Trwa ładowanie...

Porażająca buta Kremla. Ławrow poucza USA [RELACJA NA ŻYWO]

Poniedziałek to 397. dzień rosyjskiej inwazji. Przedstawiciele Kremla wciąż zaskakują poziomem swojej buty i arogancji. W poniedziałek jej pokaz dał szef rosyjskiej dyplomacji. - Po Stanach Zjednoczonych możemy spodziewać się wszystkiego. W dążeniu do potwierdzenia swojej hegemonii, Amerykanie przekroczyli wszelkie granice dyplomatycznej, etycznej czy jakiejkolwiek innej przyzwoitości - stwierdził kłamliwie Siergiej Ławrow. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Porażająca buta Kremla. Ławrow poucza USAPorażająca buta Kremla. Ławrow poucza USAŹródło: East News
d2r5sam
d2r5sam
  • Rosjanie boją się ukraińskiej kontrofensywy na Krymie. - Zaczynają panikować - uważa przedstawicielka prezydenta Ukrainy na tamtym terenie.
  • "Zamknij się, Władimirze Władimirowiczu, lepiej zamilcz. Nie będzie nam wstyd, że mamy takiego prezydenta" - to rada, której Putinowi udzielił Igor Girkin alias Striełkow. Przed jej wygłoszeniem były pułkownik FSB obwieścił, że Rosja jest bliska przegranej w wojnie z Ukrainą.
Trwa łączenie
21:45, 27.03.2023

Alarm powietrzny w obwodzie żytomierskim. 

21:44, 27.03.2023

BBC Ukraina: W obwodzie kijowskim istnieje zagrożenie atakami dronów.


Lokalna administracja poinformowała, że w obwodzie kijowskim ogłoszono alarm lotniczy i istnieje zagrożenie atakami rosyjskich dronów w regionie.


Jak informuje kanał telegramowy Kijowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej, w regionie działa obrona powietrzna.


Korespondenci ukraińskiego nadawcy publicznego "Suspilne" donoszą o wybuchu w Dnieprze, gdzie również ogłoszono nalot.

21:40, 27.03.2023

Istnieje również zagrożenie z południa. W obwodzie kijowskim wciąż jest wystarczająco dużo niestrzelonych dronów. Uważajcie na siebie - ukraiński dziennikarz  Andrij Tsaplienko.

21:38, 27.03.2023

Wybuchy w obwodzie kijowskim i nad Dnieprem. 

21:34, 27.03.2023

Dwa drony uderzyły w obwód kijowski - Tsaplienko. 

21:29, 27.03.2023

Szef sejmiku Łukaszuk apeluje do mieszkańców obwodu dniepropietrowskiego, aby nie ignorowali alarmu.

21:29, 27.03.2023

Na radarze jest dużo dronów, bądź ostrożny! - napisał ukraiński dziennikarz Andrij Tsaplienko.

21:28, 27.03.2023

Obrona przeciwlotnicza działa w obwodzie kijowskim - informują władze. 

21:16, 27.03.2023

Andrij Jermak, szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego: nie ignorujcie alarmów! 

Jermak
21:12, 27.03.2023

Alarmy lotnicze w kilku regionach i stolicy Ukrainy. 

alerts.in.ua
21:09, 27.03.2023

Kolejna bardzo smutna wiadomość z Ukrainy. W wyniku odniesionych ran, dziś w szpitalu w Kijowie zmarł Pan Marek – polski wolontariusz. 16 marca rosyjska artyleria ostrzelała wolontariuszy dostarczających pomoc humanitarną w Ukrainie na trasie Konstantynówka – Czasiw Jar.  6 osób, w tym pan Marek i inny wolontariusz z Polski, zostało rannych.  

20:54, 27.03.2023

W poniedziałek rano dowódca ukraińskich wojsk lądowych generał Ołeksandr Syrski oświadczył, że "trwa najintensywniejsza faza walk o Bachmut”. „Sytuacja jest stabilnie trudna. Wróg ponosi znaczne straty w ludziach, uzbrojeniu i sprzęcie wojskowym, ale kontynuuje działania ofensywne" - powiedział generał.

Syrski ocenił, że obrona Bachmutu jest uwarunkowana "koniecznością wojskową i opiera się na umiejętnym wykorzystaniu możliwości obronnych miasta, utworzonych umocnień i obiektów obronnych".

20:46, 27.03.2023

Położony w obwodzie donieckim Bachmut i okolice tego miasta są głównym celem uderzeń sił rosyjskich we Wschodniej Strefie Operacyjnej; tam przeciwnik skupia główne działania – powiadomił w poniedziałek rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii pułkownik Serhij Czerewaty.

- W ciągu doby w rejonie Bachmutu, a także miejscowości Bohdaniwka i Iwaniwske przeciwnik przeprowadził 163 ostrzały z różnego typu artylerii lufowej i rakietowej, miało miejsce 19 starć i trzy ataki lotnicze. W samym Bachmucie było 30 ostrzałów i 17 starć – powiadomił Czerewaty w telewizji ukraińskiej.

