Trwa ładowanie...
dfhldnt

Iustitia o wyroku TSUE. Domagają się wypłaty odszkodowań

Jest reakcja Iustitii po wyroku TSUE ws. Polski. Domagają się od polskich władz "wycofania się z działań naruszających niezawisłość sędziowską i niezależność sądów". Chcą również "dobrowolnej wypłaty odszkodowań sędziom, których przeniesiono na tej podstawie w stan spoczynku".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jest reakcja Iustitii po wyroku TSUE ws. Polski
Jest reakcja Iustitii po wyroku TSUE ws. Polski (East News)
dfhldnt

Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu stwierdził we wtorek, że Polska złamała prawo unijne ws. zasad przechodzenia polskich sędziów w stan spoczynku. Trybunał uznał, że polska ustawa o sądach powszechnych naruszyła zakaz dyskryminacji ze względu na płeć oraz zasady nieusuwalności i niezawisłości sędziów.

Mimo że przepisy ws. wieku przechodzenia sędziów stan spoczynku zostały zmienione, zdaniem Iustitii wyrok TSUE jest "niezwykle ważny".

"Przede wszystkim gwarantuje, że zarówno w Polsce, jak i w innych krajach UE, nie zostaną wprowadzone przepisy prawne dotyczące stanu spoczynku, sprzeczne z prawem unijnym oraz zasadami nieusuwalności sędziów i niezawisłości sędziowskiej. Orzeczenie TSUE nie pozwoli władzy wykonawczej w krajach członkowskich na podejmowanie w przyszłości podobnych działań, umożliwiających systemowe podważanie niezależności sądów krajowych" - czytamy w oświadczeniu.

dfhldnt

Zobacz też: Donald Tusk od dawna popiera Władysława Kosiniaka-Kamysza? Dziennikarka zwróciła uwagę na jeden szczegół

Zdaniem stowarzyszenia wyrok TSUE "daje podstawę do roszczeń odszkodowawczych dla sędziów, którzy na podstawie zaskarżonych przepisów zostali zmuszeni do przejścia w stan spoczynku".

"Jako Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” oczekujemy od polskich władz wycofania się z wszelkich działań godzących w zasady niezawisłości sędziowskiej i niezależności sądów oraz do dobrowolnej wypłaty odszkodowań sędziom, którzy zostali przeniesieni w stan spoczynku na podstawie zaskarżonych przepisów" - podkreślono w komunikacie.

dfhldnt

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dfhldnt

Podziel się opinią

Share
dfhldnt
dfhldnt
Więcej tematów