres na 5 dni przed wyborami, a w przypadku osób odbywających kwarantannę - 2 dni przed wyborami 2020.

Aby prawidłowo zagłosować korespondencyjnie, należy zaznaczyć znak "x" przy nazwisku tylko jednego kandydata, na którego chcemy oddać głos. Następnie kartę do głosowania umieścić w kopercie na kartę do głosowania i ją zakleić.

Kolejnym krokiem jest wypełnienie oświadczenia o samodzielnym i tajnym głosowaniu, a następnie umieszczeniu go wraz z kopertą zawierającą kartę do głosowania w kopercie zwrotnej. Kopertę zwrotną zaklejamy i adresujemy, podając numer i adres właściwej komisji wyborczej.

Kopertę zwrotną z całą zawartością należy wrzucić do nadawczej skrzynki pocztowej Poczty Polskiej najpóźniej 26 czerwca. Można tez ją zanieść osobiście lub przez inną osobę do komisji wyborczej w dniu wyborów prezydenckich, 28 czerwca 2020.

d2e802e

Wybory 2020. Wyłącznie głosowanie korespondencyjne w dwóch gminach

Na terenie dwóch w Polsce odbędzie się w tym roku wyłącznie głosowanie korespondencyjne. Jest to związane z pandemią koronawirusa. Dotyczy to gminy Baranów (województwo wielkopolskie) i gminy Marklowice (województwo śląskie), w których – jak podało Ministerstwo Zdrowia – tzw. wskaźnik zapadalności przekracza 100 na 10 000 mieszkańców

Zobacz też: Wybory 2020. Jak głosować na kwarantannie - PKW

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2e802e

Podziel się opinią

Share
d2e802e
d2e802e
Więcej tematów