20:31, 27.03.2023

Rosjanie używają tych kompleksów, przeznaczonych do obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, do atakowania celów naziemnych. W poniedziałek celem wrogiego ataku stał się między innymi Słowiańsk w obwodzie donieckim. W wyniku ataku na centrum miasta zginęły co najmniej dwie osoby, ponad 30 jest rannych.

Ukraińskie lotnictwo i artyleria ostrzelały dziesięć rejonów skupienia wrogich wojsk. Atakowano także system przeciwlotniczy oraz dwa punkty dowodzenia przeciwnika.

20:17, 27.03.2023

W rejonie Awdijiwki i Marjinki atakowane były oprócz tych miejscowości także Nowokałynowe, Stepowe, Siewerne, Perwomajske, Newelske. Według strony ukraińskiej przeciwnik nie miał powodzenia.

Armia rosyjska przeprowadziła w ciągu doby siedem ataków lotniczych i dziesięć rakietowych, a także 15 ostrzałów z wyrzutni wieloprowadnicowych. Atakowane były m.in. cele cywilne.

Sztab odnotował, że armia rosyjska w dalszym ciągu stosuje w atakach, w tym przeciwko celom cywilnym, systemy przeciwlotnicze S-300.

20:08, 27.03.2023

Najbardziej zacięte walki na froncie toczą się o Bachmut, Awdijiwkę i Marjinkę w obwodzie donieckim – powiadomił sztab generalny armii ukraińskiej w poniedziałek wieczorem. Przeciwnik ostrzeliwuje cele cywilne z systemów S-300.

"Przeciwnik koncentruje swoje wysiłki na działaniach ofensywnych na kierunku łymanskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim. Najbardziej zacięte walki toczą się o Bachmut, Awdijiwkę i Marjinkę" – powiadomiono w komunikacie sztabu, dodając, że siły ukraińskie odparły tam 41 ataków wroga.

Sztab powiadomił o rosyjskich atakach w rejonie Sinkiwki w obwodzie charkowskim i Biłohoriwki w obwodzie ługańskim.

"(W obwodzie donieckim) wojska rosyjskie kontynuują szturmy Bachmutu, który utrzymują Siły Obrony. Wróg szturmuje również Iwaniwske (na zachód od Bachmutu)" – powiadomiono.

19:58, 27.03.2023

Do Ukrainy trafiły wszystkie z 18 zapowiadanych czołgów Leopard 2 z Niemiec - poinformował "Der Spiegel". Z ustaleń tygodnika wynika, że ostatnia partia maszyn została dostarczona na ukraińską granicę przed weekendem. Czołgi z Niemiec już mają swoje ukraińskie załogi.

19:53, 27.03.2023

W drugiej połowie marca poinformowano, że parlament będzie pod koniec miesiąca głosował nad wnioskiem Finlandii, z kolei decyzja co do Szwecji zostanie podjęta później, w bliżej nieokreślonym terminie. Gergely Gulyas, szef kancelarii premiera Węgier Viktora Orbana, powiedział na jednej z konferencji prasowych, że głosowanie w sprawie Szwecji może mieć miejsce jeszcze wiosną.

Prócz Węgier tylko Turcja nie zatwierdziła jeszcze przyjęcia Szwecji do NATO. Parlament turecki ma zakończyć proces ratyfikacji akcesji Finlandii do NATO do majowych wyborów parlamentarnych i prezydenckich. Sprawa Szwecji została odłożona ze względu na kwestię kurdyjskich uchodźców w tym kraju.

Neutralna dotychczas Finlandia złożyła wniosek o przystąpienie do NATO po inwazji Rosji na Ukrainę.

19:46, 27.03.2023

Parlament Węgier poparł w poniedziałek wniosek o przystąpienie Finlandii do NATO. Za wnioskiem opowiedziało się182 posłów, sześciu było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Głosowanie nad wnioskiem akcesyjnym Szwecji zostało odłożone na bliżej nieokreśloną przyszłość.

Poparcie dla wniosku fińskiego zapowiadały niemal wszystkie partie polityczne, zarówno rządząca koalicja Fidesz-KDNP, jak i opozycja. Jedynie skrajnie prawicowe ugrupowanie Ruch Naszej Ojczyzny (Mi Hazank) wypowiadało się przeciwko rozszerzeniu Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Debata nad przystąpieniem Finlandii i Szwecji do NATO rozpoczęła się w węgierskim parlamencie 1 marca, choć odpowiednie dokumenty zostały złożone w parlamencie jeszcze w połowie 2022 roku. W marcu Węgry wysłały delegację do Finlandii i Szwecji, które w ich przekonaniu niesprawiedliwie krytykowały stosunki wewnętrzne na Węgrzech.

