Węgry zagłosowały. Jest decyzja ws. Finlandii w NATO
Parlament Węgier poparł w poniedziałek wniosek Finlandii o przystąpienie do NATO. W głosowaniu akcesję Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego poparło 182 posłów, sześciu było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
27.03.2023 | aktual.: 27.03.2023 18:52
Poparcie dla wniosku fińskiego zapowiadały niemal wszystkie partie polityczne, zarówno rządząca koalicja Fidesz-KDNP, jak i opozycja. Jedynie skrajnie prawicowe ugrupowanie Ruch Naszej Ojczyzny (Mi Hazank) wypowiadało się przeciwko rozszerzeniu Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Węgry przedłużały termin
Debata nad przystąpieniem Finlandii i Szwecji do NATO rozpoczęła się w węgierskim parlamencie 1 marca, choć odpowiednie dokumenty zostały złożone w parlamencie jeszcze w połowie 2022 roku. W marcu Węgry wysłały delegację do Finlandii i Szwecji, które w ich przekonaniu niesprawiedliwie krytykowały stosunki wewnętrzne na Węgrzech.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Głosowanie ws. wniosku o przystąpienie Szwecji do NATO w węgierskim parlamencie ma odbyć się w późniejszym, bliżej nieokreślonym terminie.
Węgry. Co z głosowaniem ws. Szwecji?
Pierwotnie harmonogram prac węgierskiego parlamentu zakładał głosowanie w tym tygodniu, jednak sesja została przesunięta. Przyczyną tego miało być "opóźnienie w toczących się negocjacjach z Komisją Europejską".
Gergely Gulyas, szef kancelarii premiera Węgier Viktora Orbana, powiedział na jednej z konferencji prasowych, że głosowanie w sprawie Szwecji może mieć miejsce jeszcze wiosną.
Zobacz także
Oprócz Węgier tylko Turcja nie zatwierdziła dotąd członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował w ubiegły piątek, że podjęto decyzję o rozpoczęciu w parlamencie Turcji procesu ratyfikacji akcesji Finlandii do NATO, ale na razie bez Szwecji.
Naciski na Orbana ws. rozszerzenia NATO
Finlandia i Szwecja złożyły jednocześnie wnioski akcesyjne do NATO w maju 2022 roku w odpowiedzi na atak zbrojny Rosji na Ukrainę. Oba kraje nordyckie dotychczas prowadziły politykę neutralności. Od lipca ubiegłego roku mają status członków-obserwatorów NATO.
Czytaj też: Panika wśród Rosjan. Nowe doniesienia z Krymu
Szwedzkie media odnotowały w czwartek rozmowę telefoniczną prezydenta Andrzeja Dudy z prezydent Węgier Katalin Novak na temat przyspieszenia akcesji Szwecji i Finlandii do NATO. "Duda naciska Węgry w sprawie NATO" - napisał dziennik "Aftonbladet".
Formalnie Finlandia stanie się członkiem Sojuszu, gdy wszystkie państwa NATO dokonają ratyfikacji, a akt przystąpienia zostanie zdeponowany w USA.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