Trwa ładowanie...
d4m8zyd

Andrzej Duda zaprosi Olgę Tokarczuk do Pałacu Prezydenckiego. Wiemy, kiedy noblistka otrzyma zaproszenie

Olga Tokarczuk, laureatka Literackiej Nagrody Nobla, zostanie zaproszona do Pałacu Prezydenckiego - dowiaduje się WP. Jak mówi nam osoba z otoczenia prezydenta, Andrzej Duda wyśle noblistce zaproszenie po oficjalnych uroczystościach wręczenia Nagrody Nobla. Te odbędą się 10 grudnia w Sztokholmie.
Share
Olga Tokarczuk, laureatka Literackiej Nagrody Nobla
Olga Tokarczuk, laureatka Literackiej Nagrody NoblaŹródło: East News
d4m8zyd

Olga Tokarczuk, jedna z najpoczytniejszych polskich pisarek, 10 października zdobyła literackiego Nobla za rok 2018. - Nobel to wielka rzecz - gratulujemy serdecznie. To zarówno docenienie olbrzymiego dorobku literackiego Olgi Tokarczuk, jak i polskiej literatury - mówił w październiku Błażej Spychalski w programie "Tłit". Pytany, czy Andrzej Duda zaprosi noblistkę do Pałacu Prezydenckiego, odpowiedział: "Nie mogę wykluczyć".

Jak dowiedziała się Wirtualna Polska, takie zaproszenie zostanie wysłane noblistce. - Pałac Prezydencki czeka na oficjalne uroczystości wręczenia nagrody i po nich prezydent Andrzej Duda zaprosi panią Olgę Tokarczuk na spotkanie - mówi nam osoba znająca realia Pałacu Prezydenckiego. Ceremonia wręczenia nagród Nobla odbędzie się 10 grudnia w Sztokholmie.

Przypomnijmy, że Olga Tokarczuk ma też na swoim koncie nagrodę Bookera za powieść "Bieguni". Jest ponadto dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej "Nike" za "Biegunów" i "Księgi Jakubowe".

d4m8zyd

CZYTAJ TEŻ: Olga Tokarczuk w pierwszym wywiadzie po Nagrodzie Nobla: Dziś będę celebrować

Literacka Nagroda Nobla. Olga Tokarczuk zwyciężyła

Polska pisarka dostała Literacką Nagrodę Nobla za rok 2018, kiedy zrezygnowano z przyznawania nobla. Nagrodę za rok 2019 otrzymał Austriak Peter Handke.

Pierwszym polskim laureatem literackiej Nagrody Nobla był w 1905 roku Henryk Sienkiewicz - autor m.in. "Trylogii". W 1924 roku wyróżniony przez szwedzką akademię został Władysław Reymont za powieść "Chłopi". W 1980 roku literacka Nagroda Nobla trafiła do Czesława Miłosza za "bezkompromisową wnikliwość w ujawnianiu zagrożenia człowieka w świecie pełnym gwałtownych konfliktów". W 1996 roku Nobla odebrała pierwsza Polka, Wisława Szymborska. Została doceniona za "poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości".

d4m8zyd

Zobacz też: Donald Tusk wydaje książkę. Andrzej Dera wyjaśnia dlaczego, nie robi tego prezydent Duda

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4m8zyd

Podziel się opinią

Share
d4m8zyd
d4m8zyd
Więcej tematów