19:40, 27.03.2023

- W wiadomości audio, wysłanej w poniedziałek do swoich zwolenników w mediach społecznościowych, Kołbasnikowa stwierdziła, że nie jest zaskoczona rewizją, ponieważ władze niemieckie "popełniły bezprawie", próbując uciszyć przeciwników politycznych. "Będziemy walczyć… Bóg jest po naszej stronie, a Moskwa za naszymi plecami" – zacytowała jej słowa agencja Reutera. 

19:29, 27.03.2023

Jak potwierdził Ulf Willuhn, przedstawiciel prokuratury z Kolonii, funkcjonariusze dokonali w poniedziałek rano przeszukania mieszkania podejrzanej pary, gdzie zabezpieczono komputery oraz teczki z dokumentami. Zebrane dowody pozwolą na ocenę, czy Schlund i Kołbasnikowa złamali prawo, naruszając międzynarodowe sankcje. Ponadto prokuratura oceni, czy poprzez wspieranie czynów przestępczych (m.in. eksponując symbol "Z", używany przez zwolenników rosyjskiej agresji), para nie złamała innego z artykułów niemieckiego kodeksu karnego.

19:07, 27.03.2023

Niemiecka prokuratura poinformowała w poniedziałek o dokonaniu przeszukania mieszkania pary prokremlowskich działaczy. Para rzekomo zbierała fundusze na zakup radioodbiorników dla rosyjskich żołnierzy na Ukrainie – informuje Reuters.

Agencja poinformowała, że Max Schlund wraz ze swoją partnerką Eleną Kołbasnikową przekazali fundusze, zebrane od swoich zwolenników w Niemczech, na rzecz rosyjskiej dywizji walczącej na Ukrainie. „Pieniądze zostały przeznaczone na zakup krótkofalówek, słuchawek i telefonów” – podaje Reuters i przypomina, że sankcje UE zakazują dostarczania oraz finansowania zakupu niektórych urządzeń (w tym sprzętu radiowego) dla rosyjskiego wojska. Zgodnie z niemieckim prawem, osobom łamiącym sankcje grozi kara do 5 lat więzienia.

18:59, 27.03.2023

Krasnohoriwka oraz droga do niej jest ostrzeliwana, nad miastem operują wrogie drony.

W komunikacie policji zaznaczono, że pozostawanie w Krasnohoriwce jest bardzo niebezpieczne, jednak mimo tego część mieszkańców odmawia ewakuacji. 

18:50, 27.03.2023

W Krasnohoriwce w obwodzie donieckim, znajdującej się niedaleko od linii frontu, pozostaje 51 dzieci – powiadomiła w poniedziałek ukraińska policja.

"Pomimo zaostrzenia sytuacji w mieście wciąż przebywa 51 dzieci" – powiadomiono w komunikacie na temat sytuacji w Krasnohoriwce, leżącej niedaleko od Marjinki w obwodzie donieckim.

Policja powiadomiła, że w poniedziałek udało się im dostarczyć pomoc humanitarną do dzielnicy, która jest stale ostrzeliwana. W zniszczonych domach wciąż przebywa ok. pięćdziesiąt rodzin.

18:40, 27.03.2023

Ministerstwo obrony Mołdawii zaznaczyło, że sprzęt wojskowy będzie przewożony w okresie ćwiczeń do ośrodków szkoleniowych mołdawskiej armii na potrzeby manewrów i zwróciło się do obywateli o unikanie spekulacji na temat powodów przemieszczania sprzętu.

Minister obrony Mołdawii Anatolie Nosatii podkreślił w opublikowanym w sobotę wywiadzie, na który powołała się agencja Moldpres, że sytuacja na mołdawskiej granicy z powodu trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainę, jest napięta, jednak obecnie nie istnieje ryzyko bezpośredniego ataku Rosji na Mołdawię. Nosatii dodał, że jego kraj "używa wszelkich narzędzi dyplomatycznych w celu wzmocnienia możliwości obronnych, w tym współpracuje z Unią Europejską" w tym zakresie.

18:33, 27.03.2023

W Mołdawii rozpoczęły się w poniedziałek manewry wojsk operacji specjalnych tego kraju z udziałem żołnierzy rumuńskich, brytyjskich i amerykańskich sił specjalnych - poinformowało mołdawskie ministerstwo obrony, prosząc obywateli o unikanie spekulacji na temat powodu przemieszczania sprzętu wojskowego po kraju.

"Ćwiczenia odbędą się w ośrodkach szkoleniowych armii w dniach 27 marca – 7 kwietnia i mają na celu wspólne szkolenie i wymianę doświadczeń między żołnierzami mołdawskich, rumuńskich, amerykańskich i brytyjskich sił specjalnych, a także zwiększenie poziomu interoperacyjności między uczestniczącymi kontyngentami” – czytamy w oświadczeniu resortu obrony Mołdawii.

Poinformowano, że siły specjalne czterech krajów będą wykonywać ćwiczenia z zakresu zaawansowanego strzelania bojowego oraz ćwiczenia spadochronowe w ramach programu Combined Exchange Training (JCET-2023).

Moldova Libera
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2r5sam
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2r5sam
Więcej tematów