Fala powodziowa. Wrocław przygotowuje się na nadejście wody
Fala wezbraniowa na Odrze zmierza w kierunku Wrocławia. W mieście trwa wielka mobilizacja. "Dobra wiadomość jest taka, że ma być niższa, niż wcześniej przewidywano" - przekazało na Facebooku Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Rzecznik prasowy i hydrolog IMGW Grzegorz Walijewski prognozuje, że kulminacji wody na Odrze we Wrocławiu należy spodziewać się najbliższej nocy, a taki podwyższony stan wody będzie miał miejsce przez około 1,5 doby.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Te informacje przekazało też Biuro Prasowe UM Wrocławia w mediach społecznościowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wrocław gotowy na falę. Mieszkańcy ruszyli do sklepów i po worki z piaskiem
Reporter Wirtualnej Polski Jakub Bujnik relacjonuje to, co dzieje się we Wrocławiu. Jak przekazał w serwisie X, Koleje Dolnośląskie zabezpieczyły Centrum Obsługi Klienta na stacji Wrocław Główny. "Fosa Miejska znajduje się w odległości około 500 metrów od dworca" - wyjaśnia.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Tak wyglądał poziom Odry na wysokości Bulwaru Xawerego Dunikowskiego ok. godz. 16:
Trwa ładowanie wpisu: twitter
"Zdecydowanie mniej niż w '97"
Wrocław czeka na nadejście fali kulminacyjnej. Wzmacniane są wały, wydawane worki z piaskiem. Woda zalała już część ulic Stabłowic, zostały zamknięte mosty Średzkie na Bystrzycy i ulica Ludowa. Rozpoczęła się ewakuacja zalanego gospodarstwa na wrocławskim Jarnołtowie.
W rozmowie z PAP rzecznik prasowy i hydrolog IMGW Grzegorz Walijewski poinformował, że obecnie we Wrocławiu, przy stanie wody wynoszącym 466 cm, przekroczony już został stan alarmowy. Dodał, że kulminacja wyniesie nawet do 550cm i choć będzie to "zdecydowanie mniej niż w roku 97", to taki podwyższony stan wody będzie trwać aż półtorej doby.
Podkreślił jednocześnie, że "gdy stan wody będzie opadać, to nie będzie nagły spadek jak w Kłodzku. Stan powyżej alarmu będzie utrzymywał się przynajmniej kolejne trzy doby, więc stan alarmowy będzie utrzymywał się bardzo długo, aż pięć dób, i to będzie zagrożenie".
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl
Jak zauważa portal TuWrocław, to właśnie długość, a nie wysokość fali we Wrocławiu może być największym wyzwaniem.
Portal Wrocław Info udostępnił komunikat Urzędu, na temat aktualnego stanu rzek w mieście i okolicach.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Powódź w Polsce. Możliwe podtopienia Wrocławia i okolic
Eksperci zwracają uwagę, że dla Wrocławia ważne jest również, jak dopływają do Odry inne rzeki. - Dopływy lewostronne, jak Ślęza, Bystrzyca, tak jak i Oława, niosą wody z powyżej stanów alarmowych - wyjaśnia rzecznik IMGW.
Mimo, że kulminacje nie nałożą się na siebie, sytuacja w stolicy Dolnego Śląska może być poważna. Zdaniem Walijewskiego może dojść do podtopień czy powodzi.
Czytaj również:
Źródło: UM Wrocław/TuWrocław/PAP/WP
Masz zdjęcie lub nagranie, na którym widać skutki powodzi i zniszczenia? Czekamy na Wasze materiały na dziejesie.wp.pl