Trwa ładowanie...

Andrzej Duda zaprosi Olgę Tokarczuk do Pałacu Prezydenckiego. Wiemy, kiedy noblistka otrzyma zaproszenie

Olga Tokarczuk, laureatka Literackiej Nagrody Nobla, zostanie zaproszona do Pałacu Prezydenckiego - dowiaduje się WP. Jak mówi nam osoba z otoczenia prezydenta, Andrzej Duda wyśle noblistce zaproszenie po oficjalnych uroczystościach wręczenia Nagrody Nobla. Te odbędą się 10 grudnia w Sztokholmie.

Share
Andrzej Duda zaprosi Olgę Tokarczuk do Pałacu Prezydenckiego. Wiemy, kiedy noblistka otrzyma zaproszenieŹródło: East News
d6xoxv0

Olga Tokarczuk, jedna z najpoczytniejszych polskich pisarek, 10 października zdobyła literackiego Nobla za rok 2018. - Nobel to wielka rzecz - gratulujemy serdecznie. To zarówno docenienie olbrzymiego dorobku literackiego Olgi Tokarczuk, jak i polskiej literatury - mówił w październiku Błażej Spychalski w programie "Tłit". Pytany, czy Andrzej Duda zaprosi noblistkę do Pałacu Prezydenckiego, odpowiedział: "Nie mogę wykluczyć".

Jak dowiedziała się Wirtualna Polska, takie zaproszenie zostanie wysłane noblistce. - Pałac Prezydencki czeka na oficjalne uroczystości wręczenia nagrody i po nich prezydent Andrzej Duda zaprosi panią Olgę Tokarczuk na spotkanie - mówi nam osoba znająca realia Pałacu Prezydenckiego. Ceremonia wręczenia nagród Nobla odbędzie się 10 grudnia w Sztokholmie.

Przypomnijmy, że Olga Tokarczuk ma też na swoim koncie nagrodę Bookera za powieść "Bieguni". Jest ponadto dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej "Nike" za "Biegunów" i "Księgi Jakubowe".

d6xoxv0

Pierwszym polskim laureatem literackiej Nagrody Nobla był w 1905 roku Henryk Sienkiewicz - autor m.in. "Trylogii". W 1924 roku wyróżniony przez szwedzką akademię został Władysław Reymont za powieść "Chłopi". W 1980 roku literacka Nagroda Nobla trafiła do Czesława Miłosza za "bezkompromisową wnikliwość w ujawnianiu zagrożenia człowieka w świecie pełnym gwałtownych konfliktów". W 1996 roku Nobla odebrała pierwsza Polka, Wisława Szymborska. Została doceniona za "poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości".

Zobacz też: Donald Tusk wydaje książkę. Andrzej Dera wyjaśnia dlaczego, nie robi tego prezydent Duda

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d6xoxv0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6xoxv0
d6xoxv0
Więcej tematów