PolskaI Konwencja Wyborcza Sojuszu Lewicy Demokratycznej

I Konwencja Wyborcza Sojuszu Lewicy Demokratycznej


(inf. własna)

Polsce potrzebne są zmiany programu i sposobu rządzenia. Potrzebne jest wdrożenie lewicowej alternatywy programowej - powiedział w sobotę lider partii Leszek Miller otwierając I Konwencję Wyborczą Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Polsce potrzebne są zmiany, ale czy tak się stanie zależy od samych Polaków - mówił Miller. Podkreślał, że już 23 września Polacy zdecydują jak będzie wyglądał nasz kraj w nowym stuleciu: czy będzie praca, czy bezrobocie; czy będzie rozwój, czy marazm; czy będzie współpraca, czy nieustający konflikt; czy połączy nas tolerancja, czy podzieli nienawiść?

Wszyscy, którzy chcą poprawy sytuacji, oczekują na mądrzejsze i sprawiedliwe rządy, na spokojny rozwój i bezpieczną przyszłość, powinni głosować na SLD - przekonywał zebranych Miller.

Szef SLD skrytykował gabinet Jerzego Buzka, a także AWS, UW, PSL i Platformę Obywatelską. Uchwalona głosami egzotycznych partii nowa ordynacja wyborcza utrudnia nam zdobycie w Sejmie ponad 50% mandatów. Utrudnia, ale nie uniemożliwia. Miller uważa, że dla Sojuszu i ugrupowań, z którymi Sojusz zawarł porozumienie wyborcze, w dalszym ciągu realnym celem jest osiągnięcie ponad 50% mandatów w Sejmie.

Naszym celem jest zwycięstwo. Jest osiągnięcie takiego wyniku wyborczego, który pozwoli koalicji SLD-UP samodzielnie ukształtować rząd - powiedział.

Krajowa Konwencja, na którą przybyły delegacje z całej Polski potrwa do wieczora. Planowane jest przyjęcie zasad kształtowania list wyborczych partii, według których przeprowadzona zostanie rekrutacja kandydatów Sojuszu do parlamentu.

O zasadach wyłaniania kandydatów Sojuszu na listy wyborcze mówił Sekretarz generalny SLD, Krzysztof Janik: najpierw wypowiedzą się ich macierzyste organizacje. Po 15 czerwca listy będą konsultowane w województwach, a 30 czerwca zatwierdzane przez Radę Krajową SLD.

Muszą to być ludzie, którzy dla milionów wyborców są tymi, na których warto głosować. Najlepsi z najlepszych - oświadczył Miller.

Nazwiska kandydatów do parlamentu, których będzie około 1020 (920 do Sejmu, 100 do Senatu) zostaną przedstawione do końca czerwca br. Do tego też czasu zostanie przedstawiony pełny program wyborczy.

Podczas Konwencji zostaną także dokonane zmiany w statucie SLD. Ich istotą jest zwiększenie kompetencji władz krajowych. Zmiany mają umożliwić interwencje w odniesieniu do struktur partyjnych i do członków partii. Jak powiedział Krzysztof Janik chodzi o możliwość interwencji w momencie, gdy jest uzasadnione podejrzenie co do działalności struktur bądź członków nie realizujących programu, postępujących wbrew niemu lub zasadom etycznym.

Agnieszka Anna Starewicz (WP)

sldsojuszlewicy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)