Trwa ładowanie...

Olga Tokarczuk z Literacką Nagrodą Nobla. Otrzymała laur za rok 2018

Literacka Nagroda Nobla 2019: Olga Tokarczuk nagrodzona! Polska pisarka dostała laur za rok 2018, kiedy zrezygnowano z przyznawania nobla. Nagrodę za rok 2019 otrzymał Austriak Peter Handke.

Olga Tokarczuk z Literacką Nagrodą Nobla. Otrzymała laur za rok 2018Źródło: East News, fot: Marek Lasyk
d35cz4x
d35cz4x

Literacka Nagroda Nobla 2019 przyznana. W trakcie uroczystej gali przyznano dwie nagrody: ta za rok 2018 powędrowała do Olgi Tokarczuk! Laur za rok 2019 otrzymał Austriak Peter Handke.

Przypomnijmy, że w 2018 roku nagrody Nobla z dziedziny literatury nie przyznano. Z tego powodu wyróżnienie z poprzedniego roku przeszło na tę edycję. Pierwszą Polką nagrodzoną literackim noblem była Wisława Szymborska. Poetka otrzymała nagrodę w 1996 roku.

Literacka Nagroda Nobla 2019. Olga Tokarczuk zwyciężyła

Członkowie Akademii Szwedzkiej i Fundacji Noblowskiej podjęli taką decyzję w połowie 2018 r., gdy szwedzka prasa ujawniła, że Jean-Claude Arnault (fotograf i mąż Katariny Frostenson - członkini Akademii Szwedzkiej, przyznającej co roku nagrodę Nobla) był przez wiele lat źródłem przecieku nagród. To nie wszystko. Arnault został oskarżony przez kilkanaście kobiet o wykorzystywanie seksualne i zastraszanie.

d35cz4x

Literacka Nagroda Nobla jest wręczana od 1901 r. W latach: 1914, 1918, 1935 r. i 1940-1943 nagrody nie przyznano.

Przypomnijmy, że Tokarczuk ma też na swoim koncie nagrodę Brookera za powieść "Bieguni". Jest ponadto dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej "Nike" za "Biegunów" i "Księgi Jakubowe".

Nobel 2019

Uroczystość wręczenia Nagród Nobla 2019 rozpoczęła się w poniedziałek. Tego dnia w dziedzinie fizjologii i medycyny uhonorowano 3 naukowców: Brytyjczyka Petera J. Ratcliffe'a oraz dwóch Amerykanów – Williama G. Kaelina Jr i Gregga L. Semenzę.

We wtorek przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Otrzymali ją James Peebles, Michel Mayor i Didier Queloz za odkrycie egzoplanet i wytłumaczenie ewolucji kosmosu.

W środę ogłoszono laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Zostali nimi: Amerykanin John B. Goodenough, Brytyjczyk M. Stanley Whittingham i Japończyk Akira Yoshino za prace nad baterią litowo-jonową.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d35cz4x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35cz4x
Więcej tematów