Trwa ładowanie...
d4kp0se

Nagroda Nobla w dziedzinie chemii została przyznana trzem osobom

Ogłoszono laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Zostali nimi: Amerykanin John B. Goodenough, Brytyjczyk M. Stanley Whittingham i Japończyk Akira Yoshino za prace nad baterią litowo-jonową.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nagroda Nobla 2019. Uhonorowano laureatów w dziedzinie chemii
Nagroda Nobla 2019. Uhonorowano laureatów w dziedzinie chemii (PAP/DPA)
d4kp0se

Członkowie Komitetu Noblowskiego podkreślili, że bateria litowo-jonowa jest wykorzystywana do zasilania urządzeń elektronicznych używanych podczas pracy i do komunikacji między ludźmi na całym świecie.

Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymali za pracę nad nią trzej naukowcy: Amerykanin John B. Goodenough, Brytyjczyk M. Stanley Whittingham i Japończyk Akira Yoshino.

John B. Goodenough to fizyk i specjalista zajmujący się inżynierią materiałową. Jest związany z Uniwersytetem Teksańskim w Austin.

d4kp0se

M. Stanley Whittingham to chemik zajmujący stanowiska dyrektorskie w amerykańskim Binghamton University.

Akira Yoshino jest chemikiem związanym z japońskim Meijo University.

Tegoroczna uroczystość wręczenia Nagród Nobla rozpoczęła się w poniedziałek. Tego dnia w dziedzinie fizjologii i medycyny uhonorowano 3 naukowców: Brytyjczyka Petera J. Ratcliffe'a oraz dwóch Amerykanów – Williama G. Kaelina Jr i Gregga L. Semenzę.

We wtorek przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Otrzymali ją James Peebles, Michel Mayor i Didier Queloz za odkrycie egzoplanet i wytłumaczenie ewolucji kosmosu.

d4kp0se

Laureaci każdej z Nagród Nobla otrzymują 9 mln koron, czyli ok. 780 tys. euro.

Nagrody Nobla są przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie lub za zasługi dla społeczeństw i ludzkości. Pierwsza uroczystość odbyła się w Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie w 1901 r.

d4kp0se

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

d4kp0se

d4kp0se
d4kp0se
Więcej tematów