Trwa ładowanie...
d1rzz1x

Olga Tokarczuk z nagrodą Nobla. Prawicowe media przypominają kontrowersyjne wypowiedzi pisarki

Olga Tokarczuk została laureatką Literackiej Nagrody Nobla 2019 za rok 2018. Gratulacje płyną ze wszystkich stron, jednak prawicowi dziennikarze postanowili również przypomnieć kontrowersyjne wypowiedzi polskiej pisarki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Olga Tokarczuk laureatką Literackiej Nagrody Nobla 2019
Olga Tokarczuk laureatką Literackiej Nagrody Nobla 2019 (East News)
d1rzz1x

"Taka wizja Polski podoba się światu! Taka jest promowana i nagradzana najwyższymi nagrodami. Nobel literacki dla Olgi Tokarczuk wpisuje się w ten nurt. Z międzynarodowym mandatem będzie mogła sprawniej pisać naszą historię na nowo, jako kraju kolonizatorów, właścicieli niewolników i morderców Żydów" - czytamy w tekście Marzeny Nykiel opublikowanym na łamach portalu wPolityce.pl.

Do czego odnosi się dziennikarka? Chodzi o wypowiedź Olgi Tokarczuk z 2016 roku, gdy odbierała Nagrodę Literacką "Nike" za "Księgi Jakubowe". Pisarka mówiła wówczas, że "wymyśliliśmy historię Polski jako kraju tolerancyjnego, otwartego, jako kraju, który nie splamił się niczym złym w stosunku do swoich mniejszości".

- Tymczasem robiliśmy straszne rzeczy jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników, czy mordercy Żydów. Myślę, że trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją trochę od nowa, nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy - przekonywała Tokarczuk.

d1rzz1x

Kosiniak-Kamysz ostro o liderach pozostałych partii po debacie w TVN24

Marzena Nykiel z wPolityce.pl przypomniała również, że Olga Tokarczuk podpisała też "niby apolityczny, a jakże skrajnie osadzony w opozycyjnych realiach walki z rządem Zjednoczonej Prawicy" "Manifest Niepodległej" oraz była uczestniczką Strajku Kobiet i Czarnych Marszów organizowanych przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego.

d1rzz1x

Pojawiło się również porównanie do innego polskiego laureata Nobla - Lecha Wałęsy.

"Może nawet wraz z laureatem pokojowej nagrody Nobla – Lechem Wałęsą - stanie ramię w ramię, by jeszcze bardziej mobilizować do walki o nowy świat. Lewicowi artyści są dziś w cenie. Osadzenie swojej twórczości i społecznej aktywności w antykonserwatywnym, lewicowym czy feministycznym nurcie podbija punktację" - czytamy w tekście Marzeny Nykiel.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: wPolityce.pl

d1rzz1x

Podziel się opinią

Share
d1rzz1x
d1rzz1x