PolitykaJak dziś zagłosowaliby Polacy? Cztery partie w Sejmie

Jak dziś zagłosowaliby Polacy? Cztery partie w Sejmie

Czy Polacy pod wpływem ostatnich wydarzeń zmienili swoje preferencje wyborcze? Okazuje się, że nie - mimo błędów i wpadek poszczególnych ugrupowań. Jest nowy sondaż i kolejne potwierdzenie, kto jest liderem.

Jak dziś zagłosowaliby Polacy? Cztery partie w Sejmie
Źródło zdjęć: © East News | JACEK DOMINSKI/REPORTER
Anna Kozińska

Prawo i Sprawiedliwość w wyścigu o poparcie nie ma sobie równych. W kolejnym sondażu uzyskał najwięcej głosów Polaków. Mowa o badaniu przeprowadzonym przez IPSOS dla TVP, w którym na PiS wskazali 39 proc. osób, które zamierzają wziąć udział w wyborach parlamentarnych.

Co z innymi partiami? Poparcie dla Platformy Obywatelskiej wyniosło 20 proc. Na trzecim miejscu znalazła się Nowoczesna, którą wybrało 11 proc. badanych. Odsetek zwolenników Kukiz'15 to z kolei 9 proc.

Sytuacja nieznacznie zmieniła się od poprzedniego sondażu IPSOS dla TVP. O 1 pkt proc. wzrosła liczba zwolenników PiS, o tyle samo wyborców Nowoczesnej.

Spadek zanotowało z kolei PO (4 pkt proc.) i Kukiz'15 (2 proc.).

Najmniej optymistyczny ten sondaż jest jednak dla PSL, SLD, Partii Wolność i Partii Razem. Gdyby Polacy w najbliższych wyborach zagłosowali tak jak w badaniu, te ugrupowania znalazłyby się poniżej progu wyborczego.

Na PSL wskazało bowiem 4 proc. pytanych (wzrost o 1 pkt proc.), na SLD - 3 proc. (spadek po 2 pkt proc.), na Partię Wolność - 3 proc. (wzrost o 2 pkt proc.) i Partię Razem - 2 proc. (bez zmian).

8 proc. respondentów nie umiało odpowiedzieć na pytanie, komu przekazałoby swoje poparcie.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 12-14 września 2017 r. metodą CATI na próbie ogólnopolskiej 1006 dorosłych Polaków.

Ocena prezydenta

Obywatele niezmiennie dobrze oceniają działalność Andrzeja Dudy na stanowisku prezydenta.

W innym sondażu - przeprowadzonym przez IBRIS za zlecenie "Rzeczpospolitej" - Polacy zabrali głos ws. zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w czasie wojny. Chcą, by sprawował je prezydent Andrzej Duda. Na głowę państwa wskazało aż 75,6 proc. badanych.

Zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi nie jest dane z kolei szefowi MON, który uzyskał 14,8 proc. głosów.

Tym bardziej premierowi. Za nim w tej sprawie stanęło jedynie 2,5 proc. respondentów.

Źródło: TVP/WP

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (151)