Trwa ładowanie...

Olga Tokarczuk, noblistka z Krajanowa. Duma rozpiera wieś. "Nasz człowiek z Noblem!"

- Cała gmina jest szczęśliwa, a my jeszcze bardziej, bo mamy zaszczyt mieć noblistkę we wsi. Sama duma! - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Wioletta Wojtoń, sołtys Krajanowa. To tu swój dom ma Olga Tokarczuk. We wsi mieszka od 26 lat. Mieszkańcy nie zawsze byli tak otwarci wobec pisarki.

Share
Olga Tokarczuk, noblistka z Krajanowa. Duma rozpiera wieś. "Nasz człowiek z Noblem!"Źródło: PAP, fot: Maciej Kulczyński
d3n9tdn

Olga Tokarczuk, jedna z najpoczytniejszych polskich pisarek, zdobyła w czwartek literackiego Nobla za rok 2018. Od wielu lat jednym z najważniejszych miejsc na jej mapie jest Krajanów pod Nową Rudą, gdzie ma dom.

Jej znajomym z okolicy jest Leszek Kopcio. Znany w gminie "czarodziej - barista", właściciel kawiarni Biała Lokomotywa.

- Znam Olgę od jej pierwszego przyjazdu do Krajanowa. Znamy się przez lody pistacjowe, przez kawę z żołędziami, przez "Pokot" i Agnieszkę Holland. Olga jest zawsze uśmiechnięta, przychodzi do kawiarni z ogromną radością. Przyprowadza mi wielu wspaniałych gości i jestem dumny z ich obecności. Jest skromną osobą, pomocną, taką ciepłą duszą - opowiada mężczyzna w rozmowie z WP.

Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk. Polityk PiS zdradza, jak zareagował prezes Kaczyński

Pytany, jak zareagowali mieszkańcy na wieść o Noblu, odpowiada: - Ludzie są szczęśliwi z tego powodu. Mnie też to szczęście spotkało, byłem bardzo wzruszony. To naturalna reakcja tych, którzy się o tym dowiedzieli. Jesteśmy ogromnie z niej dumni.

Olga Tokarczuk. "Ona nas integruje"

Pan Leszek mówi, że Olga Tokarczuk okoliczne tereny i mieszkańców zna doskonale.

- Na co dzień funkcjonowali w normalnych relacjach. Ludzie wiedzieli, czym się zajmuje, jest pisarką, choć nie wszyscy czytali jej książki - dodaje.

d3n9tdn

Przyznaje, że narodowcy złorzeczyli jej przez jakiś czas. - Ludzie, którzy coś tworzą, sobą, swoją myślą, nie do końca są rozumiani. Nie zawsze przyjmuje się ich w sposób naturalny. Bywają uwagi, pikanterie słowne, ale to nie ma znaczenia. Olga to Olga, to jest ciepły człowiek - stwierdza pan Leszek.

- Ona nas integruje. Dla niektórych jest dziwakiem, a dla niektórych symbolem ciężkiej pracy - podsumowuje.

Sołtys wsi Wioletta Wojtoń mówi Wirtualnej Polsce: - Jesteśmy zadowoleni z tego Nobla, tylko się cieszyć!

d3n9tdn

- Cała gmina jest szczęśliwa, a my jeszcze bardziej, bo a mamy zaszczyt mieć noblistkę we wsi. Sama duma - dodaje.

Sołtys mówi, że Olga Tokarczuk we wsi mieszka od 26 lat. - Zawsze jak były jakieś inicjatywy, imprezy, to się angażowała. Była aktywna, pomocna. Otwarta, i ludzka. Przede wszystkim nie wybijająca się tym, że jest pisarką. Zwykła osoba. Nasz człowiek. I tak samo traktowała nas wszystkich - podsumowuje.

Warto przypomnieć tu o drugiej stronie medalu. O tym, co się wydarzyło w lutym 2017 roku w Nowej Rudzie przy okazji premiery filmu "Pokot" w reżyserii Agnieszki Holland. Protestowali tam przeciwnicy reżyserki i pisarki Olgi Tokarczuk, której książka była inspiracją do powstania scenariusza do filmu.

East News
Źródło: East News

Literacka Nagroda Nobla 2019. Olga Tokarczuk zwyciężyła

W trakcie czwartkowej uroczystej gali przyznano dwie nagrody: ta za rok 2018 powędrowała do Olgi Tokarczuk. Laur za rok 2019 otrzymał Austriak Peter Handke. Przypomnijmy, że w 2018 roku Nagrody Nobla z dziedziny literatury nie przyznano. Z tego powodu wyróżnienie z poprzedniego roku przeszło na tę edycję.

Pierwszym polskim laureatem literackiej Nagrody Nobla był w 1905 roku Henryk Sienkiewicz - autor m.in. "Trylogii". W 1924 roku wyróżniony przez szwedzką akademię został Władysław Reymont za powieść "Chłopi". W 1980 roku literacka Nagroda Nobla trafiła do Czesława Miłosza za "bezkompromisową wnikliwość w ujawnianiu zagrożenia człowieka w świecie pełnym gwałtownych konfliktów". W 1996 roku Nobla odebrała pierwsza Polka, Wisława Szymborska. Została doceniona za "poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości".

d3n9tdn

Olga Tokarczuk ma też na swoim koncie nagrodę Bookera za powieść "Bieguni". Jest ponadto dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej "Nike" za "Biegunów" i "Księgi Jakubowe".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3n9tdn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3n9tdn
d3n9tdn
Więcej tematów